Selam olsun,  üç kıtaya ferman dinleten bir milletin yeniden dirilişine katkı sunanlara.

Selam olsun, olgun bir medeniyetin toy medeniyetlere karşı eşsiz farkını gösterenlere.

Selam olsun, kalbinde imanla teslimiyetin en güzelini sergileyen neslimize.

Selam olsun, İHA ‘lar ve SİHA’ lar üreterek matematiği ve fenni insanlık faydasına kullanan çocuklarımıza.

Selam olsun Allah’ın ve bizim düşmanlarımız ve bizim farkında olmayıp Allah’ın bildiği düşmanlarımıza galip gelmek için techizatlananlarımıza.

Selam olsun vatan sevgisini iman sevgisinde yoğuran ve düğüne gidermiş gibi savaşa giden yiğitlerimize.

Selam olsun onları yetiştiren anne –babalara.

Ve hamdolsun!

Bir millet olarak genlerimizde taşıdığımız şu güzelliği hatırlatana ki; “hayatımız, ibadetlerimiz,  ideallerimiz ve ölümümüz âlemlerin Rabbi olan Allah içindir”.

                “Bilmek kıyas etmektir. Kendimizi tanımayınca başka ülkelerle nasıl karşılaştırabiliriz ki?”  diyor Osmanlı imparatorluğunun son sadrazamlarından olan Said Halim Paşa. İşte böyle zamanlarda Rabbimiz bize kendimizi nasıl hatırlatıyor değil mi? Bu günler tarih kitaplarında okuduğumuz ecdadımızın yaptığı fetihlerin zaferlerin yaşayarak hatırlandığı günlerdir. Çok iyi okumak lazım gelir.

Bazen bizi dışardan izleyenlerin sözleri de kendimizi hatırlamak için yol gösterici olabiliyor. Mesela ordumuzun büyük bir teslimiyetle ve şevkle savaştığını gören ABD başkanı ne diyor; “ Türkler öğle yemeğine gidermiş gibi savaşa gidiyor”. Küresel çetelerin yönettiği bir dünyada sadece kendi karnını doyurmak için yaşam mücadelesi veren bir kültürün temsilcisinden başka bir izahat nasıl gelebilir ki? Aslında kendi anlayışıyla yanlış değildir bu anlatım. Çünkü bahsettiği millet;haksızlık veadaletsizlikler karşısında bilenmiş, çözüm için hazırlanmış ve zafere açıkmış bir millettir.  Dedik ya toy medeniyetlerin çocukları olgunmedeniyetlerin çocuklarınıanlayamazlar. Farkımız Üstad Cemil Meriç’in dediği gibi Olimpos dağının çocuklarına karşı Hira dağının çocukları olmaktır.

Bu gerçeği yine kendi filozoflarından dinleyelim. “Batının Çöküşü” kitabının yazarı 20. Yüzyılın ünlü Alman tarihçisi OswaldSpengler Medeniyetleri anlatırken şöyle der: “ Her kültürün kendine mahsus bir hayatı, hissi ve ölümü vardır. Bir tek rakam mefhumu ya da matematik ilmi yoktur, bir tek ruh kavramı ya da psikoloji yoktur, bir tek felsefe ilmi ya da modeli yoktur.Kaç kültür varsa o kadar matematik, felsefe, psikoloji ya da güzel sanatlar vardır. Her kültürün başkalarının anlayamayacağı bir dili vardır”.

Millet olarak en büyük farkımız; fikirlerimiz, siyasetimiz ahlaki ve sosyal inançlarımızın tümünün kaynağının İslam dini olmasıdır. Kimi zaman dış etkenlerle bizi biz yapan inançlarımızdan uzaklaştırılsak, dinimizin üzerimizdeki haklarını teslim edemesek de sonuçta hayatımızda en büyük saygınlığı toplum olarak dinimize vermişizdir. O bizim için manevi vatandır.

Bu manevi vatanı başka bir kavmin hâkimiyeti altına girerek koruyamayacağımızın bilincinde olarak istiklalimize çok önem veririz. Çünkü bizim için özgürlüğümüzü kaybetmek demek maneviyatımızı ve kişiliğimizi kaybetmektir. Bu yüzden de asırlardır üzerinde yaşadığımız Rabbimizin bize lütfettiği bu toprakları terketmemiş kanımızı her damlasına kadar dökmekten geri durmamışızdır.

Hak ve adalet uğruna cesurca mücadele etmekten asla geri durmayız. Mazlumlara yardım etmede ve onların haklarını korumakta kendimiz için neyi istiyorsak tüm dünya insanları için de aynı şeyi isteriz.

Yine bir Hak dava için sınırımızın dışında hem kendi hem komşu mazlum halklar adına terör örgütleriyle mücadeleye girişen milletimin evlatlarına istikamet ve muvaffakiyetler dileyerekmilli şairimiz Âkif’in şiiriyle selamlıyorum.

Millet için etti mi ordum sefer/Kükremiş aslan kesilir her nefer.

Döktüğü kandan göğe vursun zafer/ Toprağa bir damlası boş akmasın.

Âmin! desin hep birden yiğitler/“Allâhuekber!” gökten şehidler / Âmin! Âmin! Allâhu Ekber!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199