Sadıkoğlu ve Ekibi Malatya İçin Kafa Yoruyor

Organize Sanayi Bölgesinde 22 bin kişiye sunduğu istihdamla bölgenin parlayan yıldızı konumunda olan Malatya’dan 2018 yılında yaklaşık 340 Milyon Dolar ihracat yapıldı. Malatya’nın sanayisi ve ticareti hakkında basın mensuplarına detaylı sunum yapan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Malatya ekonomisi ve refahı için gece gündüz kafa yorduklarını kaydetti.

Sadıkoğlu ve Ekibi Malatya İçin Kafa Yoruyor

Organize Sanayi Bölgesinde 22 bin kişiye sunduğu istihdamla bölgenin parlayan yıldızı konumunda olan Malatya’dan 2018 yılında yaklaşık 340 Milyon Dolar ihracat yapıldı. Malatya’nın sanayisi ve ticareti hakkında basın mensuplarına detaylı sunum yapan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Malatya ekonomisi ve refahı için gece gündüz kafa yorduklarını kaydetti.

10 Ocak 2019 Perşembe 10:49
Sadıkoğlu ve Ekibi Malatya İçin Kafa Yoruyor

HABER: ÖKKEŞ CERİT 

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) yönetimi, düzenlenen istişare toplantısında basın mensupları ile bir araya geldi.

Bir otelde düzenlenen toplantıya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve MTSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, MTSO Meclis Başkanı Hasan Özkan, MTSO yönetim kurulu üyeleri ve basın mensupları katıldı.

“TÜCCARIN SANAYİCİNİN İLK TASARRUFU REKLAM OLUYOR”

Toplantıda ilk olarak TSO Meclis Başkanı Hasan Özkan konuştu. Basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayan Özkan, “TSO seçimlerinin üzerinden yaklaşık 8 ay gibi bir süre geçti. Gönül arzu ederdi ki bu toplantıyı daha önce organize edelim ama nasip bu güneymiş. Şu anda çok ciddi ekonomik sıkıntının olduğu bir süreçten geçiyoruz. Tüccar ve sanayici sıkıntıda. Tüccar ve sanayici sıkıntıda olunca siz basın mensupları da sıkıntıda oluyorsunuz. Reklam veren firmalar tasarrufa gitmek isteyince ilk kestikleri alan reklam oluyor. Bu durum da sizleri olumsuz etkiliyor. Ekonomi grafiğimiz iyiye gidiyor. İnşallah sizlerinde kazancı da iyiye gider. Ben tekrardan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutluyorum” dedi.

22 BİN İSTİHDAM

TSO Meclis Başkanı Hasan Özkan’ın sonrasında kürsüye gelen MTSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, geride bıraktıkları 8 aylık süreçte Ticaret ve Sanayi Odasının faaliyetleri hakkında sunum yaptı.

Başkan Sadıkoğlu, MTSO’nun 7 bin 813 üyesi, 75 meclis üyesi ve 30 meslek komitesi olduğunu söyledi. Organize Sanayi Bölgelerinde toplamda 294 fabrikanın üretim yaptığını ve 22 bin kişinin istihdam edildiğini kaydetti.

“EXİM BANK’IN MALATYA’YA ŞUBE AÇMASINI TALEP ETTİK”

Geride bırakılan 8 ayda birbirinden önemli toplantılara katıldığını belirten Sadıkoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi olarak katıldığı toplantılar hakkında şunları söyledi; “Berlin’de düzenlenen 13. Olağan Genel Kurula odamızı temsilen Rifat Hisarcıklıoğlu ile katıldım. Almanya’da faaliyet gösteren üyelere ve Almanya’yla ticaret yapan üyelere yönelik gerçekleştirilen bir toplantıydı. Türk- Alman Ticaret odası Almanya ile aramızda bir köprü görevi görüyor. İstanbul’da gerçekleşen Eurochambers toplantısına bizde odamızı temsilen katıldık. Yereldeki girişimcilerin Avrupa’ya açılmasına destek vermeyi amaçlayan bu projede Malatya Ticaret Sanayi Odası da yer alacak. Bu proje ile Avrupa Birliği odalarımıza 5 Milyon Avro daha hibe sağlamış olacak. Ayrıca AB- Türkiye ilişkisi yeniden hareketlenecek. TOBB ve Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Toplantısına Katıldık. TOBB üyesi olmamızın ve benim yönetim kurulunda yer almam bize büyük ayrıcalıklar kazandırıyor. Birçok önemli bankanın CEO’sunun da katıldığı toplantıda üyelerimizin mağdur edildiğini ve kimsenin kredi alamadığını belirttik. Onlarda devletin yapım işlerini özel şirketlere vermesiyle özellikle enerji ve inşaat sektörünün fazlasıyla kredi kullandıklarını, kendilerinin de krediye ulaşamadıklarını söylediler.  EXİM Bank Genel Müdürü ile görüşme fırsatımız oldu ve Malatya’ya şube açılmasını talep ettik. TOBB Başkanı ve CACCI Başkan Yardımcısı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğindeki Asya-Pasifik Ekonomi Zirvesine katıldım. Burada çok sayıda paralel oturumlar, ikili iş görüşmeleri, konsey toplantıları, tanışma ve işbirliği görüşmeleri gerçekleştirdik. TOBB’un ev sahipliğinde düzenlenen G-3 zirvesine katıldım. Başarılı girişimciler ile iş dünyasının önde gelen temsilcilerinin deneyimlerini paylaştığı etkinlikte, girişimcilik ile ilgili her şey bu toplantıda masaya yatırıldı.”

