Cumhurbaşkanı Hayır'cı Takımı Tek Tek İfşa Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'İnsan İçin Orman, Ekonomi İçin Orman' başlıklı etkinlikte konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Bunlar Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yapıldı hayır dediler. 15 Temmuz Köprüsü'ne hayır dediler. Osmangazzi Köprüsü yapıldı ne dediler, hayır dediler. Her projemize hayır diyenler 1915 Çanakkale Köprüsü'ne hayır diyemediler çünkü bu hükümetin yapacağını anladılar' dedi.

Cumhurbaşkanı Hayır'cı Takımı Tek Tek İfşa Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'İnsan İçin Orman, Ekonomi İçin Orman' başlıklı etkinlikte konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Bunlar Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yapıldı hayır dediler. 15 Temmuz Köprüsü'ne hayır dediler. Osmangazzi Köprüsü yapıldı ne dediler, hayır dediler. Her projemize hayır diyenler 1915 Çanakkale Köprüsü'ne hayır diyemediler çünkü bu hükümetin yapacağını anladılar' dedi.

21 Mart 2017 Salı 15:10
Cumhurbaşkanı Hayır'cı Takımı Tek Tek İfşa Etti

 Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Ankara Arena Spor Salonu'nda düzenlenen "İnsan İçin Orman, Ekonomi İçin Orman" programındaki konuşmasına, vatandaşların "Gençlik seninle gurur duyuyor." şeklindeki tezahüratları üzerine, "Biz de sizlerle gurur duyuyoruz, Rabbim gücünüzü, kuvvetinizi artırsın inşallah. Rabbim inşallah 16 Nisan'da gençlerin parlamentoya nasıl gireceğini göstermeyi de inşallah dualarımızın hürmetiyle bizlere nasip etsin." diyerek başladı.

Tüm vatandaşları selamlayan Erdoğan, geçen yıl da aynı gün İstanbul'da ormancılarla bir araya gelerek, çeşitli açılışları gerçekleştirdiklerini, özel günlerin kutlamalarını yaptıklarını anımsattı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Avrupa Birliği'ne rest

Birleşmiş Milletler'in Dünya Ormancılık Günü olarak belirlediği 21 Mart'ın uluslararası alanda çeşitli etkinliklerle kutlandığını dile getiren Erdoğan, 22 Mart'ın Dünya Su Günü, 23 Mart'ın da Dünya Meteoroloji Günü olarak kutlandığını, tüm bu özel günlerin kutlamasını bugün yaptıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "21 Mart'ın bizim için bir başka anlamı daha var. Ülkemizle birlikte Orta Asya'dan İran'a ve Balkanlara Nevruz Günü olarak 21 Mart tarihi yani toprağın uyanışı ve baharın müjdecisi olarak kabul edilip, kutlanıyor. Nevruz, insanla tabiat arasındaki karşılıklı saygıya, sevgiye, dayanışmaya dayalı ilişkinin sembolüdür. Bu kadar geniş bir coğrafyada, birbirine komşu kültürler arasında ortak bir değer olarak yaşaması nevruzun isabetli bir kutlama günü olduğunu gösteriyor. Buradan tüm vatandaşlarımızın, tüm soydaşlarımızın, tüm dostlarımızın 21 Mart'ı özel bir gün olarak kabul eden herkesin Nevruz Bayramı'nı tebrik ediyorum." diye konuştu.

Çalışmalar destekleniyor

Bugünkü programda orman konusunda altı ayrı başlıktaki gelişmeleri vatandaşlarla paylaşacaklarını aktaran Erdoğan, bunlardan birincisinin orman köylülerinin gelir düzeylerini artırmak için özel mülkiyet alanlarında yapılan ağaçlandırma çalışmalarının desteklenmesi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların, "Dik dur eğilme, ormancılar seninle." şeklindeki tezahüratları üzerine, "Hiç şüpheniz olmasın, evelallah bizler beşer planında hiçbir gücün karşısında eğilmedik. Biz sadece Rabbimizin karşısında, rükuda ve secdede eğiliriz, başkası asla." dedi.

