Başkan’ın A Takımı

998 gün sonra yeniden AK Parti’nin başına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, demokrasi, reform ve değişim dönemi için A takımını belirledi.

Başkan’ın A Takımı

998 gün sonra yeniden AK Parti’nin başına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, demokrasi, reform ve değişim dönemi için A takımını belirledi.

22 Mayıs 2017 Pazartesi 12:20
Başkan’ın A Takımı

AK Parti’nin 3. Olağanüstü Kongresi’nde AK Parti’yi yeni döneme taşıyacak olan kadro oluşturuldu. Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) listesinde 19 isim değişti. MKYK’ya yeni girenlerin çoğunu genç isimler oluşturdu. Başbakan Binali Yıldırım ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın genel başkanlığındaki yeni dönemde MKYK listesinde yer aldı. ESMEDYA Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak da demokrasi, değişim ve reform dönemi MKYK’sında görev aldı.   

DİŞLİ LİSTE DIŞI

AK Parti’yi 2019’a taşıyacak kadronun oluştuğu yeni MKYK’da 31 isim yerini korudu, 19 ‘u değişti. AK Parti’nin kuruluşundan bu yana Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeliğini sürdüren İzmir Milletvekili Nükhet Hotar, ilk kez MKYK listesi dışında kaldı. 

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da listede yer almadı.  MKYK dışında kalan isimlerden biri de Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli oldu. Dişli’nin kardeşi eski tümgeneral Mehmet Dişli, 15 Temmuz darbe girişimine katıldığı tespit edilerek tutuklanmıştı. İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Yasin Aktay da MKYK’ya giremedi.

YENİ MKYK...

Binali Yıldırım, Abdulhamit Gül, Ahmet Sorgun, Ali Aydınlıoğlu, Asuman Erdoğan, Bekir  Bozdağ, Berat Albayrak, Burhan Kuzu, Bülent Karakuş, Cahit Özkan, Cevdet Yılmaz, Çiğdem Karaaslan, Efkan Ala, Erol Kaya, Ethem Sancak, Fatih Şahin, Fevzi Şanverdi, Hacı Ahmet Özdemir, Hamza Dağ, Harun Karacan, Hatice Kübra Öztürk Gökkaya, Hayati Yazıcı, İbrahim Halil Yıldız, İsa Sinan Göktaş, İsmail Emrah Karayel, Jülide Sarıeroğlu, Mahir Ünal, Markar Esayan, Mehmet Emin Yılmaz, Mehmet Mehdi Eker, Mehmet Muş, Murat Baybatur, Mustafa Ataş, Mustafa Köse, Mustafa Savaş, Mustafa Şentop, Mustafa Yel, Nurettin Canikli, Öznur Çalık, Ravza Kavakçı Kan, Recep Uncuoğlu, Rumeysa Kadak, Süleyman Soylu, Tamer Dağlı, Vedat Demiröz, Yasemin Atasever, Zeki Akgün, Zelkif Kazdal, Zeyid Aslan, Zeynep Alkış.

LİSTEDEN ÇIKAN İSİMLER

Ayhan Ogan, Ayşe Sula Köseoğlu, Edibe Sözen, Emine Nur Günay, Fatma Nükhet Hotar, Fatma Güldemet Sarı, Fazilet Dağcı Çığlık, Hüseyin Özbakır, Galip Ensarioğlu, Mahmut Kaçar, Mehmet Müezzinoğlu, Yelda Erol Gökcan, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Sema Ramazanoğlu, Serkan Bayram, Şaban Dişli, Veysi Kaynak, Yasin Aktay, Yaşar Karayel.

DİSİPLİN KURULU

Ali Özkaya, Hüseyin Özbakır, Ayhan Sefer Üstün, Serkan Bayram, Kerem Ali Sürekli, Murat Alparslan, Murat Göktürk, Taha Ayhan, Sabri Öztürk, Serap Yahşi Yaşar, Zeynep Yıldız.

PAKDİL YERİNE TAYYAR

3 kişiden oluşan Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu’nda Nevzat Pakdil’in yerine Şamil Tayyar görev aldı. Kurul, Aziz Babuşçu, Vedat Bilgin ve Tayyar’dan oluştu. 

SİYASİ ETİK KURULU

Ahmet Cemil Tunç, Mustafa Ünal, Halide İncekara, Güldal Akşit, Nihat Eri.

Rabialı tüzük kabul edildi

AK Parti’de tüzük değişikliğiyle genel başkanvekilliği ihdas edildi. Rabia işaretinin simgesi olduğu “Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” ilkesi de tüzüğe eklendi.

AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde Tüzük Değişikliği Komisyonu’nca hazırlanan parti tüzüğünün 11 maddesine ilişkin değişiklik teklifi, yapılan oylamayla kabul edildi. Buna göre, “AK Parti, yukarıda belirtilen temel amaç ve hedefler doğrultusunda, ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet anlayışını sarsılmaz bir ilke olarak kabul eder” ibaresi tüzüğe eklendi. Böylece sembolü Rabia işareti olan ilke tüzüğe girmiş oldu.  AK Parti Tüzüğü’ne yeni bir madde eklenerek genel başkanvekilliği ihdas edildi. Başkanvekili, MKYK üyeleri arasından genel başkan tarafından belirlenecek, genel başkanın verdiği görevleri yürütecek, yetkileri kullanacak. Genel başkanın yokluğunda, başkanvekili MKYK ve MYK toplantılarına başkanlık edecek. Tüzüğün 74. Maddesi’nin 4. fıkrasında yer alan “Gerek görülen yerlerde teşkilat kurmak” ifadesine “kaldırma” ibaresi de eklendi. Ayrıca “üç dönem kuralı” devam edecek ancak MKYK, gerekli gördüğü durumunda istisnai nitelikte karar alabilecek.

MKYK’DAKİ YENİLER

Binali Yıldırım, Bülent Karakuş, Cahit Özkan, Ethem Sancak, Haci Ahmet Özdemir, Harun Karacan, Hatice Kübra Öztürk, İbrahim Halil Yıldız,  İsa Sinan Göktaş, İsmail Emrah Karayel, Mahir Ünal, Mehmet Emin Yilmaz, Recep Uncuoğlu, Rumeysa Kadak, Süleyman Soylu, Tamer Dağlı, Yasemin Atasever, Zeki Aygün, Zelkif Kazdal.

GENÇ KADRO

MKYK’ya yeni giren isimlerin genellikle genç isimlerden olması dikkat çekti. Trabzon’dan gençlik kolları başkan yardımcısı 1986 doğumlu Sinan Göktaş ile 1970 doğumlu olan Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu ve Adana Milletvekili Tamer Dağlı, MKYK’nın yeni üyeleri oldu. 

21 YAŞINDA…

MKYK’nın en genç üyeleri Rumeysa Kadak ve Yasemin Atasever oldu. Marmara Üniversitesi’nde öğrenim gören 21 yaşındaki Kadak, öğrenci konseyi başkan yardımcılığı görevini de yürütüyor.  Atasever ise İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde eğitim görüyor.
 

STAR

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214