Davutoğlu: Beni Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'yle Muhatap Etmeyin

Başbakan Ahmet Davutoğlu İzmir'in Ödemiş ilçesinde Birlik ve Kardeşlik mitinginde konuştu. 1 Kasım'da vatandaşlardan oyuna sahip çıkmasını isteyen Davutoğlu "Ne olur beni bir daha Bahçeli'ye, Kılıçdaroğlu'na muhatap etmeyin. Mührünüzü sağlam basın" dedi.

Davutoğlu: Beni Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'yle Muhatap Etmeyin

Başbakan Ahmet Davutoğlu İzmir'in Ödemiş ilçesinde Birlik ve Kardeşlik mitinginde konuştu. 1 Kasım'da vatandaşlardan oyuna sahip çıkmasını isteyen Davutoğlu "Ne olur beni bir daha Bahçeli'ye, Kılıçdaroğlu'na muhatap etmeyin. Mührünüzü sağlam basın" dedi.

24 Ekim 2015 Cumartesi 14:26
Davutoğlu: Beni Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'yle Muhatap Etmeyin
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "İnşallah bu seçimde çok farklı bir seçim tablosuyla hep beraber karşılaşacağız. 1 Kasım 2015 tarihi endişenin, kaygının değil umudun kapısı olacak. Türkiye bir kez daha 'güven' diyecek, 'istikrar' diyecek, bir kez daha kaosa 'hayır' diyecek. Türkiye bir kez daha 'adalet ve kalkınmaya evet, bilinmezliğe, meçhule hayır' diyecek" dedi.

Davutoğlu, partisince Ödemiş ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmaya Ödemişlileri selamlayarak başladı.

Vatandaşların, "Ödemiş seninle gurur duyuyor" şeklindeki sloganlarına Davutoğlu, "Biz de Ödemiş'le gurur duyuyoruz. Böyle, meydanları dolduran Ödemiş'le gurur duyuyoruz. Başka parti liderlerinin büyük illerde toplayamadığı kalabalıkları toplayıp bize 'hoşgeldin' diyen Ödemiş'le gurur duyuyoruz" karşılığını verdi.

"Ödemiş'in bereketli topraklarına selam olsun, Kuvayımilliye hareketinin yurduna, Ödemiş'e yiğitliği miras bırakmış efelere, zeybeklere, aziz ecdadımıza şükranlarımızı sunuyorum" ifadesini kullanan Davutoğlu, "Bu toprağa düşen şühedayı minnetle anıyorum. Burada Ödemiş'ten Selçuk ilçemize, Hazreti Meryem Hazretlerine selam ediyorum, bütün kadınların örnek şahsiyeti olarak" diye konuştu.

- "Türkiye'nin her yerinde 'tek başına, iş başına' demeye geliyoruz"

İzmir'in ilçelerini sayarak selamlayan Davutoğlu, Şanlıurfa'da, Van'da, Bergama'da ve Buca'da mitingler yaptığını hatırlatarak, Ödemiş'ten de Adana'ya, akşam da İstanbul'a geçeceğini belirtti. Davutoğlu, "Bizde dur yok, durak yok. İstikamet, menzil belli, 1 Kasım'da Türkiye'nin her yerinde 'tek başına, iş başına' demeye geliyoruz" dedi.

İzmir'den Ödemiş'e gelirken yol boyunca vatandaşların ilgisiyle karşılaştığını anlatan Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yol üzerinde bütün Egeliler hareket halindeydi. Hepsinin gönlü, yüreği bizimleydi. Allah Ege'den, İzmirliden razı olsun. İnşallah bu seçimde çok farklı bir seçim tablosuyla hep beraber karşılaşacağız. 1 Kasım 2015 tarihi endişenin, kaygının değil umudun kapısı olacak. Türkiye bir kez daha 'güven' diyecek, 'istikrar' diyecek, bir kez daha kaosa 'hayır' diyecek. Türkiye bir kez daha 'adalet ve kalkınmaya evet, bilinmezliğe, meçhule hayır' diyecek. Türkiye için Ödemişliler, çok güzel hayallerimiz, çok büyük hedeflerimiz var. Bu hedeflere birlikte yürümeye var mısınız? Güzel yüzlü Egelilerin neşesiyle inşalllah Büyük Türkiye'ye hep beraber var mısınız? Emin olun hiçbir vatandaşımızın hakkını, hukukunu çiğnetmeyiz. Bu topraklar, Menderes'i yetiştiren topraklar. Demokrasiyi de Cumhuriyeti de ancak ve ancak AK Parti kadroları savunur."