Yüzde 65 hibe uygulaması kapsamında 30 dekar civarındaki arazisini ceviz ve badem gibi meyvelerle ağaçlandıran vatandaşlara, 40 bin liraya kadar karşılıksız kaynak temin ettiklerini bildiren Erdoğan, ikinci olarak yaklaşık 1,5 milyon yabani zeytini aşılayarak ekonomiye kazandırdıklarını anlattı.

Gelirlerin tamamının mahallinde yaşayan vatandaşlara bırakılarak, bugüne kadar 600 bin ağaca ulaşılan projeyi yaygınlaştırarak sürdürdüklerini belirten Erdoğan, üçüncü olarak da tıbbi ve aromatik bitkilerin katma değerinin artırılmasına yönelik çalışmaları desteklediklerini vurguladı.

"Vatandaşlarımıza önemli bir gelir sağlamak istiyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Anadolu sadece kendi bağrında yetişen 3 bin 600 bitkisiyle bereketli ve şifalı topraklara sahiptir. Tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimini ve ticaretini yaygınlaştırarak vatandaşlarımıza önemli bir gelir sağlamak istiyoruz. Hedefimiz halen 429 bin ton olan odun dışı orman mahsulü üretimini 685 bin tona, vatandaşlarımıza sağladığı gelir rakamını da 220 milyon liradan 410 milyon liraya çıkarmaktır." açıklamasını yaptı.

Tabiat turizmine ilişkin de bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dördüncü olarak 81 ilde tabiat turizmi seferberliği başlatıyoruz. Ülkemizin sahip olduğu tabii güzellikleri, gerekli planları ve yatırımları yapmak suretiyle turizme kazandırmakta kararlıyız. Tabiat turizmi gelirinde dünyanın ilk 5 ülkesi arasına girmeyi hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, beşinci olarak da geçen yıl açılışı yapılan "5 Bin Köye 5 Bin Gelir Getirici Orman Kurulması Projesi"nde kalan 2 bin 700 köyle ilgili çalışmayı 2019 yılı sonuna kadar tamamlamakta kararlı olduklarını söyledi.

Ceviz, badem, zeytin ve kestane gibi ağaçlarla kurulan bu ormanlar sayesinde her vatandaşın 2 bin liraya kadar gelir elde edebildiğini dile getiren Erdoğan, Afrika'da Sahra Çölü'nün yayılışını durdurmak için kurulan Büyük Yeşil Duvar Projesine destek verdiklerinin altını çizdi.

Projeye destek kapsamında Türk-Nijer Dostluk Ormanı kurulduğunu, Sudan ve Moritanya'daki ormanlar için de çalışmaların sürdüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm başlıklardaki çalışmaların hayırlı olmasını dileyerek, projelerin hayata geçirilmesinde emeği olanlara teşekkür etti.

Türkiye'deki ormanların bu bilinçle korunması, geliştirilmesi ve büyütülmesinin önemine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin 14 yılda her alanda olduğu gibi orman konusunda da adeta bir devrim gerçekleştirdiğini söyledi.

Dünya genelinde ormanın karasal alanlara oranının 1990'da yüzde 31,8 iken 2015'te yüzde 30,8'e düştüğüne dikkati çeken Erdoğan, "Buna karşılık ülkemizde bu oran yüzde 12,5'ten yüzde 15,2'ye yükseldi. Aramızdaki fark bu. Bu artışın hemen tamamı da son 14 yılda gerçekleşti." diye konuştu.

