Ustalık Kaybolan Meslek Olmasın

Sanayi ustaları çırak bulamıyor!

Ustalık Kaybolan Meslek Olmasın

Sanayi ustaları çırak bulamıyor!

31 Aralık 2017 Pazar 14:08
Ustalık Kaybolan Meslek Olmasın

Yeni Sanayi Sitesi esnafı ile bir araya gelerek sorun ve sıkıntılarını dinledik. Sanayi içerisinde başta park sorunu ve çevre düzenlemesiyle ilgili problemlerin yaşandığını dile getiren site esnafı, en büyük sorunlarının çalıştıracak eleman ve çırak bulamamak olduğunu söyledi.

Görüşlerini aldığımız site esnafı şunları söyledi;


GÜVENLİK SIKINTIMIZ VAR
Sanayici Esnafı Mehmet Kaplan, “İşlerimiz çok şükür, idare ediyoruz.  Ama yinede sanayide birçok sıkıtımız var.  En önemlisi de güvenlik sıkıntısı. Şuanda sanayinin durumu acayip şekilde bozulmuş durumda. Bu durumu yetkililere söylememize rağmen bir türlü cevap alamıyoruz. Sanayide birkaç kez hoş olamayan olaylar yaşandı. Emniyetten arkadaşlar geldi ve çalışma yaptı. Ama devamı gelmedi.  Kalıcı çözüm bulunamadı.  İşlerimizde de düşüş var.  Yine de hamd olsun çalışıyoruz. Ben Türkiye’de işsizliğin olduğuna inan biri değilim.  Çünkü işsizlik yok iş beğenmezlik var.  Herkes diyor işte benim çocuğum devlet memuru olsun.  Masada otursun, ama bu memleketin ne kadar doktora, hâkime ihtiyacı varsa bu memleketin sanayiciye de ihtiyacı var. Ben geçenlerde Suriyelilerin kaldığı konteyner kentte çalıştım ve güzel bir örneğe şahit oldum. Orada bazı Suriyeliler çalışıyordu, bazıları da oturuyordu. Ben de dedim ki, bu oturanlar neden çalışmıyor? Yanımdaki görevli arkadaş onların devlet memuru olduğunu ve ellerinde mesleklerinin olmadığını söyledi. Ama diğerleri meslek sahibi olduğu için nerede olursa olsun çalışabiliyorlar. Çocuklarımız yani burada mutlaka eğitim almalıdır.   Ondan sonra bir sürü sorun yaşıyor gençlerimiz.  Aileler okumayı önümüze olmazsa olmaz diye getirdi ama öyle değil. Çocuklar hem okusun hem de meslek sahibi olsunlar. Yoksa uçuruma doğru sürükleniriz” dedi.


BANA HİÇ ÇIRAK DENK GELMEDİ
Sanayici Esnafı Bayram Aslan, “14 yıldır ben sanayi de çalışıyorum işler normal çok iyi de değil kötü de değil. Kış aylarından dolayı durgun biraz. 7 yıldır kendi işletmemi çalıştırıyorum bana hiç çırak denk gelmedi. Şuanda sanayide çırak bulamıyoruz. Bu büyük bir problem bir de dükkân bulamıyoruz ve bulduğumuz zaman da kiralar çok yüksek oluyor. Sanayi deki dükkânlar da yetersiz kalıyor. Ben mobilyacıların içinde dükkân açtım. Buranın taşınacağı söylenmişti ama ne oldu bilmiyorum. Bence yeni bir sanayinin daha kurulması lazım.  Çünkü burası artık yetersiz kalıyor” şeklinde konuştu.


KİMSE MESLEK SAHİBİ OLMAYI HEDEFLEMİYOR
Sanayici Esnafı Ali Eren, şunları söyledi; “İşler çok şükür idare ediyor. Kış mevsiminden dolayı düşüş var ama genel olarak iyi. Çırak bulma konusunda sıkıntımız var. Herkes okumak istiyor ama kimse meslek sahibi olmayı hedeflemiyor. Hâlbuki yanlış düşünüyorlar. Gençlerimiz boş zamanlarında internet kafelerde geziyor. Gelseler buraya bir ustanın yanında dursalar, bir altın bileziği mesleği olmuş olacak.”


