Kadınlarda Anormal Kas Büyümeleri: Miyomlar

Kadınlarda Anormal Kas Büyümeleri: Miyomlar

28 Ocak 2021 Perşembe 12:39
Kadınlarda Anormal Kas Büyümeleri: Miyomlar

Kadınlarda İyi Huylu Anormal Kas Büyümeleri: Miyomlar

Miyomlar rahmin kas tabakasından gelişen iyi huylu tümör oluşumlarıdır. 30 yaş üzeri kadınların yaklaşık %30'unda miyom oluşumu görülmektedir. Nadir olarak 15 yaşından sonra da görülebilmektedir. Miyom çok yaygın olarak görüldüğü için çoğu kadında hiçbir belirti ve bulgu ortaya çıkarmaz. Miyomlar irili ufaklı birden fazla ve değişik yerleşim yerlerinde olabilir. Miyomların rahimde ortaya çıktığı bölgenin konumu çok önemlidir. Rahim dokusunun içini döşeyen endometrium adı verilen tabakanın hemen altında gelişen ve burada ilerleme gösteren miyom oluşumlarında fetüsün büyüyeceği yer bozulacağı için birçok problem ortaya çıkabilmektedir.

Miyom oluşumları birçok şekilde görülebilmektedir. Submukoz miyom oluşumları rahim dokusunun iç duvarını örten dokularda meydana gelirler ve rahim içine doğru büyüme gösterirler. Bazı submukoz miyom oluşumları kanal oluşumuna neden olarak rahim ile vajina arasından dışarı çıkabilirler. Bu miyom oluşumları nadiren de olsa geriye doğru yönelip yumurtalıklara doğru ilerleyebilmektedir. Bu durum yumurtalık dönmesi olarak da isimlendirilebilmektedir.

İntramural miyomlar ise rahmin katmanlarının hemen ortasında yer alan tabakada ortaya çıkarlar ve rahim içerisinde büyüklü küçüklü çıkıntılar oluşu. Bununla beraber nadir olarak görülen subserozal miyomlar da bulunmaktadır. Bu miyomlar karın boşluğuna doğru yayılım gösteren miyomlardır.

Miyomların Nedenleri Nelerdir ?

Uzmanlar miyomların halen nasıl oluştuğu hakkında tam olarak bilgi sahibi olamamaktadırlar. Ancak genetik faktörler ve hormonal bozuklukların miyoma neden olduğu düşünülmektedir.

Yapılan araştırmalarda miyom vakalarının yarıya yakının kromozda meydana gelen değişimler sonucunda görülmektedir. Kromozom değişimlerine bağlı olarak görülen miyomlar genellikle menopoz sonrasında görülmektedir.

Miyomların büyük çoğunluğu doğurganlık çağındaki kadınlarda görüldüğü için östrojen ve progesteron hormonları miyom oluşumuna neden olmaktadır. Eğer rahim içerisindeki dokularda aşırı miktarda büyüme hormonu üretilirse miyom oluşumu görülebilmektedir.

Bazı risk faktörlerine sahip olan kadınların rahimlerinde miyom oluşma olasılığı artabilmektedir. Yaşın ilerlemesi, genetik yatkınlık, ergenliğe erken girme ve çocuk doğurmama gibi risk faktörleri miyom oluşumuna yaygın olarak neden olmaktadır. Miyom ne kadar sürede iyileşir gibi soruları cevaplamadan önce miyom oluşumunun altında yatan nedenler bilinmeli ve ona göre tedaviler planlanmalıdır.

Miyom Oluşumunda Görülen Belirtiler Nelerdir ?

Miyomlar genellikle hiçbir belirti ve bulgu göstermeden ilerlemektedir. Belirtiler görüldüğünde ise miyomların konumuna, büyüklüğüne ve oluşum nedenine göre değişiklik göstermekle beraber şu şekildedir;

  1. Şiddetli kasık ve karın ağrıları
  2. Anormal bir şekilde adet kanamaları
  3. Karın bölgesinde şişlik
  4. Cinsel ilişki esnasında ağrı
  5. Miyomların anüse baskı yapması nedeniyle kabızlık
  6. Kasık bölgesinde hissedilen kitle
  7. Karın bölgesinde basınç hissi
  8. Vajinadan kötü renkli ve değişik renklerde gelen akıntı gibi belirtiler miyom oluşan kadınlarda en yaygın görülen belirtilerdir.

Miyomlar genel olarak ciddi sağlık sorunlarına yol açmayan bir rahatsızlıktır ancak nadiren de olsa (%1’in altında bir olasılıkla) kanserli hücrelere dönüşebilirler. Bunun için tanı konulan hastaların belirli aralıklar ile kontrole gelmesi gerekmektedir.

Miyom Tedavisi Nasıldır ?

Miyomlar uygun tedavi belirlendiğinde ve düzenli olarak uygulandığında kolaylıkla iyileşebilen bir hastalıktır. Miyom tedavisinde cerrahi tedavi ve medikal tedavi uygulamaları planlanabilmektedir. Ameliyat planlamalarında sadece miyomlar alınabileceği gibi rahmin tamamı da alınabilmektedir. Aynı zamanda miyom varlığında ortaya çıkan belirti ve bulgular için de semptomatik tedavi uygulanabilmektedir.

Her miyom oluşumu ciddi bir durum ortaya çıkarmadığı için ameliyata gerek yoktur. Herhangi bir belirti ortaya çıkmadıysa yılda 2 kere takip yapılarak büyüme kontrol altına alınabilir. Ancak çocuk isteyen kadınlarda gebeliği olumsuz olarak etkileyebilecek bir durum varsa veya miyomun büyüme hızı artmış ise cerrahi tedavi gerekebilmektedir. Bu durum nadir olarak görülse de miyom takibinin iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Kadın doğum doktorları tarafından incelenen hastalar eğer miyom kanserli hücrelere dönüşüyorsa miyomun durumuna göre rahim alınması için cerrahi tedavi kararı alınır. Ameliyat hiçbir belirti göstermeyen kişilerde veya miyom büyümesinin olmadığı kişilerde önerilmemektedir.

Rahim alındıktan sonra çocuk sahibi olunamayacağı için çocuk sahibi olmak isteyen kadınların bu hususta bilgilendirilmesi gerekmektedir. Bu işlem genellikle menapoz dönemine yakın kadınlarda veya doğum yapmak istemeyen kadınlarda uygulanmaktadır. Eğer ciddi bir durum yok ise miyomektomi adı verilen tedavi yöntemi ile de rahim alınmadan hastalık ortadan kaldırılabilir.

VUSLAT HABER

Son Güncelleme: 28.01.2021 17:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214