Türkiye orman varlığını 1,5 milyar hektar artırarak bu konuda dünyada ilk sıralarda yer aldıklarını aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bizim anlayışımızda büyümek, sanayileşmek, üretmek, ticareti ve ihracatı artırmak tek başına bir hedef değildir. Tüm bunları insan için ve insanla beraber yapmak istiyoruz. Bizim bir iktisat ahlakımız var. Tüm çalışmalarımızı ona göre yürütüyoruz. Bu ahlakın temelinde sömürme değil, birlikte büyüme, risksiz kazanma değil üreterek kazanma, başkası hesabına değil kendi hesabına çalışma bulunuyor. İşte bu anlayışın tabii sonucu gelişmenin, ormanlarımızın ve su kaynaklarımızın hebası pahasına değil, bu kıymetlerin korunarak sürdürülmesidir. Çünkü tabiat Allah'ın bize bir emanetidir. Tabiatı hoyratça yok etmek, bu emanete hıyanet etmektir. Büyüklerimiz geçerli bir sebep olmadan, başta Fatih Sultan Mehmet olmak üzere bir tek dalın koparılmasına, bir tek çiçeğin koparılmasına dahi razı olmadı. Gürül gürül akan çeşmenin suyuyla abdest alırken dahi israf etmeme hassasiyeti ile hareket ettiler."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tabiattaki her canlının kendi halince Allah'ı zikrettiğine inanan bir anlayıştan, bir kültürden başka türlü bir hareket tarzının da beklenemeyeceğine vurgu yaparak, yeni nesillerin de aynı anlayışla yetiştirilmesi gerektiğine işaret etti.

"Türkiye'nin son asırlarda yaşadığı sıkıntılar, pek çok hassasiyet gibi tabiatla ilişkimize ciddi zararlar vermiştir." diyen Erdoğan, buna rağmen imkan ve fırsat olan her yerde kadim kültürün işaretlerinin kendini gösterdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şehirlerimizin etrafı yokluk içinde kendine sığınacak bir çatı arayan insanlarımızın yaptığı çirkin gecekondularla bezenirken dahi bu hassasiyet elden bırakılmamıştır. Her gecekondunun bahçesine sığdığı kadar ağaç dikilerek çevresi çiçeklerle bezenerek bir farklılık ortaya konmaya çalışılmıştır. Açıkçası, o gecekonduların çoğu bugün şehirlerimizi adeta istila eden beton, çelik ve cam yığını binalardan daha kişilikli, daha şahsiyetli, daha özgündü. Şehirciliğimizdeki bu ara dönemi de kısa sürede geride bırakarak, insan fıtratına uygun yapılarla tanışacağımız günler inşallah yakındır. Ağaçların, ormanların, tabiatın, özellikle tabiatın o gülen yüzünün tabii bir parçamız olarak hayatımıza yeniden gireceği günler inşallah yakındır diye düşünüyorum. İnsanla tabiat arasındaki karşılıklı sevgiye, saygıya, faydalıya dayalı o güçlü ilişkinin yeniden tesis edileceği günler inşallah yakındır."

Ormanın hikayesinin ülkenin hikayesi olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte diğer hususlar gibi ormanlar konusunda da imkansızlıktan, önceliklerin farklı olmasından dolayı bir gerileme yaşandığını hatırlattı.

Fırsatını bulur bulmaz ormana yeniden hakettiği değerin verilmeye başlandığını aktaran Erdoğan, Türkiye'nin, yönetim sistemi konusunda da böyle bir değişim süreci içinde olduğunu söyledi.

"Geçmişte büyük bedeller ödendi"

Erdoğan, Türkiye'nin, asırlardır süren yönetim sistemi arayışında yeni ve çok önemli bir aşamada olduğunu dile getirerek, 16 Nisan'da, yürütme, yasama ve yargı organları arasındaki ilişkileri yeniden belirlendiği bir anayasa değişikliğinin milletin takdirine sunulacağını anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu değişimin özünde ,cumhurbaşkanlığı ve başbakanlığın birleştirilerek, güçlü, etkin, sorumlu ve hızlı bir yürütmenin oluşturulması vardır." dedi.