Vatandaşların "Kiraz seninle gurur duyuyor" şeklindeki sözleri üzerine Davutoğlu, ilk fırsatta gelerek ilçeleri tek tek dolaşacağını söyledi.

Başbakan Davutoğlu, "Milli irade üzerine yapılan hiçbir vesayet hesabına izin vermeyiz. Demokrasiden, adaletten, istikrarımızdan ve gelecek hedeflerimizden vazgeçmeyiz. 1 Kasım'da milletimiz kazanacak, Türkiye kazanacak, Ege kazanacak, İzmir kazanacak, Ödemiş kazanacak, demokrasimiz kazanacak, ekonomimiz kazanacak" diye konuştu.

- "Bir dakika, bir saniye dahi bu memleketi hükümetsiz, yönetimsiz bırakmayacağız"

"Dik dur eğilme bu millet seninle" şeklindeki sloganlar üzerine Davutoğlu, "Efelerin çocukları, efeler Kuvayımilliye'de baş eğdiler mi? Efelerin çocukları, bizler baş eğer miyiz? Menderes'i yetiştiren diyarın demokrasi evlatları, idam sehpasına yürüyen Menderes baş eğdi mi? Biz vesayetçilere baş eğer miyiz, biz 7 düvele baş eğer miyiz?" dedi.

1 Kasım 2015'in, bu dik duruşun, bu vakur duruşun adı olduğunu vurgulayan Davutoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

"1 Kasım'dan itibaren AK Parti'yle ekmeğimiz, aşımız büyüyecek, özgürlüklerimiz güçlenecek. Bu ülkenin istikrarı, bu ülkenin gelecek hayalleri kazanacak, biz buna inanıyoruz, yürekten inanıyoruz. Ödemişliler, sizler de inanıyor musunuz? O halde sandıkta ne diyeceksiniz? 'Tek başına iş başına.' İnşallah 1 Kasım'da siz bize 'tek başına' deyin, 2 Kasım sabahı, sabah namazıyla birlikte her zaman olduğu gibi iş başına geçeceğiz. Bir saniye, bir dakika, bir saniye dahi bu memleketi hükümetsiz, yönetimsiz bırakmayacağız."

Seçim beyannamesini hazırlarken tüm kesimlerle istişare ettiklerine dikkati çeken Davutoğlu, yol haritalarını bu şekilde belirlediklerini söyledi. Vatandaşların, "Hoca nerede, AK gençlik orada" sloganları üzerine Davutoğlu, "Sizin hocanız olmak ne güzel gençler, sizinle beraber yol yürümek ne güzel. Efelerin çocuklarıyla yol yürümek ne güzel. Yörük Türkmen obalarının yiğitleriyle, bacılarıyla yol yürümek ne güzel. Size hoca olmak en büyük meziyet. Allah sizden razı olsun" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, 1 Kasım seçimlerinin ardından milletle yeniden kucaklaşarak yola devam edeceklerini belirterek, "Reform üstüne reform yapmaya devam edeceğiz. Reform dönemi başlatacağız. Her alanda müjdeler verdik size, bunları yerine getireceğiz" dedi.

"Ödemiş işte bu meydanı doldurdu, inşallah 1 Kasım'da da sandıkları dolduracak" diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Sizinle bazı müjdelerimizi paylaşmadan da gitmemiz mümkün değil. Toplumun her kesimine güzel haberlerimiz var. Kadınlarımıza, yiğit Ege kadınlarına, çalışkan, alnı terli ama yüreği tertemiz ve berrak kadınlarımıza sesleniyorum. Sizin her türlü ihtiyacınızı karşılıyoruz. Doğum olduğu anda, daha çocuğumuz dünyaya geldiğinde ilk çocuğa 300, ikinci çocuğa 400, 3 ve üzeri yaştaki çocuklara 600 lira doğum hediyesini devlet veriyor. Devlet, ana gibi müşfik mi, devletiniz yanınızda mı sizin? İşte bu, biz devlete böyle bakarız. Birileri de Ankara'da hain teröristler cinayet, katliam işleyip vatandaşlarımızı katlettiğinde o teröristlere dönüp haykıracaklarına, devlete dönüp 'katil devlet' diyor. Biz müşfik devletin, devlet ananın müşfik kollarını daha doğumda açıyoruz."

