Paylaşınca Hayat Bayram Olur

İyilik-Der, bu bayramda hayat bayram olsun diye sınır tanımadan, kimseyi ayırmadan yardım çalışmalarını yürütüyor. İyilik-Der Malatya Temsilcisi Nihat Erkuş, vekalet kurban kampanyasını titizlikle yürüttüklerini söyledi. Hem yurt içi hem de yurt dışı için kurban bağışı aldıklarını belirten Erkuş, hayır sahiplerinin kurbanlarını başta Suriye olmak üzere Arakan, Balkanlar, Afrika, Orta Asya ve Filistin’deki mazlumlara götürdüklerini söyledi.

Paylaşınca Hayat Bayram Olur

İyilik-Der, bu bayramda hayat bayram olsun diye sınır tanımadan, kimseyi ayırmadan yardım çalışmalarını yürütüyor. İyilik-Der Malatya Temsilcisi Nihat Erkuş, vekalet kurban kampanyasını titizlikle yürüttüklerini söyledi. Hem yurt içi hem de yurt dışı için kurban bağışı aldıklarını belirten Erkuş, hayır sahiplerinin kurbanlarını başta Suriye olmak üzere Arakan, Balkanlar, Afrika, Orta Asya ve Filistin’deki mazlumlara götürdüklerini söyledi.

10 Ağustos 2017 Perşembe 08:26
Paylaşınca Hayat Bayram Olur

İyilik-Der Malatya Temsilcisi Nihat Erkuş ile İyilik-Der’in yürüttüğü çalışmalar ve vekalet kurban kampanyasını konuştuk. 


BALIK TUTMAYI ÖĞRETME 
İyilik-Der’in yürüttüğü çalışmalar ile sözlerine başlayan Erkuş, şunları aktardı; “Öncelikle bizlere bu fırsatı verdiğiniz için Vuslat Gazetesi’ne teşekkür ederim. İyilik-Der aslında geçmişi uzun yıllara dayanan, eğitim ve yardım çalışması yapan bir camianın devamı. 2009 yılından itibaren İyilik-Der ismiyle sadece yardım kuruluşu olarak çalışmalarını sürdürüyor. 2013 yılında da olağan genel kurulunu yaparak ulusal ve uluslararası yardım kuruluşu unvanını kazanmıştır. İyilik-Der temsilcilik düzeyinde çalışıyor. Yurt içinde ve yurt dışında temsilcilikleri var. Yurt içinde 70 tane temsilcilikle, yurtdışında da 15 ayrı ülkede partner kuruluşlarımızla yardımlarımıza devam ediyoruz. İyilik-Der’in yerelde ve ulusalda yürüttüğü yardım kampanyaları var. Fakir insanlarımıza yönelik, yetim ailelere yönelik yardımlarımız var.  Ulusal bazda ki çalışmalarımızda var tabi, Afrika’da su kuyusu, ailelere verdiğimiz süt keçisi projesi var. Aslında bizim çalışmalarımızın temelinde balık vermekten çok balık tutmayı öğretmek anlayışı var.  Böylece insanlarımızın kendi ihtiyaçlarını kendilerinin karşılayabilmelerine yardımcı oluyoruz.” 


VEKALET KURBAN KAMPANYASI
Erkuş, Kurban Bayramı öncesinde çalışmalarının yoğun bir şekilde sürdüğünü belirterek vekalet yoluyla yürüttükleri kurban kesme projesinden bahsetti. Hem yurt içinde hem de yurt dışında vekâlet yoluyla kurban bağışı aldıklarını anlatan Erkuş şöyle devam etti; “Bizim yaklaşan kurban bayramı nedeniyle, bir kurban çalışmamız var. Bu kurban çalışması vekâlet yoluyla kurban kestirme şeklinde.  Hem yurt içinde hem de yurt dışında vekâlet yoluyla kurban bağışı yapan kardeşlerimizin, İslami usullere uygun bir şekilde ve başında bizim arkadaşlarımızın bulunması şeklinde kurbanlarımızı kesip fakir ailelere ulaştıracağız. Kurbanları Türkiye, Suriye, Arakan ve Balkanlar için 800 TL, Afrika için 450 TL ve Filistin’de giriş ve çıkışların yasak olması nedeni ile 1250 TL olarak vekâlet yoluyla kesiyoruz.” 


