Nöbetçi Kayısıcı

Esnaf camiasının sorun ve sıkıntılarını dinlemeye devam ediyoruz. Kayısıcı esnafı ile bir araya gelerek, sektörün sorunlarını ve esnafın taleplerini dinledik. Esnaf, kayısının değer görebilmesi için birlik ve beraberliğin olmasının altını çizdi. Kayısı fiyatlarında istikrarsızlığın olduğunu belirten esnaf, dernekleşmek istiyor. Kurulacak derneğin belirleyeceği fiyatların uygulanması gerektiğini düşünen esnaf, hafta sonları nöbetçi eczane gibi nöbetçi kayısıcı uygulamasına geçilmesini düşünüyor.

Nöbetçi Kayısıcı

Esnaf camiasının sorun ve sıkıntılarını dinlemeye devam ediyoruz. Kayısıcı esnafı ile bir araya gelerek, sektörün sorunlarını ve esnafın taleplerini dinledik. Esnaf, kayısının değer görebilmesi için birlik ve beraberliğin olmasının altını çizdi. Kayısı fiyatlarında istikrarsızlığın olduğunu belirten esnaf, dernekleşmek istiyor. Kurulacak derneğin belirleyeceği fiyatların uygulanması gerektiğini düşünen esnaf, hafta sonları nöbetçi eczane gibi nöbetçi kayısıcı uygulamasına geçilmesini düşünüyor.

26 Ocak 2018 Cuma 15:13
Nöbetçi Kayısıcı

Malatya ekonomisinin temel taşlarından biridir Kayısı. Yurt içinden ve dışından gelen turistler ve misafirler kayısı esnafına uğramadan gitmez. Malatya’nın ve kayısının tanıtımı adına önemli katkısı olan kayısıcı esnafının da sorunları var. 


KAYISIMIZIN BİR ANTEP FISTIĞI GİBİ DEĞER GÖRMESİNİ İSTİYORUZ
Esnaf Ercan Öztürk, kayısının değer kazabilmesi için Lisanslı Depocuğun önemine değinerek şunları söyledi; “25 yıldır bu sektörde çalışıyorum. İşlerimiz her geçen gün düşüş gösteriyor ama yine de çok şükür idare ediyoruz. Ekonomiden dolayı tabi bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Yani ürünümüzü iyi pazarlayabilmeliyiz, biliyorsunuz kayısı ağaçları geçen yıl bayağı kesildi ama önemli olan kesilip ya da dilmesi değil. Asıl olan mevcut malı değerlendirilmesidir, iyi pazarlanmasıdır. Hükümetin, milletvekillerinin tüccarımızın, ihracatçılarımızın önünü açması gerekiyor. İhracat oranımızı nasıl yükseltebiliriz biz ona bakmalıyız. Kayısımızın bir Antep fıstığı gibi değer görmesini istiyoruz.  Bunun içinde öncelikle Lisanslı Depoculuğa geçilmesi lazım. Devletin üreticinin malını en üst seviyede satabilmesi için çalışmalar gerçekleştirmesi gerekir. Bu sadece tüccarla, üretici ile olacak iş değil.  Burada devlet üreticiyi koruyacak, malını mağdur etmeyecek.  İnşallah Bülent Tüfenkci’nin Malatya’dan bakan çıkması buna öncülük edecektir”


KAYISI FİYATLARI YÜKSELDİ
Esnaf Murat Şahin, kayısı fiyatlarındaki yükselmenin işlerini etkilediğini ifade ederek, “İşlerimiz kış sezonu olmasına rağmen çok şükür idare ediyor. Kışın biraz düşüş oluyor ama bir standart var.  Kayısı fiyatları bu aralar yükseldi.  Sezonuna göre pazardaki fiyatta yüzde 40-50 oranında bir artış görülüyor.  Buna rağmen de ürün bulamıyoruz. Kaliteli kayısı para ediyor.  Mesela gün kurusu kayısıyı 14-15 lira alıp 20 liraya satıyoruz. 15 lira bence iyi bir para. Yani bizim görevimiz en iyi şekilde ilimizi kayısımız ile temsil etmektir.  Yoksa fiyatlar düşük ya da yüksek bu borsanın işi, belediyelerin, vekillerin işidir” dedi.