Doğum yapan annelerin çalışıyor olmaları halinde ilk çocuk için 2, ikinci çocuk için 4, üçüncü çocuk için 6 ay yarı zamanlı çalışarak tam zamanlı ücret alacaklarını hatırlatan Davutoğlu, "Biz annelerimizin ayaklarının altından öperiz. Gençlerimize, yiğit gençlere, dünyanın her yerine açılabilsinler diye ücretsiz internet imkanı getiriyoruz, hayırlı olsun. Memnun musunuz gençler?" şeklinde konuştu.

Davutoğlu yaptığı toplumun her kesimine yönelik projeleri olduğunu belirterek gençlere yönelik vaatlerini dile getirdi.

Gençlerin iş kurmak istediğinde proje getirdiğinde devletin doğrudan 50 bin lira hibe vereceğini kaydeden Davutoğlu, gençlerin ayrıca sermaye istemesi durumunda 100 bin lira da faizsiz kredi vereceklerini bildirdi.

İlk kez iş bulan gençlerin bir yıllık maaşını da kendilerinin karşılayacağını, bu uygulamanın dünyanın hiçbir yerinde olmadığını belirten Davutoğlu, "İlk kez AK Parti iktidarında Türkiye'de iş bulan her gence bir yıllık maaşı, devletten ödenecek" dedi.

Esnafa da 30 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği vereceklerini ifade eden Davutoğlu, asgari ücreti ise bin 300 liraya çıkaracaklarını kaydetti.

Bütün emeklilere 1 Kasım'dan sonra ayda 100 lira olmak üzere yılda bin 200 lira maaş zammı yapacaklarını bildiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Yatırımcıların talebi halinde onlara anahtar teslimi fabrika veriyoruz. Bu devlet ne kadar gani bir devlet. Düşünün 13 yıl önce biz iktidara geldiğimizde bu devlet kendi memurunun maaşını ödemekten acizdi, IMF'den borç alıp ödüyordu. Şimdi başı dik, yiğit efeler, biz kimseden borç istiyor muyuz? Nereden geldi bu kaynak? Halkımızla beraber yürümekten geldi, alın terinden geldi. Bu kaynak, hortumların kesilmesinden halkımızın duasından gece gündüz Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakan olarak 13 yıl, şimdi de bizlerin gece gündüz çalışmasıyla geldi. Kimse bizi tekrar namerde muhtaç edemez. Öyle bir gayret sarf edeceğiz ki bir daha bu memleket, değil namerde, merde dahi muhtaç olmayacak. Allah bizi kimseye muhtaç etmesin ama şunu da söyleyelim, Allah bizi 1 Kasım'dan sonra koalisyona da muhtaç etmesin. Oylarınızı öyle sağlam verin, mührünüzü öyle sağlam basın, komşunuzu, eşinizi, dostunuzu sandığa öylesine aşkla götürün ki ne olur beni bir daha Kılıçdaroğlu ile Bahçeli ile muhatap etmeyin, ne olur etmeyin. Bakın konuşuyoruz. Kemal Bey maalesef bırakın hükümet kurmak gibi ciddi bir işi, terör belasıyla biz uğraşırken baş başa görüştüğümüz konuları bile sır olarak saklamayacak kadar ciddiyetsizlik gösterdi."

"Bizi onlara muhtaç etmeyin" ifadesini kullanan Başbakan Davutoğlu, "Bahçeli'ye bir daha bizi gönderip, 'hayır' cevabı almamıza sebep olmayın Allah aşkına" dedi.

"AK Parti 1 Kasım'da tek başına iş başına" sloganını alandakiler ile söyleyen Davutoğlu, Ödemiş'in desteğini beklediğini belirtti.

-"Yemde ve gübrede KDV'yi kaldırıyoruz"

Ödemiş'in bereketli bir tarım bölgesi olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, "Siz çok şanslısınız bereketli topraklara sahipsiniz ama bu topraklar da şanslı, sizin gibi çalışkan insanlar tarafından ekiliyorlar, biçiliyorlar" dedi.

