Kuzey Irak Kürt Bölgesel yönetiminin yapmış olduğu referandum vesilesiyle görüşlerimi şu maddelerle paylaşmak istiyorum.

1- Bizler kimlik tanımlarken öncelikle İslam'ı temel almalıyız. İslam kimliği tüm tanımlamaların üstündedir. Irk, mezhep, dil, coğrafya, mülkiyet ve diğer sınıf tanımlamalarını temel alamayız.

2- Kürtler de tüm bir ırk olarak vardır. Irk kimliğinin diğer ırk kimliklerinden üstünlüğü ancak takvada aranabilir.

3- Modern dünya imparatorluklardan ulus devletlere geçerken "her ulusun devleti olmalı" iddiasıyla bir teklif getirdi.

4- Ulus-devlet aklı müslüman aklının kavrama ve iddia noktasında kavraması geç oldu. Emperyaller bu teklifi dünya uluslarına teklif ederken diğer yandan kendileri yeni modern imparatorluklarını kurmak ile meşgul idiler.

5- Ulus kimliği teklif ettikleri milletlerden biri de Kürtler oldu. 100 yıl önceki tasarımda Kürtleri tek parçada buluşturacak bir zemin yoktu. Kürtlerin de devlet talebi yoktu.

6- Kürtlerin var oldukları ülkelerdeki sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel anlamda yaşadıkları kriz, zorluklar, baskılar o ülkelerin tüm kesimlerine yönelik olarak oluştu. Bunu sadece bir ırk merkezli olarak yapılan baskı olduğunu iddia etmek doğru değildir.

7- Kürtler diğer yandan emperyalizm için bölgedeki hesaplar için kullanılacak bir argüman olarak sürekli bekletildiler. Sol- Kemalist- Baasçı akıl Kürtlerin aklını başından aldı. Kimlik kazandıracağım derken kimliksizleştirdi.

8- Kimliksizlik, emperyalizme teslimiyeti getirdi. Bugün Kürt hareketi olma iddiasındakilerin çoğunluğunun zorunlu olarak gördükleri bu ilişki sahadaki varlığını daha çok bağımlı kılmaktan öteye gidemedi.

9- Kürt siyasal aklı kendisini var etmek için Türk, İran ve Irak devletlerini emperyal devlet olarak takdim edip, bu ülkelerle olan düşünsel ve duygusal bağını koparmaya çalıştılar. 10- Kürt siyasal aklı, bağlı ve bağımlıdır. Türkiye ile ilişkileri zorunlu bağlılık seviyesine indirildi. Coğrafik zorunluluk olmazsa bugünden bağlarını atmaya hazırlar. Hiçbir zaman samimi ve sahici olmadı. PKK aklı da bunu zaten öteden beri beslemektedir.

11- Ulus devlet kimliği var etmek için yüzyıldır hazırlanan zemin Referandum ile başka bir aşamaya geçti. Fiili devlet statüsü yeni aşamaya geçti.

12- Planı yapanlar bu Kürt devletini kuracaklar. Ertelenebilir ama gerçekleştirilecektir. Ama devlet aklı, ruhu, tecrübesi olmadığı için bunu emperyalistler gerçekleştireceklerdir.

13- Devleti kurması için destek olanlar bu desteklerinin karşılığını doğal olarak almak isteyeceklerdir. Bunun bedelini kat be kat fazlasıyla ödeteceklerdir.

14- Asıl güdülen Kürt realitesi üzerinden bölgenin ana devletlerinin zihnini meşgul etmek, akıl tutulmasına uğratmak, maddi ve manevi zayıflatmak, bu tehdit üzerinden çatışma zeminini ve kaosu sürekli diri tutmaktır.

15- Meseleyi Kürtlerin devlet kurma hakkı vardır veya yoktur zeminine çekip çıkarımda bulunmak, basit akıllıların işidir. Zaten mesele o değildir. Kürtlere devlet kurmak değil parçalanmayı ve kaosu beslemektir.

16- Kürtlere devlet kurulduğu zaman kaos bitecek mi? Hayır! En başta Kürt örgütleri birbirlerini yok etmek üzere konumlanacaklardır. Kadim devlet tecrübesine sahip devletler ile barış içinde olmayacaklardır.

17- Ermenistan'ın içinde olduğu kriz gibi Avrupa ve Amerika'nın desteklediği ancak yokluk ve yoksunluk içinde bedel öderken, diğer devletler onları tampon güç olarak kullanmaya devam edeceklerdir.

18- Kürt siyasal aklı, kullanmayı ve kullanılmayı prensip edinmiştir. Kullanırken, kendini de kullandırıyor. Büyük siyasal beceri olarak sunulan bu sürecin tetikçilik dışında bir anlamı ve değeri olmayacağı aşikardır.

19- Süreç, Kürtleri İslam- Müslüman evreninden çıkarmaktadır. Zaten HDPkk, ikna ettiği Kürtleri İslam havzasından çoktan çıkardı.

20- Irk- Kabile asabiyeti dinden daha etkili bir bağlılıktır. Bu bağlılık adil ve onurlu bir tavra sahip olmayı engellemektedir. Irk merkezli asabiyetçilik akıl ve ruh tutulmasına yol açmaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.