GÜN KURUSU TERCİH EDİLİYOR
Esnaf Ahmet İnal, çoğunlukla gün kurusu kayısının hediyelik olarak tercih edildiği söyledi. İnal şunları kaydetti; “İşlerimizi Allah’a çok şükür idare ediyor.  Kayısı bu aralar para ediyor. Elek altı dediğimiz kayısı 5 liraydı şimdi 8 lira olmuş.  Fiyatlar bayağı yüksek yani.  Hediyelik kayısı alanlar iri kayısıları, gün kurularını tercih ediyor onlarda 15 lira gibi bir fiyattalar. Kayısının başlangıç sezonuna göre fiyatlar düşük değil. Bizden alışveriş yapanlar genellikle il dışından gelip de hediye olarak götürüyorlar.”


BU MEVSİMDE GENELLİKLE KAYISI FİYATLARI YÜKSELİYOR
Esnaf Gürkan Gözübüyük, kış mevsiminden dolayı kayısı fiyatlarının yüksek olduğunu belirterek, “İşlerde bu aralar durgunluk var. O da kayısının fiyatının yükselmesinden kaynaklanıyor. Her yerde kayısıcılarda açıldı ama yinede çok şükür.  Bizde kayısılar genellikle hediyelik olarak gidiyor. Çoğunlukla Malatyalılar alıyor. Hediyelik paketlerdeki karışık kayısılar ile gün kurusu genelde tercih edilenler arasında. Gün kurusunu tercih ediyor halkımız ama islim kayısıda bir sıkıntı yok yani. İnsanlarda kükürtlü sağlıklı değil diye bir bilinç oluşmuş ama bu doğru değil. Hepsinin kendisine göre faydası vardır.  Fiyatlarda bu aralar dengesizlik var. Mesela 8 liraya aldığımız kayısı şuanda 12 lira olmuş. Bu mevsimde de genellikle kayısı fiyatları yükseliyor” şeklinde konuştu.


PİYASA ŞUANDA DURGUN
Esnaf Onur Ercan, şunları söyledi; “Piyasa şuanda durgun. Hem mevsim şarlarında hem de kayısı fiyatlarının yüksek olmasından dolayı. Çok fazla müşteri gelmiyor, sipariş üzerine çalışıyoruz. Çoğunlukla il dışına gönderiyoruz.  Şehir dışındakiler genelde gün kurusunu tercih ediyorlar.  O da kendi içinde 3-4 çeşide ayrılıyor. Fiyat dengesizliği var, oda mevsimlerden kaynaklanıyor. Ama yinede kayısının kalitesine ve büyüklüğüne göre fiyatlar değişiyor.”


KAYISI MALATYA İÇİN ALTIN DEĞERİNDE
Esnaf Mithat Palancı, kayısının Malatya için altın değerinde olduğunu ifade ederek şunları aktardı; “Ben bu sektörde 2. yılımdayım yani daha yeniyim.  Şimdilik müşteri potansiyeli yoktur çok fazla. Tabi biraz zaman istiyor. Kayısı fiyatları bu aralar aşırı zamlandı. Kayısıdan üretici de kazanıyor ama yinede karın hepsini tüccar götürüyor diyorlar. Hâlbuki biz onlardan aldığımız gibi kayısıyı satmıyoruz. İçerisinden ayıklama yapıyoruz.  Herkesin bence şükür etmesi gerekiyor yani bu kayısı Malatya için bir altın değerinde. Bizim bunun kıymetini, değerini bilmemiz gerekir.”


BU İŞ BİZİM DEDE MESLEĞİMİZDİR 
Esnaf Tuğrul Sarıhan, bir Perakendeciler Derneği kurulması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi; “Bu iş bizim dede mesleğimizdir. İşlerde bu aralar biraz sıkıntı var ama yine de çok şükür diyelim. Kayısı miktarları artıyor, kaliteli üründe sıkıntı yaşıyoruz yani gün günü tutmuyor. Mesela komşumuz 10 liraya gün kurusu kayısı satıyor ama biz pazara gidiyoruz bu fiyata bulamıyoruz.  Böyle bir dengesizlik var fiyatlarda.  Bazen diyoruz keşke serbest piyasa olmazsa burada bir Perakendeciler Derneği olsa. Hepimiz bir derneğe kayıtlı olsak. Fiyatları dernek belirlerse hem üretici kazanır hem de biz kazanırız. Deneğimiz olsa hafta sonları nöbetçi eczane gibi nöbetçi kayısıcılarımız olur. Ama bizde maalesef birlik ve beraberlik yoktur.  Bu işte toptancılar bize kızmasın ama stokçular para kazanıyor.  Köylünün çok para kazandığını söyleyemem.”

HABER: YUNUS POLAT

VUSLAT GAZETESİ

Son Güncelleme: 27.01.2018 12:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.