ÖDEME SIKINTISINI BAKAN ALBAYRAK’A İLETTİ

TOBB bünyesinde düzenlenen Sanayi Konseyi toplantısına katılarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a Malatya ile ilgili dosya sunduğunu ifade eden Sadıkoğlu, “Organize Sanayi bölgesine yeterli ödeneğin gelmediğini, alt yapıyı yapan müteahhittin parasının ödenmediği için kaçmak üzere olduğunu ve bu durumun bizi sıkıntıya sokacağını belirttik. Ödeme yapılmasını rica ettik ve ufak bir meblağ olsa da yardım yapılmasını kabul etti” dedi.

Öte yandan, Sadıkoğlu, yine aynı toplantıda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile de görüştüğünü, Bakan Varank’ı sanayi bölgesini yerinde incelemesi için Malatya’ya davet ettiğini söyledi.

“KAYISININ KÜKÜRT PROBLEMİNİ DİLE GETİRDİM”

Elazığ’da düzenlenen TOBB’un Güneydoğu Anadolu Bölge İstişare Toplantısına katıldığını da kaydeden Sadıkoğlu,  “toplantının sonrasında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pekdemirli ile görüşme fırsatımız oldu.  Kayısının kükürt problemini dile getirdim. Kükürtün yüksekliğinden dolayı hem perakende hem de ihracat yapılırken yüksek para cezaları yazılıyor. Bu cezaların askıya alınacağının ve hafifletileceğinin sözünü verdi ve en düşük bareme çekileceğini ifade etti” şeklinde konuştu.

MALATYA’YA İHRACAT DESTEK OFİSİ KURULACAK

Başkan Sadıkoğlu, “Destek ofisleri ilk etapta 16 ilde 25 oda da kurulacak. Bizim odamız yer almıyordu bu ofisler içerisinde ancak Rifat beyle görüşüp Malatya’yı da dahil ettirdim. Çünkü biz her şekilde bu ofisi kuracağız. Bu ofiste yabancı dil bilen personeller çalışacak ve ihracat yapmak isteyen, destek isteyen, sorun yaşayan firmalara yardımcı olunarak ihracatın önü açılacak” ifadelerine yer verdi.

MTSO SOSYAL PROJELERE DE ÖNEM VERİYOR

Sosyal projelere de önem verdiklerini anlatan Sadıkoğlu, “Odamız 27. Eğitim Komitesi tarafından yürütülmekte olan bu ‘Kitap Getirdim Sana’ projenin amacı, Turgut Özal Araştırma Hastanesi’nde kronik rahatsızlığı ve kanser tedavisi gören çocuklarımızın tedavileri devam ederken bir taraftan akademik eğitimlerini hastanede tamamlıyorlar. Bizde çocuklarımıza destek olmak için kitap bağışı kampanyası başlattık. Ayrıca Malatya’da eğitim gören 800 öğrenciye mont ve bot dağıtımı yapıldı. Temsili olarak Melekbaba İlk ve Ortaokulundaki öğrencilere dağıtım yaptık. Mont ve botlar toplamda 19 okula ulaştı. Meclis başkanımız, yönetim kurulu üyelerimiz ile katıldığımız programda Melekbaba ilkokuluna sınıf kütüphanesi yapımı sözü verdik. Yapımı Yönetim Kurulu Üyemiz Celal Abbas Karaduman ve meclis üyemiz Mesut Özdemir üstlendi” dedi.

2018’DE 339 MİLYON DOLAR İHRACAT

Malatya’da 2018 yılında gerçekleştirilen ihracat rakamları hakkında da bilgi veren Sadıkoğlu, “2018 yılında Malatya’mızın ihracat rakamı 339 Milyon 553 Bin Dolar. İlk sırada 153 milyon dolar ile Kuru meyve ve Mamulleri var. Daha sonra ise 111 milyon dolar ile Hazır giyim ve Konfeksiyon, 22 milyon dolar Tekstil ve Hammaddeleri, 8 milyon dolar ile Su ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatı yer alıyor” şeklinde konuştu.

MTSO’NUN HEDEFLERİ

Önümüzdeki süreçte neler yapacakları hakkında da basın mensuplarına bilgiler veren Sadıkoğlu, hedefleri şu şekilde sıraladı; “Dış Ticaret Biriminin Kurulması. Mobilyacılar Sanayi Sitesinin Kurulması. Tekstilkent Projesinin Hayata Geçirilmesi. Arabuluculuk Merkezinin Kurulması. Tarımsal Organize Sanayi Bölgesi. Her İlçede TSO Temsilciliklerinin Kurulması Yurt içi ve Yurt Dışı Fuar Organizasyonlarının Odamız Tarafından Organize Edilmesi. Endüstri Meslek Lisesini Malatya’ya Kazandırmak”

Sadıkoğlu’nun detaylı sunumunun ardından mikrofona gelen Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyeleri tek tek kendilerini tanıttı. İstişare toplantısı aile fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.

VUSLAT HABER

Son Güncelleme: 10.01.2019 12:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214