Otopark Sorunu Var

Otopark Sorunu Var

04 Aralık 2017 Pazartesi 15:46
Otopark Sorunu Var

Kasap Pazarındaki esnafı ziyaret ederek sorun ve isteklerini dinledik.  Bu yıl denizden balığın az çıktığını ve bu durumun fiyatları etkilediğini belirten balıkçıklar denizden bol balık çıkmasını bekliyor. İthal edilen kırmızı etin işlerini olumsuz etkilediğini söyleyen kasaplar ise yerli etin daha kaliteli ve lezzetli olduğunu ifade ederek vatandaşları kasap pazarına davet etti. En önemli sorunlarının otopark sorunu olduğunu belirten esnaf, Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanının sorunlara duyarsız kaldığını dile getirdiler.
Bir araya geldiğimiz Kasap Pazarı esnaflarından balıkçılar, denizden bu yıl balığın az çıkmasından dolayı durgun olduklarını söyledi. Özellikle Hamsinin yeteri kadar olmamasının diğer balık fiyatlarını da etkilediğini belirten balıkçılar Kasap Pazarında otopark sıkıntısının da yaşandığını dile getirdi.
MEVSİMİNE GÖRE FİYATLAR YÜKSEK
 Sezonuna göre balık fiyatlarının yüksek olduğunu belirten balıkçı Mustafa Bulut şöyle konuştu,“İşlerin tadı yok ağabey, balık pahalı. Pahalı olmasının nedeni de denizden az balık çıkması.  Karadeniz’de çıkmayınca pahalı olur. Temizlenmiş Hamsi şuanda 18 lira, temizlenmemesi 15 lira. Ama bu mevsime 8-10 lira olması gerekir ki bizde iki, üç kasa satabilelim ve vatandaş yesin.  Fakat fiyatlar yüksek olunca günde 10 kilodan fazla satamıyoruz.  Geçen senede böyle oldu sonradan biraz toparladı kendini.”
BALIK AZ ÇIKINCA FİYAT YÜKSEK OLUYOR 
Denizden balığın az çıkmasının fiyatları yükselttiğini belirten balıkçı Nihat Amca şunları söyledi,“İşler idare eder ama balık çıkmıyor. Denizlerden balık az geliyor. Bu da ister istemez fiyata yansıyor ve balık pahalı oluyor. Böyle olunca da satışlar düşüyor. Hamsi şu aralar 15 TL ama normalde 10 TL olması gerekir. Balık az geldiği için fiyata yansıyor ve rakamlar yüksek oluyor ve vatandaşları alım gücü düşüyor. Balık fiyatının düşük olması gerekir.  Hamsi olmadığı zaman diğer balık fiyatlarına da yansıyor. Fiyatlarının ucuzlaması da balığın denizden çıkmasına bağlı.  Şimdi Hamsi bol çıkarsa diğer balık fiyatları da düşer ama az çıktığı zaman diğer balıklarında fiyatları yüksek kalıyor.”
KÜÇÜK BALIK OLMAYINCA BÜYÜK BALIKLAR DA ETKİLENİYOR 
Kırmızı et fiyatlarına göre balık fiyatlarının daha uygun olduğunu belirten balıkçı Fehmi Acet,“İşlerimiz bu sene normal. Biraz balıkta sıkıntı var. Hamsi ve İstavrit az çıkıyor. Bu durumda fiyata vuruyor. Mesela geçen hafta 10 liraydı bu hafta 15 lira. Hamsi dışındaki diğer balık çeşitleri de etkileniyor. Küçük balık olmayınca büyük balıklar da etkileniyor.  Onlarına fiyatları yükseliyor. Vatandaş havalar tam soğumadan balığa yönelmiyor ama yinede kırmızı ete göre fiyatlar normal.  En pahalı balık 28 lira. Bizler de artık vatandaşın balığa yönelmesini bekliyoruz.  Balığın birçok faydası bulunuyor, yemelerini tavsiye ederiz.” ifadelerini kullandı.
BALIK BOL GELMİYOR 
Bu yıl az balık denizden çıktığını söyleyen balıkçı Aziz Tunç şunları kaydetti,“İşler ne çok iyi ne de çok kötü. Şuanda idare ediyor. Kış mevsimindeyiz ama istediğimiz gibi balık çıkmıyor. Hamsi bol gelmiyor. Zaten biliyorsunuz balıkçılık demek Hamsi demektir.  Hamsi de o kadar sıkıntılı ki şuanda yoktur. Hamsi de gelmeyince ister istemez fiyatlara yansıyor.  Şuanda 14 liraya satıyoruz ama 8-10 lira olması lazım ki vatandaş Hamsi yesin.  Fiyatının düşmesi de hava şartlarına bağlı, şuanda çıkmıyor, bol gelmiyor balık.  Ben burada 8 yıldır esnafım burayla ilgili sıkıntım yoktur.  Şuanda memnunuz, bu seneki sıkıntı balıklarda balık yoktur. İnşallah bol balık çıkarda fiyatlar düşer ve insanlar bol bol balık yer. 
BU SENE BALIK FAZLA ÇIKMIYOR
Karadeniz’de balığın az çıkması fiyatları yükseltiyor diyen balıkçı Basri Yaman,“Bu sene balık fazla çıkmıyor.  Hamsi ve İstavritte sıkıntı var, denizden az çıkıyor.  Genel olarak işler normal.  Karadeniz’de dalga olduğu zaman illa ki balığa yansıyor.  Hamsi çıkmıyor, diğer balık çeşitleri çıkmıyor.  Dalga olmadığı zamanda balık bol geliyor o zaman da işlerimiz iyi oluyor.  Az geldiği zaman fiyatlar yüksek oluyor. İşlerimize de yansıyor bu durum.  Hamsi dışında diğer balık fiyatları normal, çok yüksek değil.  Bir haftadır Hamsi’de sıkıntı var.  Aramız birkaç gündür Samsun’da bekliyor. Balık çıkmadığı için gelmiyor.  İnşallah bu sorun kısa zamanda gider.  Bol balık çıkar da bize vatandaşa uygun fiyatlara satarız.  Bu aralar insanların tam balık yeme zamanı.  Ben sizlere de teşekkür ederim buraya geldiğiniz için.”diye konuştu. Kasap Pazarında bulunan kasaplar ise ithal etin işlerini olumsuz etkilediğini söyledi. Herşeye rağmen yerli etin daha kaliteli olduğunu belirten kasaplar vatandaşları Kasap Pazarına davet etti.