Türkiye'nin cumhurbaşkanları ve başbakanlar arasındaki çekişmeler veya bunların seçimindeki krizler nedeniyle geçmişte çok büyük bedeller ödediğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle konuştu:

"Gazi Mustafa Kemal, İnönü ile çok ciddi sıkıntılar yaşadı. İnönü yine aynı kendi döneminde o dönemin başbakanı ile ciddi sıkıntılar yaşadı. Celal Bayar aynı şekilde. Ne zaman ki bu dönemler bitti, ondan sonra geldik, geldik, Sayın Sezer döneminde aynı ekolden geldikleri halde, merhum Ecevit ile bir anayasa kitapçığını fırlatma hadisesi yaşadık. Ertesi gün Türkiye'de ekonominin ne hale geldiğini hatırlayın. Türkiye o zaman milyarlarca dolar bedel ödedi. Koalisyonların sebep olduğu zayıf hükümetler yüzünden kendini milli iradenin, milletin üzerinde gören odaklar ortaya çıktı. Darbeler, muhtıralar, bildiriler ve daha pek çok usulle, milletin seçtiği Meclis, başbakan, hükümet devre dışı bırakıldı. Yerine vesayet güçleri ikame edildi. 1960 darbesinde milletin seçtiği başbakanı ve bakanları darağacına çıkarmadılar mı? Bugün 'hayır kampanyası' yürütenler o gün de aynı şekilde bu darağacı kuranların arkasındaydılar ve buna sessiz kaldılar. Konuşamazlar. Cesaretlerini sistemin zayıflığından alıyorlardı. Farklı yerlerden, egemen güçlerden de destek alıyorlardı."

"1994 ve 2001 krizlerinin gerisindeki sebep aynı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1971'de hükümeti istifaya zorlayanların, 1980'de yeniden darbe yapanların, 1997'de bir kez daha hükümet devirenlerin gücünün sistemin zayıflığından geldiğini aktararak, 1994 ve 2001 ekonomik krizlerinin gerisindeki sebebin de bu olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Aynı şekilde 2007 yılında bize cumhurbaşkanı seçtirmek istemeyenlere bu cesareti sistemdeki zafiyetlerin verdiği açıktır. 2013 yılından itibaren ülkemize yönelik tehditlere karşı verdiğimiz mücadeleyi, sistemin verdiği imkanlardan ziyade, milletimizden aldığımız güçle yürüttük. 17-25 Aralık darbe girişimini hatırlayınız. Bölücü örgütün çukur eylemlerini hatırlayınız. Şu anda bu çukur eylemlerinde bulunanlar ne diyorlar? 'Hayır'. Kandil ne diyor? 'Hayır'. Bölücü terör örgütü PKK ne diyor? 'Hayır'. Bu ülkemizi bölmek, milletimizi parçalamak isteyen bu bölücü terör örgütleriyle beraber hareket etmenin izah edilir bir yanı olabilir mi?"

Türkiye artık zayıf hükümetlerin pençesinde kıvranmasın, istikrar ve güven iklimini kaybetmesin diye yönetim sistemini değiştirdiklerini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"16 Nisan'da oylanacak anayasa değişikliğinin ne getirdiği, ne götürdüğü bellidir. Fakat bunlar felaket yalan söylüyor. Olmayan şeyleri varmış gibi göstermeye çalışıyorlar. Bu anayasa değişikliğine, Mecliste kabul edilen metni dahi okumaya tenezzül etmemiş bir muhalefet anlayışıyla karşı çıkanlar var. Ana muhalefetin başındaki zat diyor ki, 'Cumhurbaşkanı başka partiden, başbakan başka partiden olursa kavga çıkar.' Tamam işte, biz de böyle olmasın diye cumhurbaşkanlığıyla başbakanlığı ne yapıyoruz, birleştiriyoruz, yapılan bu. Metni oku metni. Metni dahi okumamışsın. Arkasından gelenler de metni okumamışlar. Öyle yalanlar, öyle iftiralar ortaya atıyorlar ki insanın havsalası almıyor.

