Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hangi Yüzle Adaletten Bahsediyor

Almanya dönüşü uçakta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun yürüyüş şovuna tepki gösterdi: Merve Kavakçı’yı Meclis’ten atan zihniyet adaletten bahsedemez.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hangi Yüzle Adaletten Bahsediyor

Almanya dönüşü uçakta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun yürüyüş şovuna tepki gösterdi: Merve Kavakçı’yı Meclis’ten atan zihniyet adaletten bahsedemez.

10 Temmuz 2017 Pazartesi 16:31
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hangi Yüzle Adaletten Bahsediyor

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, damgasını vurduğu Hamburg’daki G-20 zirvesinden yurda dönüş yolunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. İşte Erdoğan’ın çok önemli mesajları…

- 12 İKİLİ GÖRÜŞME: G20 zirvesi kapsamında 12 ikili görüşmemiz oldu. Ayaküstü görüşmeleri ise saymıyorum. Yaptığımız görüşmeler gayet verimliydi, memnun ayrıldık. ABD, Rusya, İngiltere dahil tüm ülkelerle, üst düzeyde görüşmeleri sürdürme konusunda mutabık kaldık.

- SURİYE’Yİ KONUŞTUK: (Suriye konusunda son günlerde Türkiye bazı tehditler aldı Afrin’den. Operasyon ihtimaline dair haberler çıktı. Bu konu Putin ve Trump ile konuşuldu mu?) Her iki liderle de Afrin, çatışmasızlık bölgeleri dahil Suriye konusunu en geniş kapsamda görüştük. İstanbul’a gelecek olan ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’la da bu konuları detaylıca görüşeceğiz.  

- TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ: (Uzun süredir FETÖ, PKK, YPG konusunda uluslararası muhataplarınız uyarıyor; Türkiye’nin çizgisini, mücadelede dayanışmanın önemini anlatıyorsunuz. G20’deki  görüşmelerde Batılı muhataplarınızda bir tutum değişikliği gözlemlediniz mi?) Hangisiyle görüşüyorsak bize, ‘Bununla ilgili her türlü takibi yapacağız’ diyorlar. İşin yargı boyutunu da önümüze çıkarıyorlar; ‘Bunların yargıda da takibini yapacağız ama belgeler gerekiyor’ diyorlar. Bu konuda Türkiye’deki davaların neticelenmesi, yargının hüküm vermesi büyük önem arz ediyor. Akabinde diğer ülkelere mahkeme kararıyla gidildiğinde işimizin kolaylaşacağını düşünüyorum. İşin yargı boyutunu beklemeye gerek görmeyen; ‘Türkiye’ye karşı duranlar bizim de karşımızdadır’ diyen ülkeler de var. Biz bu işin takipçisi olmaya devam edeceğiz.

- BÜYÜKADA BASKINI: (Büyükada’daki baskının 15 Temmuz’un devamı niteliğinde olabileceğini ima ettiniz. Bunu açabilir misiniz? Türkiye haritası ile yakalandıklarına dair bilgileri mi kastediyorsunuz?) Şu anda polis tutanaklarındaki bilgiler var sadece. Kastettiğim o tutanaklardaki iddialardır. Henüz erişemediğimiz, bilgimizin olmadığı konular da vardır. Bir gözaltı söz konusu. Gözaltına alınan 9 kişiyle alakalı polis tutanaklarından yargı ne gibi bir sonuca ulaşır onu bilemiyorum. Tabii o gruptan daha önce alınmış Taner Kılıç diye biri daha var ki onun durumu farklı. Onda ByLock çıktığı için FETÖ ile iltisaktan söz ediliyor. Büyükada’daki gözaltılarla ilgili temennim o ki süratle bu iş biter. Olay yargıda, yargının kararı beklenmeli.

- DENİZ’İ SORDULAR: Bazı hadiselerde Batı’daki durum, hemen derlenip toparlanmaları da manidar. Bakın bu Deniz (Yücel) denilen şahsı, Hamburg’daki basın toplantımızda da yine sordular. Şansölye aynı şekilde, Norveç soruyor, takip ediyorlar yani. Hepsi belli merkezden hareket edercesine takip ediyorlar. Ayrıca, az önce değindiğim grubun, belediye başkanlığı yaptığım döneme atıfla, ‘Biz o dönemde, Erdoğan’ın kişisel düşüncelerinden dolayı mahkum edilmemesi yönünde açıklamalar yapmıştık’ demelerine bakmayın. O dönemde onlara gittiğimizde bizi doğru düzgün kabul bile etmediler. Kaldı ki açıklama yaptınız da ne oldu? İçeri girdim, hapis yattım...

- KAVAKÇI OLAYI: (Kılıçdaroğlu’nun adalet yürüyüşüyle ilgili yeni değerlendirmeniz olur mu?) Daha önce de söyledim. Bunların adaletle alakalı olduklarını düşünmüyorum. Benim belediye başkanı iken hapse atılmam Ecevit’in başbakanlığı döneminde gerçekleşti. O zaman DSP Genel Başkanı olsa da neticede CHP’nin her şeyiyle sahiplendiği biridir Ecevit. Merve Kavakçı’yı hatırlatmıştım size. Başörtüsünden dolayı, ‘Bu kadını atın buradan dışarı’ diye haykıran kimdi o vakit? Ecevit! Adalet falan dinlemediler. Kavakçı’yı başörtüsü nedeniyle Meclis’ten dışarı attılar. Elinden vatandaşlığını bile aldılar. Bu ülkede tüm bunları yapanlar onlar işte. Şimdi bunlar mı adalet arıyor? Kendi partisinde genel başkanlığa aday olmak isteyeni dahi hazmedemeyip hemen disiplin kuruluna sevk ediyor. Bu mu adalet? CHP grup toplantısında kendisine karşı çıkan eleştirel sesler kesiliyor, tekme tokat dışarı atılıyor. Bunları yapan tutmuş adaletten bahsediyor. Yolculuk esnasında millete çektirdiği çileyi konuşmuyorum bile...

