Merhabalar değerli dostlar,

Bu haftaki yazımızda işitme kayıpları ve rehabilitasyonundan kısaca bahsetmeye çalışacağız.

İşitme için dışarıdan gelen sesin iç kulağa iletilmesi gerekir. Sesin iletimi ve aynı zamanda amplifikasyonunda/yükseltilmesinde kulak kepçesi, dış kulak yolu, kulak zarı ve orta kulaktaki kemikçiklerrol alırlar. İç kulağa açılan zarla kaplı oval pencereyeulaşan ses iç kulak sıvısında dalgalanmaya neden olarak tüylü hücreleri uyarır. Buradan oluşan elektriksel sinyaller işitme siniri ile beynin ilgili merkezlerine iletilerek işitme ve sesin yorumlanması sağlanır. Bu sürecinin herhangi bir basamağındaki aksaklık işitme kaybına neden olur.

İşitme kayıplarını,‘doğuştan/konjenitalve doğumdan sonra ortaya çıkan işitme kayıpları’ şeklinde sınıflandırmak mümkündür. Doğuştan olanları da, irsi/genetik ve anne karnında geçirilen bazı hastalıklara bağlı olanlar olarak ayırmak mümkündür. Ayrıca kaybın tipine göre iletim tipi, sinirsel tip veya her ikisinin bir arada bulunduğu mikst/karışık tip işitme kaybından söz edilebilir. Sesin iç kulağa kadar olan işitme yolundaki yükseltilme ve iletim mekanizmasındaki bir patoloji sadece iletim tipinde işitme kaybına neden olurken, iç kulak yapıları ve beyindeki merkezi işitme yollarındaki hastalıklar sinirsel işitme kaybına neden olurlar.

İrsî işitme kayıpları, başka irsi hastalıklarla beraber olabileceği gibi tek başına da olabilir. Sinirsel, iletim tipi veya mikst tip işitme kaybı bulunabilir.Orta kulak ve kemikçik ameliyatları, orta kulak kemikçiklerine yerleştirilebilen protezler veya kafatasına implante edilebilen işitme cihazları ile rehabilitasyon yapılabildiği gibi, bazı hastalıklarda ameliyatla uygulanabilen biyonik kulak dışında seçenek bulunmayabilir. Anne karnında geçirilen enfeksiyonlara bağlı olarak kulak yapılarında kısmi veya tama yakın gelişme bozuklukları olabilir. Hastalığın teşhisi ve patolojinin seviyesine göre tedavi yaklaşım/seçenekleri açısından değerlendirilmesi için hastanın,nörootoloji alanında deneyimli bir Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı tarafından muayene edilmesigerekir.

Çocuk yaş grubunda, doğumdan sonra gelişen işitme kayıplarının büyük bir kısmının sebebi, orta kulak enfeksiyonları/sıvı birikmesidir. Erişkinlerde ise daha çok kulak kiri ile dış kulak yolunun tıkanmasına bağlı iletim tipi işitme kaybı gelişir. Enfeksiyonlar çoğunlukla kulak zarında deliklere neden olarak sesin yükseltilme ve iletiminde bozukluğa neden olurlar. Enfeksiyona bağlı olarak orta kulaktaki kemikçiklere zarar görebilirler. Kemikçiklerin kireçlenmesinebağlı hareket kısıtlığı veya erimesine bağlı iletim kopukluğunabağlı işitme kaybı gelişebilir. Ayrıca orta kulaktaki iltihabi süreç ve mikroplardan kaynaklanan toksinlerinin iç kulağa geçerek zarar vermesine bağlı sinirsel tipte işitme kaybı da ortaya çıkabilir. Veya her iki tip işitme kaybının eşlik ettiği mikst/karışık tip işitme kaybı meydana gelebilir.Ailesel kemikçik kireçlenmesi/otoskleroz, tümörlerve travma da orta kulak yapılarını etkileyerek işitme kaybına neden olabilir. Ailesel/irsi olarak gelişen orta kulaktaki üzengi kemikçiğinin iç kulağa kireçlenme ile hareketsizleşmesine neden olan otoskleroz hastalığında, işitmeyi düzeltmek için üzengi kemikçiği çıkarılarak yerine iletimi sağlayacak protezler yerleştirilerek işitme kaybı düzeltilebilir.

Kulak kepçesi, dış kulak yolu, kulak zarı ve kemikçiklere ait patolojilerde hastalığın çeşidi ve derecesine bağlı olarak birçok ameliyat bulunmaktadır. Deneyimli Kulak Burun Boğaz Uzmanları tarafından yapılacak bir değerlendirme ile hastalık ve tedavi seçenekleri konusunda hastanın bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Bununla birlikte orta kulak ameliyatlarının başarılı olması buradaki iltihabın ilaçlarla kurutulması veya ameliyatla temizlenmesine bağlıdır. Her ameliyatta olduğu gibi kulak ameliyatlarında da ameliyata özgü ve uyutmaya bağlı gelişebilecek komplikasyon/riskler bulunmaktadır. Hastanın bunları bilerek ve riskleri kabul ederek ameliyat olması gerekmektedir.

Hafif derecelerde işitme kayıpları, birçok hastada hayatın idamesini etkilemeyebilir. Hastanın kulağını kuru tutabilmesi, kulağın sık iltihaplanmaması, çok ileri yaş, ameliyat olmasına engel başka hastalıkların bulunması veya işitme cihazından yeterli fayda görmesi cihazı rehabilitasyon açısından bir tercih yapabilir.

Tek taraflı işitme kaybı olan hastalar sesin geliş yönünü algılayamazlar. Bu hastalar daha çok gürültülü ortamlarda konuşmaları anlamakta güçlük çekerler. İşitme kaybı iletim tipi ise ameliyat ile işitmenin düzeltilmesine katkıda bulunulabilir. Sinirsel kayıplarda değişik işitme cihazları uygulamaları ile işitme dengesi sağlanabilir.

Sağlıcakla kalın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.