Malatya Dernekler Federasyonu (MADEF) tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen İstanbul’da Malatya Tanıtım Günleri 9-13 Ekim 2019 tarihleri arasında İstanbul Yenikapı etkinlik alanında düzenlendi.

SELAM MEDYA OLARAK CİDDİ HAZIRLIKLAR YAPTIK

25 yılı aşkın süredir Malatya’da medya dünyasında yer alan Selam Medya, bünyesinde bulundurduğu Vuslat TV, Vuslat Gazetesi, Radyo Selam, vuslathaber.com haber sitesi ve Vav Ajans ile Malatya’nın tanıtımı adına yapılan nasıl bir çalışma var ise orada olmaya gayret gösterdi.

Selam Medya olarak, İstanbul’da düzenlenen Malatya Tanıtım Günlerinde olmamız gerekiyor diye düşündük ve Selam Medya Genel Müdür Lütfi İnan, Vuslat TV Spor Müdürü Murat Akkaya, Vuslat TV’de yayınlanan özellikle gurbet yaşayan Malatyalıların severek izlediği Yol Vakti programının sunucusu Mehmet Kılıç, Selam Medya Sosyal Medya sorumlusu Yasir Yıldırım ve canlı yayın ekibimizle birlikte 8 Ekim Salı günü düştük yollara.

Malatya’dan öğle saatlerinde başlayan yolculuğumuz gece saatlerinde İstanbul’da sonlandı.

9 Ekim Çarşamba günü sabahına İstanbul’da başladık. Güzel, güneşli ve harika bir esintili hava karşıladı bizi.

Ülkenin birlik ve beraberliği noktasında son yıllarda simge bir alan olan Yenikapı meydanına vardığımızda saat 11.00’dı. Yenikapı ruhunun topluma işlendiği o meydan denize sıfır konumunda harika bir yerdeydi.

9 EKİM DENDİ AMA 10 EKİM’DE BAŞLADI

Malatya tanıtım günlerinin 9 Ekim’de başlayacağı ilan ediliyordu, afişlerde ve reklam çalışmalarında. Ancak gittiğimizde gördüğümüz manzara hiçte tanıtım günlerinin başladığını göstermiyordu.

Bir önceki hafta düzenlenen Trabzon tanıtım günlerinin görsel çalışmaları hala yerinde duruyor. Stant kurulumları devam ediyor. Ortada tam bir Malatya fotoğrafı görülmüyordu.

Tanıtımlara göre başladığını düşünen Malatyalılar alana geliyor, ancak güvenlikler tarafından içeri alınmıyordu.

Ana kapıdan girdikten sonra sizi iki büyük çadır karşılıyordu. Sağ tarafta olan çadırda tanıtım stantları kurulmuş, sol tarafta olan çadırda ise yöresel ürünler satışa sunuluyordu. Çadırların haricinde iki farklı üzeri kapalı alanda da Malatya lezzetleri satışa sunuluyordu.

İki büyük çadırın ortasına büyük bir sahne kurulmuştu. Öğleden sonra başlayan ve akşam saatlerine kadar devam eden sahne etkinliklerinde Malatyalı yerel sanatçılar sahne alıyor, Malatyalıları eğlendiriyordu.

MÜZİK EĞLENME BÖLÜMÜ DÜŞÜNDÜRDÜ!

Tam da Malatya tanıtım günlerinin başladığı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlayan “Barış Pınar Harekâtı” devam ederken, bir yandan şehit haberleri gelirken, müzik eğlence bölümünün iptal edilmemesi eleştiri konusu oldu.

9 Ekim Çarşamba günü gün boyu stantların kurulumuyla geçti. Ziyaretçi kabul edilmesi tam anlamıyla 10 Ekim Perşembe günü başladı. Aynı günün akşamında resmi açılış töreni düzenlendi.

AÇILIŞ TÖRENİ DAHA GENİŞ KATILIMLI OLABİLİRDİ

Açılış törenine katılım önceki yıllara göre düşüktü. Altı Malatya milletvekilinden sadece 3’ü oradaydı. Bülent Tüfenkci, Öznur Çalık, Veli Ağbaba katılım sağladı. Ahmet Çakır, Hakan Kahtalı ve Mehmet Celal Fendoğlu bu yıl açılışa katılmadı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ve Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder oradaydı.

İstanbul’un bazı ilçelerinin belediye başkanları da açılış törenindeydi.

Açılış töreninde yapılan konuşmalarda kısmen AK Parti ve CHP’li isimlerin siyasi atışmaları vardı.

Yapılan konuşmalar ve kesilen kurdele ile Malatya tanıtım günleri resmen başlamış oldu. Açılışın ardından protokol üyeleri stantları gezdi.

VUSLAT TV, CANLI YAYINDA PROTOKOLÜ AĞIRLADI

Stant gezilerini Selam Medya standında sonlandıran AK Parti MKYK Üyeleri Bülent Tüfenkci ile Öznur Çalık, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Malatya TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ve MADEF Başkanı Yılmaz Durmuş Vuslat TV canlı yayınına konuk olup açıklamalarda bulundular.