Ne dediler, 'Cumhurbaşkanı Meclisi feshedecek, Meclis kapanacak.' Bir defa cumhurbaşkanının Meclisi fesih yetkisi yok. Burada olan ne biliyor musunuz? Ancak cumhurbaşkanı, seçimi diyelim ki yenilemeyi arzu etti, erken seçim faraza. Burada parlamentoyla beraber bu iki seçim birlikte yapılır ve fesih asla. Yeniden seçime gidilmesi söz konusu olabilir ama fesih yok. Çünkü 5 senede bir yapılacak seçimlerde de yine aynı şekilde cumhurbaşkanı ile birlikte parlamento seçimi de ne olacaktır, yapılacaktır."

"Kuyruklu yalan"

Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinden birinin yapılıp, diğerinin yapılmaması gibi bir durum olmadığını, 5 senede bir bu seçimlerin gerçekleştirileceğini ifade eden Erdoğan, milletin aldatılmamasını istedi. Erdoğan, şunları söyledi:

"Tabii buna baktılar ki inanan yok, çıtayı biraz düşürdü. Bu sefer ne demeye başladı? 'Cumhurbaşkanı belediyeleri, muhtarları kapatacak.' demeye başladı. Anayasa'da ve yasalardaki haklar neyse, bugün de bu haklar aynen geçerlidir. Bunda değişen bir şey yok. Bir şey daha söylüyorlar, 'Cumhurbaşkanı çıkartacağı kararnamelerle istediği gibi bu ülkeyi yönetecek.' Yok böyle bir şey. Bu da kuyruklu bir yalan. Bir defa hakkında anayasa düzenlemesinin olduğu bir konuda veya yasal bir düzenlemenin olduğu konuda Cumhurbaşkanı kararname çıkaramaz. Bir boşluk varsa farklı bir konuda böyle bir şeyi çıkartabilir. Fakat bunlarda dahi parlamento icabında böyle bir kararnameyi iptal yetkisine de sahiptir."

Halk oylamasında "Hayır" çıkmasını isteyenlerin işlerine gelmediği için bu konulara hiç girmediğini ifade eden Erdoğan, "Tabii bütün bu yalanın mumu da yatsıya kalmadan sönünce bu defa çıtayı biraz daha düşürdüler. Şimdi önceki gün ne diyor, 'Cumhurbaşkanı tüm lokantaları kapatabilir.' diyor. El insaf, yalanın da, palavranın da bir haddi, hududu olur. Bunun yalanlarının freni yok. Şimdi sırda ne zaman boyacılara, simitçilere, çekirdekçilere gelecek diye bekliyorum. Kardeşlerim, biz cumhurbaşkanlığı sistemini herhangi bir yeri kapatmak için değil, ülkenin ve milletin önünü açmak için getiriyoruz." diye konuştu.

"Demokrasinin önünü açıyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, düzenlemeyle, Meclisin önünü açtıklarını, çünkü kanunları sadece parlamentonun çıkarabildiğini ve kanun tekliflerini sadece milletvekillerinin verebildiğini söyledi.

Milletin, gençlerin önünü açtıklarını da dile getiren Erdoğan, seçilme yaşını önce 30'den 25'e indirdiklerini, bunun da yetmeyeceğini düşünerek 18'e çektiklerini ifade etti.

Erdoğan, dünyanın 59 ülkesinde seçme ve seçilme yaşının 18 olduğunu hatırlatarak, "Şu anda 18-25 yaş arası 7,5 milyon gencimiz var. Bu 7,5 milyon gencimiz bu seçimlerde hem seçme hakkına hem seçilme hakkına sahip olacak." dedi.

Gençlere seslenen Erdoğan, "Kızıyla erkeğiyle, sadece erkekleri kapsamıyor bu kızlarımızı da kapsıyor. Parlamentoya girmeye hazır mısınız? Şurada kaldı 26 gün, kapı kapı dolaşmaya var mısınız? Gümbür gümbür sandıkları patlatmaya var mısınız? Şimdi demokrasinin önünü açıyoruz. Çünkü yeni sistemde ülkeyi yönetecek kişiyi, hiçbir aracı olmadan doğrudan milletimiz seçiyor. Yani vekiller vasıtasıyla değil, asıllar vasıtasıyla seçiyoruz, millet vasıtasıyla seçiyoruz." ifadelerini kullandı.

STAR

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.