MALATYA’DA ÇOK CİDDİ BİR TEVECCÜH VAR
Erkuş, Malatyalıların yardım kampanyalarına karşı son derece duyarlı oldukları kaydetti. Vekâlet yoluyla kurban kesim işleminin nasıl yürütüleceğini de anlatan Erkuş, “Malatya’mız bütün yardım konularında olduğu gibi bu kurban kampanyasında da çok duyarlı. Biz zaten özellikle 1 adet kurban kesen ailelerde, kurban talep etmiyoruz. Bunun dışında kesme imkânı bulamayan yani fırsatı olmayan ya da birden fazla kurban kesmek isteyen hayır sahibi kardeşlerimizin kurbanlarını alıyoruz. Online bağış sistemiyle, banka hesap numaraları ile ben bankayla, internetle uğraşamam diyen kardeşlerimizin de paralarını biz bankaya yatırıp makbuzlarını kendilerine teslim etme şeklinde kurban vekâletlerini alıyoruz. Kurban bağışı yapıldıktan sonra telefon yoluyla mesaj olarak paralarının yattığını, kurbanlarının kesildiğini vatandaşlarımıza haber veriyoruz.  Bayramın birinci günü telefonlarına kurbanlarının kesildiğini haber veren bilgiler kendilerine gidecek daha sonradan da bağışçılarımıza whatsapp yoluyla fotoğraflar ve videolar gönderilerek bilgilendirme yapılacaktır. Kurbanlıkların üzerine yazılan bağışçıların isimleri bilgi olarak bayramdan sonra İnşallah ulaştıracağız. Bağışçılarımızdan ricamız şu, bağışın yaparken isim, soyisim, telefon ve özellikle de nerde kesileceğine dair bilgiler verilirse inşallah kendilerinin istedikleri bölgede, İslami usullere uygun, güvenilir bir şekilde başında da bizim arkadaşlarımızın bulunacağı şekilde İnşallah bu ibadetlerini vekâleten kendi adlarına yerine getireceğiz.  Kurban çalışmamız bu şekilde, Malatya’da çok ciddi bir teveccüh var. Yardım yapan tüm hayır sahiplerine teşekkür ediyoruz. Rabbim tüm hayır sahiplerinin hayırlarını kabul eder İnşallah. Bu kurban bayramı İnşallah ülkemize, İslam âlemine, insanlığa hayır, huzur ve saadet getirir.” şeklinde konuştu.


200 YARIM TIRI 
İyilik-Der’in Suriyelilere yönelik yaptığı çalışmalardan da bahseden Erkuş, Malatya’da bin civarı Suriyeli ailenin olduğunu ve bunlara yönelik yardım çalışmaları yürüttüklerini belirterek şunları aktardı; “Başta Malatya’da bulunan Suriyelilere olmak üzere Suriyeli kardeşlerimize yardımlarımız sürüyor. Maalesef Suriye iç savaşının başladığı günden beri bizler mağdur insanlara yardım yapmaya çalıştık.  Yoğun bir şekilde yardımlarımız gitti. Malatya İyilik-Der olarak sadece bizi Suriye’nin içine ve sınır bölgelerine 200’ün üzerinde yarım tırı gönderdik. Şuanda da aylık ortalama bir sefer Suriye bölgesine gıda ilaç ve sağlık malzemelerini ulaştırmaya çalıştırıyoruz, sağlıklı bir şekilde.  Bir de bunun dışında Malatya’da bulunan Suriyeli misafirlerimiz var.  900-1000 arası aileyi bulan kardeşlerimiz var.  Bu anlamda ilk gelenlere ev bulma ve ev eşyası temin etme olarak, onun dışında da onların giyimlerine, gıdalarına yardımcı olacak şekilde elimizden gelen imkânlar doğrultusunda Suriye’nin bu dramına duyarlı olmaya çalışıyoruz.  Bize bu noktada yardımcı olan, katkı sağlayan, maddi ve manevi desteklerini bizden esirgemeyen tüm kardeşlerimizden Allah razı olsun. Bizler imkânı sahibi kardeşlerimizle, ihtiyaç sahibi kardeşlerimiz arasında bir köprüyüz. Biz bu köprü vesilesi ile bir sevaba talibiz.  Sizlerde bu tür çalışmaları durma gayreti içindesiniz, sizlere bu yaptığınız çalışmalar için teşekkür ederim. Allah hayır sahiplerinin hayırlarını kabul etsin İnşallah.”   
 

VUSLAT GAZETESİ

Son Güncelleme: 10.08.2017 09:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.