Kurak Mevsimin Ardından Gelen Yağmur, Çiftçiyi Sevindirdi

Malatya bu yıl ülke genelinde olduğu gibi en kurak yıllarından birini yaşıyor. Sonbaharda yağışın az olması, kış mevsimindeki kar yağışının diğer yıllara göre yetersiz kalması, özellikle çiftçiyi kara kara düşündürüyordu. Hafta sonunun yağışlı geçtiği kentte çiftçiler sevinirken, Tarım İl Müdürü Tahir Macit Vuslat Gazetesi’ne özel zirai değerlendirmelerde bulundu.

Kurak Mevsimin Ardından Gelen Yağmur, Çiftçiyi Sevindirdi

Malatya bu yıl ülke genelinde olduğu gibi en kurak yıllarından birini yaşıyor. Sonbaharda yağışın az olması, kış mevsimindeki kar yağışının diğer yıllara göre yetersiz kalması, özellikle çiftçiyi kara kara düşündürüyordu. Hafta sonunun yağışlı geçtiği kentte çiftçiler sevinirken, Tarım İl Müdürü Tahir Macit Vuslat Gazetesi’ne özel zirai değerlendirmelerde bulundu.

14 Mart 2017 Salı 10:26
Kurak Mevsimin Ardından Gelen Yağmur, Çiftçiyi Sevindirdi

Vuslat Gazetesi’ne açıklamalar yapan Malatya Tarım İl Müdürü Tahir Macit bu yıl kayısının çiçek açmasının geciktiğini belirtti şunları kaydetti, “Öncelikle çiftçilerimizin 2017 yılında bereketli ve kazançlı bir yıl olmasını diliyorum. Malatya için de belirttiğiniz gibi kayısı önemli bir gelir kaynağı, Malatya’nın ekonomisinin en büyük dinamiği kayısı. Her yıl iklim şartları farklılık gösteriyor. Bu farklılık gösterme neticesinde kayısıda oldukça olumsuz etkileniyor. Bu sene bilindiği gibi kayısı, hava şartlarının biraz kurak geçmesi nedeniyle barajların dolmaması ve suyun noksanlığı nedeniyle bazı sorunlar yaşıyoruz. Ondan önce özellikle kayısımız bu sene çiçeklenmesi biraz gecikti. Geçen yıllara göre 10-15 günlük bir gecikme söz konusu. Bunun kayısının donmasıyla alakalı çok fazla bir etkisi yok. Çiçek çağlaya göre, meyve dönemine göre daha dayanıklı donlara. Kayısımızın dondan etkilenmesi bunun şiddetini ve süresi önemli. Çiçek çağlaya göre biraz daha dayanıklı olmasına rağmen uzun süreli şiddetli donlardan da zarar görebiliyor.” 

 “23 NİSAN BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR EŞİK”

Malatya bölgesinde don olayları tehlikesinin sona erme tarihinin 23 Nisan olarak nitelendirildiğini söyleyen Macit şöyle devam etti, “Don olayı bazı yıllarda bu durum Mayıs’ın 5 ve 10’nu gibi çok ender görülmüştü. Biz dikkate almıyoruz ama 23 Nisan bizim için önemli bir eşik. 23 Nisan’a kadar çiçeğin geç açması söz konusu değil. Mutlaka nisan ayında meyve çağla dönemine geçiyor. Çok yüksek rakımlarda dahi Malatya da kayısı nisan dönemini çağla olarak geçiriyor. Dolayısıyla don riski geçmiş değil.  Hava şuan da iklime göre olumlu gidiyor. Genelde don olunca ertesi gün ayazdan dolayı sıcaklık oluyor güneş oluyor ve çağla zarar görüyor. Diğer bir konu ise kuraklık barajlarda baktığımızda doluluk oranı sıfırdı. Bazılarında ise %30 %60 gibi doluluk oranları var. Bu yağan yağmurlar aslında altın değerinde bir yağmur. Bu senenin kurak geçmesi nedeniyle altın yağıyor yani, şuan da yağışlar çok güzel çok iyi, toprak kuraktı çok kuruydu, hem de bitkiler kışın yaprağı olmasa dahi suya ihtiyaçları vardır. Çok az da olsa su kayıpları var. Kurak olduğu zaman olumsuz etkileniyor. Kurak geçen son bahar ve kış döneminde ilkbahar döneminde çiçeklerin kalitesi düşüyor.

