Metin Yüksel Şehadetinin 38. Yılında Dualarla Anılıyor

Hasretlerde Düzülmüş Şehadetin Özlemi. Bekler Yüreğim Şimdi Kahpe Vuran Bir Mermi. Bizi De Bulur Mu Ölüm Bir Cami Avlusunda. Şehit Kanına Doysun Bulvarlar Ve Soğuk Betonlar Şehitler Ölmez Ölmez . Ölü Demeyin…. Bugün Bir Cami Avlusunda Hakk’a Yürüyen Metin Yüksel’in Şehadetinin 38. Yıldönümü..

Metin Yüksel Şehadetinin 38. Yılında Dualarla Anılıyor

Hasretlerde Düzülmüş Şehadetin Özlemi. Bekler Yüreğim Şimdi Kahpe Vuran Bir Mermi. Bizi De Bulur Mu Ölüm Bir Cami Avlusunda. Şehit Kanına Doysun Bulvarlar Ve Soğuk Betonlar Şehitler Ölmez Ölmez . Ölü Demeyin…. Bugün Bir Cami Avlusunda Hakk’a Yürüyen Metin Yüksel’in Şehadetinin 38. Yıldönümü..

23 Şubat 2017 Perşembe 14:13

'Şehadet Bir Çağrıdır, Nesillere, Çağlara'… Böyle diyordu şehid Metin Yüksel... Çağları aydınlatacak yegane yolun ALLAH yolunda ölmek olduğunu haykırdı Fatih Camiinin avlusuna akan temiz kanlarıyla.

Şehit Metin Yüksel, 17 Temmuz 1958'de Bitlis'e bağlı Kolongo Yaylası'nda dünyaya geldi. Babası Türkiye'nin büyük âlimlerinden Sadreddin Yüksel Hoca'dır. Annesi ise doğunun en tanınmış eşrafından Norşinli Şeyh Masum Efendi'nin kızıdır. Metin Yüksel, dokuz yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul'a gelerek Fatih semtine yerleşir. İlk eğitimini de babasından alır.
Ortaokulu bıraktıktan sonra o dönem İslâmi camiada aktif olan teşkilatların çalışmalarına katılmaya başlar. Bir dönem MTTB'nin içinde bulunur. 1976 yılına gelindiğinde MTTB'deki çalışmalar Metin Yüksel'i tatmin etmez.

O yıllarda yeni kurulmaya başlanan Akıncılar Teşkilatı'nın şube açma iznini alır ve bazı arkadaşlarıyla birlikte Fatih Akıncılar Teşkilatı'nı kurarlar. Metin ve arkadaşları bir taraftan siyasal çalışmalar yaparken, diğer taraftan da birtakım sosyal faaliyetlerle uğraşırlar. 

Fatih Akıncıları kısa bir zamanda yaptıkları sosyal çalışmalarla bölge halkının sevgisini kazanır. 

26 Ekim 1977 günü Darüşşafaka Lisesi'nin önünde Metin Yüksel ve 3 arkadaşı 8 komünistin silahlı saldırısına uğrar. Metin Yüksel ikisi midesine, biri de dizine olmak üzere 3 kurşun yarası alır. Hemen Vakıf Gureba Hastanesi'ne kaldırılıp tedavisi yapılır. Metin Yüksel artık; davası uğruna yaralanmış bir gençtir. Bu olay Metin Yüksel'in çalışmalarının daha da artmasına neden olur.

Metin'in çalışmalarını engelleyemeyen kavmiyetçiler, artık onu ortadan kaldırmaya karar verirler. Çünkü Metin, onların Fatih'e hâkim olmalarının önündeki en önemli engeldir.
23 Şubat 1979 tarihinde Cuma namazı çıkışı Metin Yüksel Fatih Camii'nin avlusunda silahlı saldırıya uğrar. Daha sonra Eskişehir Cezaevi'nde tutuklu olan ve Metin Yüksel şehit olduğunda yanında bulunan Mehmet Ali Tekin Yüksel’in şehadetini şöyle anlatır:

"Bir kavmiyetçi, Cuma namazı çıkışı Metin'in arkasından 3 kere kısa aralıklarla 'Metin dur!' diye bağırdı. Üçüncü bağırmasının akabinde, iki eli de parkasının cebinde olan Metin, sağ elini çıkarıp boş bir şekilde öne doğru uzatarak, 'Gelin konuşalım' dedi. Metin sözünü bitirir bitirmez, bu kavmiyetçi ve yanındaki arkadaşları silahlarını çekerek, ateş etmeye başladılar. Ben tam o anda caminin duvarına yakın olan iki büyük çınar ağacının arasına gelmiştim. Benim arkamda bulunan çınarların arasından çıkan iki kişi de bana, 'Kaldır ellerini' dediler. İki elim cebimde arkama döndüm. Ben arkama dönerken Metin'in, ileriye uzattığı sağ elini yüzüne doğru geriye çektiğini, sol bacağının da hafif büküldüğünü fark ettim. Arkama döndüğümde iki kişi ellerindeki tabancaları bana doğrultmuşlardı. Bu arada polisler bizim tarafımıza doğru 'Teslim olun' diyerek, koşmaya başladılar. Metin upuzun yerde yatıyordu. Metin'e doğru koşmaya başladım. Başından akan kanlar yerdeki karları kıpkırmızı yapmıştı”

Metin Yüksel cinayeti hala aydınlatılabilmiş değil. Görgü tanıklarının ifadelerine göre şüpheliler Ülkü Ocakları mensubuydu. Yüksel’i vuranların başını da bir dönem MHP İstanbul Milletvekili de olan daha sonra cinsel içerikli kaseti çıktıktan sonra partiden ihraç edilen İhsan Barutçu olduğu iddia edildi.

Metin Yüksel 26 Şubat 1979 Pazar günü tekbirler eşliğinde Fatih Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verildi. 

Şehadetiyle verdiği ders ise hala gençlere yol göstermeye devam ediyor. 'Şehadet Bir Çağrıdır, Nesillere, Çağlara'…

VUSLAT HABER

Son Güncelleme: 24.02.2017 14:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214