ÜÇ BELEDİYE AYNI STANTTA, İKRAMLAR BİLE AYNI

Biraz da açılan stantları değerlendirelim.

Büyükşehir, Yeşilyurt ve Battalgazi belediyeleri bu yıl önceki yıllara göre farklılık yapmış, tek bir konseptte tanıtım yapma kararı almış.

Malatya’nın meşhur beşkonakları şeklinde hazırlanan uzunca standın orta kısmını büyükşehir, kenar kısımlarını da merkez ilçe belediyeleri kullanıyordu.

Tasarım aynı, izlettirilen videolar aynı, çalınan türküler aynı, ikramlar dahi aynı.

Hal böyle olunca hiçbir belediye bir birinin önüne geçecek adım atamıyor. Farklılıklarını anlatmakta zorluk çekiyor.

İlk bakışta olumlu olarak görülse de bence genel manada aynı konsept, tanıtım anlamında olumlu değildi. Sadece var olmak için orada hazır bulunmanın önüne geçmedi.

DÖRT İLÇE HİÇ YOKTU!

Diğer kırsal ilçelere bakacak olursak. Akçadağ, Arguvan, Doğanşehir ve Yazıhan ilçeleri stant açmamıştı. Bu durum o ilçeleri görmek için gelen hemşerilerini biraz üzdü.

Neden katılmadılar? Başka alanlara yoğunlukları mı vardı? Yoksa MADEF ile iletişim mi kuramadılar? Tartışılabilir.

Diğer ilçelerin tamamı stant açmıştı. Belediye başkanları her zaman olmasa da mesailerinin büyük bir bölümünü ilçelerinin standında geçirdi. Gelen hemşerilerini karşılıyor, onlara ilçelerinden getirdikleri ikramlarını sunuyorlardı.

İlçe standı olan ancak belediye başkanını hiç göremediğimiz başkan Darende Belediye Başkanı İsa Özkan’dı.

Standından hiç ayrılmayan, gelen hemşerilerini güle oynaya karşılayan, her gelen misafirle yakından ilgilenen ve ikramlara boğan başkan da Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu’ydu.

VALİLİK STANDINDAKİ MALATYA YEMEKLERİ

Malatya Valiliği de stant açmıştı. Devam eden Barış Pınarı Harekatı kapsamında valilerin illerinden ayrılamaması sebebiyle Malatya Valisi Aydın Baruş, ne açılış törenine katılabildi ne de valilik standında bulundu.

Valilik standında gelenleri Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü İbrahim Halil Kılıç Bey karşıladı.

Valilik standında Malatya’nın tarihi ve kültürel alanları resimler aracılığıyla tanıtılıyordu.

Standın tam ortasına kurulmuş Malatya mutfağı sofraları yoğun ilgi gördü. İbrahim Beyin üstün gayretleri ile hazırlanan bu yemekler, gurbette yaşayan Malatyalılar tarafından büyük beğeni aldı. Sofranın başına geçip çektirilen fotoğraflar sayısızdı.

ÜNİVERSİTELERİMİZ DE ORADAYDI

İnönü Üniversitesi ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin yan yana kurulan stantları vardı.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, 12 Ekim günü stanttaydı, gelen misafirlerle ilgilendi, kitaplarını imzaladı.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, tanıtım günlerine katılmadı, belki de katılamadı. Neden üniversitenin standında yer alamadı? Merak ediyoruz.

YMS’NİN STANDI İLGİ GÖRDÜ

Yeni Malatyaspor standı da yoğun ilgi gören stantlardandı. Lisanslı formalar ve bazı ürünlerin satışı yapıldı. Malatyalıların birleştirici gücü olan YMS’nin standı da satışı yapılan ürünlerde ciddi oranda ilgi gördü.

SADIKOĞLU’NDAN İŞADAMLARINA YATIRIM ÇAĞRISI

Malatya TSO’da stand kurmuştu. TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu 4 gün boyunca standa gelenleri ağırladı. Standı ziyarete gelen işadamlarına Malatya sanayisinden bahsediyor, memleketlerine yatırım çağrısı yapıyordu. TSO’nun Malatya tanıtım günlerini verimli hale getirdiğine inanıyorum.

YÖRESEL ÜRÜNLER ÇADIRI BU SENE İSTENİLEN GİBİYDİ

Yöresel ürünler çadırında bu yıl önceki yıllara oranla Malatya ağırlılığı vardı. Bu durumu göz ardı etmek yanlış olur. En azından önceki yıllarda olduğu gibi çok fazla peynir ve sucuk satışı yoktu. Ağırlıklı olarak kayısı ve Malatya ürünleri satışı yapıldı.

İki farklı yerde yemek satışları yapıldı. Ağırlıklı olarak Malatya’nın meşhur kağıt kebabı, kavurması, patlıcan tavası ve lahmacunu ilgi gördü.

VALİLİK VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI

Malatya tanıtım günlerini sizlere özetlemeye çalıştım.