ELEMAN YETİŞTİREMİYORUZ
Sanayici Esnafı Battal Tutuş, “İşlerimiz eskisine göre biraz düşük durumda. Sanayide de bazı sıkıntılarımız var. Birincisi çırak bulamıyoruz, eleman yetiştiremiyoruz. Yetkililer sanayici esnafı ile yeterince ilgilenmiyor. Birde burada güvenlik sorunu var çünkü hiçbir yerde güvenlik kamerası yoktur. Yıllardır bu konuyu gündeme getiriyoruz ama hiç ilgilenen yoktur. Ben velilere de sesleniyorum, eğer çocukları okumuyorsa meslek sahibi olsunlar. Çocuklar belli bir yaşta sanayiye gelip meslek sahibi olmaları gerekir. Çünkü hem kendisine hem çevresine hem de milletine faydalı bir insan olur” dedi. 


20 YAŞINDAKİ ADAM NE ÖĞRENEBİLİR?
Sanayici Esnafı Nazmi Hıçkırık, “17 yıldır sanayide çalışıyorum. İşler çok şükür iyi, idare ediyoruz. Sorunlarımızdan biri çırak bulamıyoruz. Gençler okula gidiyor buraya geliyorlar yaşı 19-20 olmuş. 20 yaşındaki adam ne öğrenebilir ki, ben 20 yıldır burada yine de tam öğrenemedim. 12-13 yaşında başlamayan bir kişi çok da bir şey öğrenemez. Yani öyle bir sıkıntımız var” diye konuştu.
ÇIRAK DEVRİ BİTTİ ARTIK


Sanayici Esnafı Cevdet Demir, şunları söyledi; “10 yıldır sanayide çalışıyorum. İşlerimiz kış mevsiminden dolayı durgun biraz.  Piyasa da genel olarak durgun. Sadece burada değil her yerde bu sıkıntı var. Çırak sıkıntımız var, şimdiki elemanlar çalışmıyor.  Çırak devri bitti artık, kimse çalışmıyor.  Bir süre çalışıp ondan sonra gidiyorlar. Eskisi gibi değil şimdiki çıraklar en ufak bir şey olduğu zaman bırakıp kaçıyorlar.  Eskiden ustalarımıza saygımız vardı, onlar ne deselerdi yapardık. Şimdi öyle değil ama hemen bir şey eksik oldu mu bırakıp gidiyorlar.”


SİYASİLERİMİZ SEÇİMDEN SEÇİME UĞRARLAR
Sanayici Esnafı Murat Karcı, “Benim yaşım 11di sanayiye girdim, yaşım 50 oldu halen buradayım. Yani 40 yıldır çalışıyorum. İşler eskiden iyiydi ama şimdi o kadar da iyi değil.  İşler olmadığı gibi çalışacak adam da artık yoktur. Biz çırak bulamıyoruz.  Sistem sıkıntısı var bence.  Esnaf bence yetim, ilgilenen yoktur. Siyasilerimiz seçimden seçime uğrarlar başkada hiçbir zaman esnafı sormazlar.  Yani şu sanayinin haline bakar mısınız?  Durum içler acısı, sonra da gelip bizden iş güvenliği istiyorlar. Şu sanayini halini gören vatandaşlar çocuklarını tabi bırakmaz buraya. Böyle olunca da çırak yetişmiyor. Eskiden derlerdi eti senin olsun kemiği benim şimdi öyle bir şey kalmadı artık.  Şu durumda burada usta var ama çırak yok. Yani bir sonraki nesile usta bulunamayacak.  Siyasiler gelip oy istiyor. Ama esnaf ne durumda diye merak edip de sormuyorlar” dedi. 