OTOPARK SORUNU SATIŞLARI ETKİLİYOR
Kış mevsiminin gelmesi piknik sezonunu kapattığı için kırmız et fiyatlarında düşüş olduğunu belirten kasap Mehmet Aktaş vatandaşların beyaz ete yöneldiği söyledi. Aktaş, kasap pazarında otopark sorunun da bulunmasının et satışlarını etkilediğini belirterek şunları aktardı,“İşler son dönemlerde biraz düştü. Malumunuz artık kış ayına girdik.  Sezon itibari ile de piknik sezonu kapandı. Hali hazırda işler doğal olarak düştü. Ama genel olarak piyasa biraz durgun.  Beyaz et ile kırmızı eti kıyasladığımız zaman kırmızı et tabi ki insanların ilk tercihidir ama kırmızı ette fiyatlar çok yüksek. Daha yeni yeni hükümet ithal et getirerek fiyatları düşürmenin yoluna gitti ama İnşallah başarılı olur. Kırmızı et pahalı olunca doğal olarak balık fiyatları da yüksek oluyor.  Böyle olunca da vatandaşın tercihi tavuk oluyor.  Tavuk her şeye rağmen şuanda ucuz, ekonomik.  Rahatlıkla çeşit olarak da tüketile biliyor.  O açıdan insanlar daha çok tavuk tercih ediyor.  Kasap Pazarı esnafı olarak yıllardır en büyük sorunumuz otopark sorunu. Yani aileler buraya rahatlıkla gelip alışverişini rahat bir şekilde yapamıyor.  Malumunuz kasap pazarı et, balık, tavuk ve manavla zengin olan bir yerdir.  Buraya aile gelmezse, vatandaş giremezse rahat bir şekilde alışveriş yapamazsa işler doğal olarak kötü gider.  Bu durumda bizim için büyük bir sorun.  Yetkililer otopark sorununu çözerse şayet ve çevre düzenlememiz biraz eksik, özellikle arka taraftaki manav arkadaşlar yer konusunda duyarlı davranmadıkları için vatandaş ailesiyle rahat bir şekilde gezemiyor.  Bunlar düzeltilirse işlerimiz daha iyi olur diye düşünüyorum.”
YERLİ ET DAHA KALİTELİ 
Herşeyi ile yerli etin ithal etten daha kaliteli ve sağlıklı olduğunu ifade eden kasap Hasan Geçit, ithal etin işleri etkilediğini ifade ederek“İthal etten sonra bizim işler durdu.  İthal et ile yerli eti kıyasladığımız zaman tabi ki bizim et daha sağlıklı ve lezzetlidir.  Gelen etin ne olduğunu bilmiyoruz.  Dondurulmuş etler, şok edilmiş etler geliyor.  Onun içinde köylü, kasap mağdur oluyor.  Bu kasap pazarımız yeri ile de bir sıkıntımız yoktur.  Ama işlerde düşüş var.  Bunun nedeni işte dışarıdan gelen etler, millet marketler gitmeye başladı. Onun için buradaki esnaf et satamıyor.  Vatandaş buraya geldiği zaman istediği eti bana ver diye biliyor, istediğini alabiliyor. Ama ithal et kapalı kutuda geliyor, benim müşterim istediği eti benden alabiliyor.  Yani her şeyiyle bizim yerli ete daha güzel. Vatandaşlar gelsinler buradan et alsınlar.”dedi.
ET KASAPTAN ALINIR
Kasap Erol Duran, vatandaşları kasap pazarına davet ederek şunları kaydetti,“İşler iyi diyeceğim ama iyi değil.  En azından evden çıktığımız zaman iş aramaya gitmiyoruz, işimize geliyoruz.  Satış anlamında işler pekiyi değil.  Satışların düşük olmasının nedeni de ithal et.  Birde marketler işimizi etkiliyor, marketler bizim gibi etin sinirlerini falan temiz almıyorlar.  Vatandaş oraya gidip alıyor, bizden almıyorlar.  Bizler o eti et diye müşteriye satamayız.  Biz vatandaşa et sunduğumuz zaman etin sinirlerini alıyoruz, hoş olmayan yerlerini alıyoruz.  Bir de ithal etler işimizi etkiledi.  Geçen gün bir müşterimiz buraya geldi ve uzun zamandır kasaptan et almamıştım, ben sırt eti alırım genellikle dedi.  Sürekli alışveriş yaptığımı markete gittim sırt eti 52 lira olmuş. Bizde ise o et 47 liraya satılıyor.  Biz ucuz satıyoruz.  Yani biz de et fiyatları daha uygun.  Kaliteli hayvan alıp satıyoruz.  Daha iyi hizmet vermek istiyoruz çünkü burası bizim dükkânımız. Bizden alışveriş yapan müşterinin tekrar gelmesini istiyoruz.  Bütün vatandaşları kasap pazarına davet ediyorum çünkü et pazardan alınır.” 
 

VUSLAT GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214