Ancak gördüğüm şu ki, ilgi önceki yıllara göre çok az. Bir önceki yıl hava muhalefetinin daha kötü olduğu ancak ilginin daha fazla olduğu ifade ediliyor.

Bu işi organize edenler ve stant açarak yer alanlar, başlarını iki elleri arasına alarak düşünmeli. Neden ilgi az oldu, sebepleri masaya yatırılmalı.

Yoksa bu şekilde devam ederse bir daha kimsenin organize etmek için elini taşın altına koymayacağı gün gibi ortada.

İstanbul’da bulunan hemşeri derneklerinin, platformların, konfederasyonların birbirleri ile olan çatışmaları bu tür organizasyonlara olumsuz şekilde yansıyor.

Bence Ankara’da olduğu gibi İstanbul’da da tanıtım günlerini valilik ve büyükşehir belediyesi organize etmeli, İstanbul’da bulunan hemşeri dernekleri, platformlar ve konfederasyonlar da destek olmalı.

PEKİ, BİZ NEDEN GİTTİK? NELER YAPTIK?

Malatya tanıtım günleri fotoğrafında Selam Medya olarak nerede yer aldık bu duruma biraz bakalım.

Tanıtım günlerinde yer alma kararı aldığımız andan itibaren hazırlıklara başladık. Oraya gelen vatandaşlara Malatya’yı nasıl tanıtabiliriz diye kafa yorduğumuzda ortaya şöyle bir şey çıktı.

MEMLEKETİM EKİ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Vuslat Gazetemizin Memleketim ekinin üçüncü sayısını oraya özel hazırlayalım dedik.

Günler süren çalışma sonrasında 28 sayfa şeklinde içinde Malatya’nın tarihi, kültürel yapısı ve turistik alanları olacak şekilde bir ek hazırladık.

Memleketim ekini 4 gün boyunca gelen herkese sunmaya çalıştık. Orada hemen ayaküstü aldığımız yorumlar vermiş olduğumuz emeğin boş olmadığını bizlere gösterdi.

Memleketim eki ile Malatya tanıtım günlerinin amacına katkı sunduğumuzu düşünüyorum.

VUSLAT TV 4 GÜN CANLI YAYIN YAPTI

Vuslat TV olarak bize sunulan alana küçük bir stüdyo oluşturduk. 4 gün, gün boyu yaptığımız canlı yayınlarda ağırladığımız konuklarda oranın heyecanını, coşkusunu ve duygusunu Dünyanın dört bir tarafında yaşayan Malatyalılara ulaştırmaya çalıştık.

Tanıtım günlerine katılım sağlayan tüm milletvekillerini, belediye başkanlarını, STK temsilcilerini ve işadamlarını canlı yayınımızda ağırladık.

Son gün ağırlığı tanıtım günlerine gelen vatandaşlara verdik. Mehmet Kılıç’ın sunumuyla yapılan sıcak ve samimi röportajlar canlı olarak Vuslat TV ekranlarına yansıdı.

VUSLAT TV MİKROFONUNA KONUŞMAK İÇİN SIRAYA GİRDİLER

İstanbul’da yaşayan vatandaşlar Malatya’da bulunan ailelerine selam göndermek, Vuslat TV mikrofonuna konuşmak için adeta birbiriyle yarıştı.

Vuslat TV, 10 yıldır olduğu gibi Malatya tanıtım günlerinde de gurbet ile sıla arasında köprü olma vazifesini yerine getirdi.

VUSLAT GAZETESİ ELDEN ELE DOLAŞTI

Tanıtım günlerinde olan biten ne var ise haberleştirdik. Akşamında Vuslat TV ana haber bülteninde yer alırken, sabahında da Vuslat Gazetesi ile okuyucularımıza sunduk.

Üstelik her gün, o günün Vuslat Gazetesi’ni baskısı yapılan Adana’dan direk İstanbul’a belli bir sayıda göndermelerini istedik. İstanbul’a gelen gazetemiz gün boyu tanıtım günlerinde elden ele dolaştı.

Ziyaretçiler, hem orada yaşananların haberini hem de Malatya’nın gündemini Vuslat Gazetesi’nden takip etme fırsatı buldu.

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARIMIZ TAKİP EDİLDİ

4 gün boyunca yapmış olduğumuz tüm yayınların detaylarını, standımıza yapılan ziyaretleri Selam Medya’nın sosyal medya hesaplarında paylaşarak tanıtım günlerinin sosyal mecralarda yer almasını sağladık.

YETERKİ MALATYA’NIN TANITIMI OLSUN

Yani uzun lafın kısası, Selam Medya olarak Malatya tanıtım günlerine damgamızı vurduk diye düşünüyorum.

Bu durum bizim ilk kez yaptığımız bir şey değil, bundan önce de bizlere verilen imkanı fırsata çevirerek yapılan organizasyonları tüm Malatyalıların duyması için elimizden geleni yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz.

Genç, dinamik ve heyecanlı bir ekibe sahip olan Selam Medya olarak, Malatya menfaatleri çerçevesinde yapılması gerek ne var ise yapmaya devam edeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199