BİZ SÖZÜMÜZDE DURMADIK
Sanayici Esnafı Metin Türel, “Ben eski ustalardanım, sanayi açıldığından beri yaklaşık 40 yıldır buradayım.  İşlerin eskisi gibi tadı tuzu yoktur. Evet, çalıştıracak adam bulamıyoruz. Eskiden öyle değildi, istediğimiz zaman çırak bulabiliyorduk.  Şimdi kendi çocuğumuz bile sanayiye gelmiyor.  Kimin çocuğuna bakarsan bak, elinde cep telefonu akşama kadar kafasını kaldırmıyor. Zamanlarını boşuna geçiriyorlar. Hayatımız nasıl kazanacağım, nasıl iş güç sahibi olacağım bunu bilen yoktur.  Sanayide işlerin kötü olmasının bir diğer nedeni de bizleriz. Çünkü biz sözümüzde durmadık, eskiden il dışından araçlar gelirdi buraya tamir için. Ama şimdi sanayide güvenilir usta bulamıyorsun.  Burada bir bayan müşterimiz geldiği zaman doğru dürüst oturup bekleyeceği bir yer bile yoktur. Bütün bunlar işlerimizi etkiliyor” şeklinde konuştu.


BURASI İLGİSİZ KALMIŞ
Kebapçı Bayram Batar, “38 yıldır ben burada çalışıyorum. Sanayide sıkıntılar var. Temizlik yoktur, yetkililer yeterince ilgilenmiyorlar bizimle. Yolda bir arıza vardı, gelip açtılar öyle kaldı. Kaç kez aradık bir türlü gelmediler. Yani burası ilgisiz kalmış durumda” dedi. 


PARK SORUNU VAR
Sanayici Esnafı İlkay Uçar, “İşlerimiz idare ediyor, ne fazla ne eksik kendi yağımızda kavruluyoruz.  Sanayide şuanda yollarda sıkıntı var. Uygunsuz halde araç park ediliyor.  Bir de buranın taşınacağı söylenmişti ama ne olacak bilmiyoruz. Esnaf tereddütte, dükkân kiralama konusunda kararsızlar. Çünkü buranın taşınıp taşınmayacaklarını bilmiyorlar. Belediye de çok fazla ilgilenmiyor burayla. Özellikle çöp konusunda. Bizler vergilerimizi de veriyoruz ama yinede ilgilenmiyorlar.  Park sorunuz var, buraya hiç trafik polisi girmiyor. Adam uygunsuz olarak aracını park edip gidiyor sonra bir sürü sıkıntı yaşıyoruz.  O yüzden müşterilerle sürekli kavga ediyoruz.  Ama en büyük sorunumuz taşınıp taşınmayacağımızı bilmiyoruz bu konuda bir bilgilendirme istiyoruz” ifadelerine yer verdi.


SANAYİ YETERLİ GELMİYOR
Sanayici Esnafı Servet Güldaş, şunları söyledi; “Ben 34 yıldır burada çalışıyorum. Sanayi de trafik sıkıntımız var. Sanayi yeterli gelmiyor, caddelerde uygunsuz araç park ediliyor ve kaza çok oluyor.  Birde çırak sıkıntımız var. Çalıştıracak eleman bulamıyoruz.  Sanayide güvenlik de o kadar iyi değil. Bir tane karakolumuz var ama polislerin sanayi içinde gezerek kontroller yaptıklarını ben sanmıyorum. Devriye gezmiyorlar.  Burada yetkililer gerekli denetimleri de yapmıyor. Özellikle çöp kontrolü yapılmıyor, adam çöpe boya atıyor, yanıcı madde atıyor yani neredeyse yangın çıkacak.  Yani sık sık denetimlerin yapılması gerekiyor” 

Haber: Yunus Polat

VUSLAT GAZETESİ

Son Güncelleme: 01.01.2018 12:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214