“Tarihte Eşine Az Rastlanır Bir Kıyım”

28 Şubat Darbesini tüm iliklerine kadar hissederek yaşamış Araştırmacı-Yazar Ramazan Kayan, “Türkiye de 28 Şubat, dünyada ise 11 Eylül İslam’a karşı topyekûn savaş olarak karşımıza çıktı.” dedi.

“Tarihte Eşine Az Rastlanır Bir Kıyım”

28 Şubat Darbesini tüm iliklerine kadar hissederek yaşamış Araştırmacı-Yazar Ramazan Kayan, “Türkiye de 28 Şubat, dünyada ise 11 Eylül İslam’a karşı topyekûn savaş olarak karşımıza çıktı.” dedi.

28 Şubat 2017 Salı 09:42
“Tarihte Eşine Az Rastlanır Bir Kıyım”

28 Şubat post modern darbenin siviller üzerinden askeri bir darbe olarak tasarlandığını belirten Araştırmacı-Yazar Ramazan Kayan, “Doğu bloğunun, komünizmin çökmesinden sonra batı yeni konsepte İslam’ı düşman seçti. Hedefine İslam’ı koydu. Dolayısıyla İslam’ı sıfırlama ve İslam’ı sınırlamanın Türkiye ayağı 28 Şubat şeklinde tecelli etti.  Hani zaten bir darbe geleneği olan bir ülke, bu ülkede belli periyotlarla darbeler oluyor dediler. Ama bu defaki darbenin farkı siviller üzerinden askeri bir darbe tasarlandı. Postalsız askerler sivil görünümlü askerler tarafından gerçekleştirilen bir darbe. Bu darbenin diğer bir özelliği İslam’ı ve İslami çevreleri hedef almış olması. Belki 12 Eylül darbesinde biraz daha ülkücü kesim hedef alınmıştı, onun öncesinde biraz daha solcu kesim hedef alınmıştı, 28 Şubat’ta da hedefe özellikle Müslümanlar konuldu. Darbenin tarzında da değişiklik vardı. Doğrudan postallarla tanklarla girmek yerine sivilleri öne çıkararak yargı üzerinden, üniversiteler üzerinden YÖK üzerinden, sendikalar üzerinden bu ülkenin inanç değerlerine, yaşam biçimine topyekün bir taarruz, çok daha sistematik, daha profesyonelce yani tanların, tüfeklerin yapamayacağı tahribatı kıyımı 28 Şubat yaptı.” dedi.

“TARİHTE EŞİNE AZ RASTLANIR BİR KIYIM”

28 Şubatta halktaki var olan İslam’ı pontesiyeli öne sınırlama, sonra sıfırlama ve buna yönelik İmam hatipler başta olma üzere kuran kurslarımız İslami eğitim veren tüm vakıflar, dernekler, cemiyetler cemaatler hedef seçildi. Bununla ilgili bedel ödeyenlerin dökümü çıkarırsak beklide tarihte eşine az rastlanır bir kıyımla, Yeni Türkiye’nin inşasındaki potansiyel beyinlerin kıyımı ile karşı karşıya kaldık. Malatya üzerinde biz bunu birebir yaşadığımız için ben bunu şöyle özetlemek istiyorum. Bir üst akıl olayı senaryoyu kendi açıları bakımından çok güzel bir şekilde dizayn etmişler, düşünmüşler. Önce şuna kara vermişler, bu toplumun nesillerini hafızasızlaştırmak, tarihini kültürünü, değerlerini alıp emperyalist bir yol ile hafızasız bir toplum yoluna gitmek istediler. 28 Şubatta düzene uygun kafalar yetiştirmek, toplumu tek tipleştirmek ve Kemalist eksen yönün kişileri tekleştirmek için ülkeyi ne hale getirdiklerini gördük. Buna direnen insanlarda çok ağır bedeller ödedi. 11 Eylül olayından sonra bu kez de 28 Şubat başladı.  Yeryüzünde direnci olan, direniş ruhu olan tüm İslami yapılar 11 Eylül ile operasyona maruz kaldı. Yani Türkiye’de 28 Şubat, dünyada ise 11 Eylül İslam’a karşı topyekün savaş olarak karşımız çıktı.” şeklinde konuştu.

 “BEDEL ÖDEMESEYDİM VİCDAN AZABI DUYACAKTIM”

Malatya’nın neden pilot il seçildiği de anlatan Kayan, “Malatya’nın pilot il seçilmesinin nedeni öteden beri Malatya’daki İslami potansiyel herkesin dikkatini çekiyordu.  Malatya İslami kesim hiçbir zaman uç noktalara gitmemiştir, her zaman dengede kalmıştır ama bunu bile çok gördüler.  Malatyalıların bunlara karşı yaptığı şuydu, iki cuma namazı çıkışı bu zulüm protesto edildi. Ölü yok yaralı yok gasp yok, şiddet yok kırmak yok dökmek yok.  Medeniye kardeşlerimiz buna karşı çıktığı için cezaevlerinde işkencelere maruz kaldı. Yıllarca cezaevinde kalan kardeşlerimiz var. Yani sadece bizim evde annem hariç hepimiz cezaevine girdik çıktık. Bir yönden de müsterihim o dönem üniversite kapılarında kızlarımız, bacılarımız bedel ödediğinde biz bedel ödemeseydik vicdan azabı duyacaktım. Ben o mücadelede başı çeken tüm kardeşlerimizi saygıyla anıyorum, onların verdiği mücadele destanı bugün ki kızlarımıza da örnek olacaktır.” İfadelerini kullandı.

VUSLAT GAZETESİ

Son Güncelleme: 28.02.2017 10:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.