- VİCDANSIZLIK: (Sakarya’da  trajik hadise yaşandı. Suriyeli hamile kadının kaçırılıp tecavüz edilmesi ve 10 aylık bebeğiyle öldürülmesi, hepimizi derinden üzdü. Değerlendirmeniz?) Bu olay, tahammül edilebilir bir şey değil. Bu nasıl bir vicdansızlıktır! Bu nasıl bir kalpsizliktir! İnsanlıktan nasibi yok bunu yapanların. Sapıklık bu.   

- KILIÇDAROĞLU’NUN UFKU YOK: (Kılıçdaroğlu Suriyelileri geri göndermek istiyordu. Sakarya’daki olaya yorumu ne olacaktır acaba?) O akşam başka sabah başka konuşur. Sağı solu belli olmuyor. Sakarya olayını ona sorun, kalkar tersini de söyleyebilir. Kılıçdaroğlu bu, ufku yok. 

- AB SÖZÜNÜ TUTMUYOR: (AB mülteciler konusunda yükümlülüklerini yerine getiriyor mu?) AB yükümlülüklerini yerine getirmiyor. ‘Yerine getirdik’ diyorlar ama doğru söylemiyorlar. 3 milyar euroluk taahhütleriyle ilgili bunun finansını hazırladıklarından söz ediyorlar. Merkel’e dedim: ‘Böyle bir para gelmiş değil mültecilere’. Proje diyorlar. Kendilerine söyledim: Projeyi görmek istiyorsanız, Kilis’e, Gaziantep’e, Mardin’e gelin. Sınır boyunda konteynırları, çadır kentlerimizi gelin görün. Batılılar manevra yapıyor, dürüst de davranmıyorlar. 

Millet 15 Temmuz’da destan yazdı

- AYRIM YAPILMAZ:  (15 Temmuz’da duygulandıran şeyler yaşandı. Gazi ve şehit hikayelerinden sizi en çok etkileyen hangisi?) Yaşananlar arasında bir ayrım yapmak imkansız. Bu hikayelerin hepsi birbirinden değerli. Bazıları anlatılmaya gelecek gibi değil. Zırhlı araçlarla bariyerler arasına sıkışarak şehit olan hanım kardeşimiz Türkmenoğlu’ndan Ömer’in (Halisdemir) hikayesine, yıllar yılı yanımda bulunan Erol Olçok’tan oğlu Abdullah Tayyip’in şehadetlerine varana kadar her hadise başlı başına bir değer. İnsan bu hikayeler arasında bir ayrım yapamıyor. Aynı durum gazilerimiz için de geçerli. Rehabilitasyon merkezine gittim, duygulanıyor insan. Kimisi ayağını kaybetmiş, kimisi kolunu, kimisinin başının yarısı gitmiş ama, hamdolsun hiçbirinin imanı ve yüreği gitmemiş.   Milletimiz 15 Temmuz’da, dünyada hiçbir örneği görülmeyen bir destan yazdı.    

3 ülkeye Katar ziyareti

- ÖZEL TRAFİK: (Katar konusunda Putin ve Trump ile görünmelerinizde olumlu yaklaşım var mıydı? Çözüm için bir gelişme bekleyebilir miyiz?) Söylenen şey aynı: Diyalog yoluyla çözüm. 15 Temmuz’dan sonra benim özel bir trafiğim olabilir. Bölgeyi tekrar dolaşmak istiyorum. Bölgeye yapacağımız ziyaretle, diyaloğun artmasına belki katkı sağlayabiliriz. Özellikle Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan’a gitmeyi planlıyoruz. 

- KATKI SUNMAK:  (Bununla Türkiye’nin arabuluculuk yapabileceğini mi söylüyorsunuz?) Arabuluculuk görevini Kuveyt üstlendi. Kuveyt’in arabuluculuğunu biz de destekliyoruz. Benim kastettiğim, taraflar arasında diyaloğun artması için bir katkı sunmak...

FETÖ virüsüne izin yok

- TEMİZLİK SÜRECEK: (TSK başta olmak üzere kurumlar malum yapının (FETÖ) mensuplarından ne oranda temizlenebildi? Bu durum daha ne kadar sürecek?) Zaman verilemez buna. Virüsü iyice temizlemek durumundayız. İşte bu ByLock’larla ortaya çıkıyor, Eagle’larla ortaya çıkıyor, yeni haberleşme programlarıyla ortaya çıkıyor. Virüsü yakaladığımız yerde gerekeni yapacağız.  TSK, emniyet, yargı, bakanlıklar, aklınıza neresi gelirse gelsin, kurumlarımızı bu virüsten temizlemezsek yola nasıl devam edeceğiz, devletimizi nasıl ayakta tutacağız? Onun için bu konuda asla taviz yok! Yola kararlılıkla devam.

TARABYA’DA KRİTİK ZİRVE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’u kabul etti. Tarabya’daki Huber Köşkü’nde basına kapalı gerçekleşen kabul, 1 saat 40 dakika sürdü. Tillerson, bu görüşme öncesinde ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi. Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi’nde gerçekleşen görüşmede Suriye, Katar krizi ve terörle mücadele konuları ele alındı.
 

STAR

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214