İLKBAHAR BAKIMI ÇOK ÖNEMLİ

“Özellikle ilkbaharda mutlaka kayısıya bakım yapılması gerekir. Meyve tutsa da tutmasa da mutlaka kayısıya bakım gerekir.  Bunun için eğer meyve bol varsa gübrelemeyi az yapmamız lazım. Çünkü gübrenin 3/ 1 i meyve olarak nitelendirilir. Geliştirmesi ve depolanması için kullanır. Dolayısı ile kayısımız meyve tutsa da tutmasa da gübrelememiz lazım, özellikle ilkbahar gübrelemesini. Gübreleme yaparken dikkat edeceğimiz hususlardan bir tanesi toprak analizinin mutlaka yapılması lazım.  Toprak analizinin yanında eğer toprağımızda örnek verecek olursak bitkide sararma varsa yaprak testi de yapmamız lazım. Bitkinin topraktan aldıkları besin ve mineraller toprakta bulunan elementlere bağlı. Eğer iki testide yapmışsak toprakta bulunan elementlerin alınamayacak durumdaysa yapraktan vermemiz gerekir. Eğer ağacımızda meyve bolsa gübreyi ona göre biraz daha arttırmak gerekir.” 

“2 YILDA BİR BUDAMA YAPILMASI LAZIM”

Tahir Macit kayısı bakımı ile ilgili son olarak şunlar söyledi, “ Malatya da olmazsa olmaz ilaçlama. Malatya’da kayısı üretimi çok fazla yapıldığı için hastalık ve zarar konusunda hassasiyet var. İlaçlamanın mutlaka toplu halde yapılması gerekiyor. Komşunuzla beraber yapmazsanız hastalık tekrardan bulaşabilir. Çiftçilerimiz bazen ağaç tutmadığı yıllarda ilaçlama yapmıyor. Aynı şekilde gübreleme gibi ilaçlanmanın da yapılması gerekir. İlaçlama bazı yerlerde pembe domurcuk döneminde mutlaka ilaçlama yapılması lazım. Çiftçilerimiz kolay olsun diye bakır ilaçlar kullanıyor. Bunlar kısmen etkili ama doğru olanı kendilerinin yapacağı 2 yılda bir budalama yapması lazım. Çiçeklenme döneminde de mutlaka ilaç atılması lazım. Çiçeklerin yüzde 10 u açınca ilk ilaçlama yüzde 90 açılınca ikinci ilaçlama yapılır. Çiçek için çok önemlidir. Özellikle yağışlı zamanlarda çift ilaçlama yapmaları gerekir. Meyve bağlama dönemindeki çil ilacı birden fazla yapmaları gerekir. Çiftçilerimiz bu ilaçlamalara dikkat ederse kaliteli ve daha güzel meyve elde edebilirler. Çiftçilerimizin en büyük sorunlarından biri budama. Meyve kalitesini etkileyen önemli faktör budamadır. İlaçlarınızı iyi attığınız takdirde meyveniz kaliteli olacaktır. Özellikle budamada kök ile gövdenin orantılı olması gerekir. Aşırı budama yapılırda ağaç meyve veriminden düşer, az budama yapılırsa da kalitesiz ürün elde ederiz.”

HAVA DURUMU NASIL OLACAK? YAĞIŞ BEKLENİYOR MU?

Son günlerde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları düşmeye başladı. Ocak ve Şubat aylarını kurak geçiren Malatya’da geçtiğimiz hafta sonu ile yağışlar başladı. Kayısı için tehlikeli bir dönem olan Mart ayı çiftçileri ister istemez tedirgin ediyor. Kayısı ağaçlarının çiçek açtığı bu dönemde yağışların ne zamana kadar devam edeceğini ve kayısı için bir tehlike oluşturup oluşturmayacağını Meteoroloji Uzmanı Tuncay Eksen’e sorduk. Eksen hava durumu tahmin verileri olarak şunları aktardı, “ Ocak ve Şubat aylarına baktığımız zaman kurak bir dönemi geride bıraktık. Ancak Mart ayı itibari ile yağışların kendini gösterdiğini görmekteyiz. Cumartesi gününden itibaren başlayan yağışların hafta boyunca devam etmesi bekleniyor. Bölgemizin batı kısmında özellikle Malatya ve Adıyaman illerinde sağanak yağış olarak kendini gösteriyor. Metrekareye 20-30kg’lık yağış beklenmekte. Bununda çiftçiler için sevindirici bir durum olduğunu belirmek isterim. Herhangi bir don olayı beklemiyoruz” ifadelerini kullandı. 
 

VUSLAT GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.