İletişim süreçlerinin insanı vezir de edebildiği rezil de edebildiği bir dünyada yaşıyoruz. Bu itibarla doğru iletişimin önemi ortadadır. Hele ki siyaset aktörleri, politikacılar için konunun ne kadar önemli olduğu aşikardır. Dolayısıyla “Siyasal İletişim”in iyi yönetilmesi ve daima geliştirilmesi, siyaset kültürümüz açısından da büyük öneme sahiptir.

Siyasal İletişim, sadece politikacıların kendilerini ifade biçimi olarak değerlendirilmemelidir. Siyasal İletişim, aynı zamanda bir davanın (partinin) doğru anlatılabilmesi bakımından da çok iyi yönetilmesi gereken bir süreçtir. Yerel politikacılardan tutun da en üst kademedeki politikacılara şüphesiz büyük görev düşmektedir. Geçmiş dönemlerdeki vesayetlerin aksine siyasetin giderek sivilleşmesinde Siyasal İletişimin geliştirilmesinin rolü de büyüktür.

Ülkemizde yeterince üzerinde durulmasa da artık Siyasal İletişim konusunun zaman zaman gündem olması umut vermektedir. Dileriz ki üniversitelerimizde konu üzerinde çalışmalar gerçekleştirilip arttırılır.

Toplum gelişmesi ilerledikçe Siyasal İletişimin doğru yönetilmesinin önemi de artmaktadır. Örneğin, geçmişte, bir belediye başkanının başka kurumlarca yapılan hizmetleri kendi faaliyeti imiş gibi gösteren afiş çalışmaları artık günümüzde ters etki yapabilmektedir. Dolayısıyla bu tür yanlış iletişimlere girilmemesi büyük önem arz etmektedir. Doğru politika ve hizmetlerin üretimi kadar doğru yansıtılması da en az yapılan hizmet kadar değer taşımaktadır. Doğru ifade biçimleri yani doğru iletişim…

Doğru iletişimin sağlanabilmesi elbette ehil insanlar eliyle mümkündür. İletişim süreçlerinin, ehil olmayan kimselere teslim edilmesi demek, zaten baştan kaybetmek demektir. Nasıl ki bir insan hastalandığında doktora gidiyorsa, kitlelerle iletişim kurma ihtiyacı da iletişim uzmanlarına bırakılmalıdır. Zaten bunu yapanlar başarılı, yapamayan veya yapmayanlar da yolda kalarak doğal olarak başarısız olmaktadırlar. Seçimler bazında değerlendirdiğimizde doğru siyasal iletişim açısından sandık sonuçları da herşey demek olmamaktadır. Zira, sandıkta parti veya lider gücüyle çıkmış olabilirsiniz ama kamuoyunda size karşı olumsuz değerlendirmeler son bulmamış olacaktır. Doğru iletişimi sağladığınızda ise partinize(davanıza) yük değil, partinizin yükünü hafifletmiş olursunuz.

Siyasal iletişimde görsellerden yazılı mesajlara kadar tüm içerikleriniz dikkatle takip edilmektedir. Tabiki kamuoyunca… Heleki muhalifleriniz, ürettiğiniz politika veya aktarımlarınızı kıyasıya eleştirmek, sizin mesajlarınızla sizi yerden yere vurmak için fırsat kollayacaktır. Dolayısıyla konunun hassasiyeti malumdur. İster iktidar olsun ister muhalefet olsun, tüm politika yapıcılar bu süreçlere tabidirler. Nitekim, mevcut iktidar ve muhalefetin zaman zaman bu konularla gündem oldukları bilinmektedir. Öyleki meydanlara kadar iş varmaktadır. Mitinglerde rakip siyasilerin söylemleri halka sunarak o söylemlerle muhaliflerini eleştirdiklerine şahit oluyoruz.

            Bazen yapılan gaflar bile uzun süre gündemde kalabilmektedir. Dolayısıyla Siyasal İletişim, günübirlik geçiştirilemeyecek kadar büyük öneme sahip olan ve çokça üzerinde durulması gereken bir alandır…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.