Müjdeleri açıklarken çiftçileri unutmadıklarını da dile getiren Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Sevgili çiftçi kardeşim, yemde ve gübrede KDV'yi kaldırıyoruz inşallah. Yemde yüzde 8'di, gübrede yüzde 18'di, hepsini kaldırıyoruz. Biliyoruz ki siz daha fazla üretim yapıp bize daha fazla vergi ödeyeceksiniz. Biliyoruz ki Türkiye şu anda dünyanın 6'ncı büyük tarım ülkesi, Avrupa'da en büyük tarım ülkesi. Türkiye, dünyada da tarımda ilk üçe girecek inşallah. Ödemiş'in narı, zeytinleri her şeyi güzel. Ödemiş daha tarıma başlarken tohumu ektiğinde toprağın hakkını ödüyor. Onun için 'Ödemiş' diyoruz. Her şeyin hakkını ödüyor. Ödemiş, bizim hakkımızı da ödeyecek misiniz? İnşallah bunu 1 Kasım akşamı göreceğiz. Seracılarımıza da verdiğimiz elektriği ucuzlatıyoruz. Köylerde gençler, 'Köyümde iş kurmak istiyorum. Bana bir imkan yok mu?' diyordu. Düşündük, taşındık, köyde gençlerimizi, bu cennet gibi topraklarımızı ekip biçmeleri için gençlerimize 30 bin liraya kadar karşılıksız, geri ödemesiz sermaye veriyoruz. Alsın 30 bin lirayı hayvancılık mı yapacak, seracılık mı yapacak, meyvecilik mi yapacak, o güzel çiçekleri mi yetiştirecek. Gül kokulu, çiçek kokulu Ödemiş, Türkiye'yi çiçek gibi bir ülke yapmaya hazır mısın?"

-"Bizim sözümüz senettir"

AK Parti olarak her zaman çiftçinin, köylünün yanında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini bildiren Davutoğlu, "Bizim sözümüz onların sözüne benzemez, bize noter gerekmez, bizim sözümüz senettir ve mutlaka yerine gelir. Ne sözü verdiysek yerine getirdik. İnşallah şimdi de size verdiğimiz her sözü yerine getireceğiz. Yeter ki birliğimiz, dirliğimiz, kardeşliğimiz daim olsun" diye konuştu.

Terör olaylarına da değinen Başbakan Davutoğlu, alandakilere, "Ödemişliler, bu terör tehdidine karşı bir olmaya, diri olamaya var mısınız?" sorusunu yöneltti.

Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Ödemişliler, bu mesele artık şahsi mesele değildir, bu mesele bir parti meselesi değildir. Bu mesele, bir memleket meselesidir. Bu mesele ülkemizin, insanımızın, çocuklarımızın geleceği meselesi. Bizimle memleket meselesini çözüme kavuşturmaya var mısınız? Buradan sizlere soruyorum, 'Türkiye için siyaset yaptığını' söyleyen her partinin, Türkiye için çalışması gerekir, bu ülkenin problemlerine çözüm üretmesi gerekir. Bu ülkeye yönelik tehditler karşısında milli bir duruş göstermesi, insani bir hassasiyet içinde olması gerekir, Türkiye'yi namerde muhtaç etmemesi için dik durması gerekir. En çok böyle zamanlarda, terörün hortladığı böyle zamanlarda, terörle mücadelede yan yana durmamız gerekmez mi? 7 Haziran'dan beri muhalefetin ne yaptığına bir bakın. Gerçek yüzlerini bir kez daha gördük. Millet, 'uzlaşın, beraber hükümet kurun' dedi, bunlar milletin verdiği görevden kaçtılar. Millet bizi açık ara birinci parti yaptı, CHP milletin verdiği bu görevi bizden almaya kalkıştı, 'blok siyaseti' dedi. 'AK Parti hükümette olmasın' diye Sayın Bahçeli'ye, Sayın Kılıçdaroğlu Başbakanlık teklif etti. Allah aşkına Başbakanlık birbirine ikram edilecek bir şey mi? Başbakanlığı millet verir, millet. Sayın Bahçeli 'hayır' dedi. Zaten şimdiye kadar Sayın Bahçeli'nin herhangi millet yararına bir şeye 'evet' dediğini gördünüz mü? Hep 'hayır' diyor."

Bahçeli'nin beraber hükümet kurmaya, seçim hükümeti kurmaya, azınlık hükümetine destek vermeye, Meclis'te erken seçim kararı alınmasına "Hayır" dediğini hatırlatan Davutoğlu, "Korkuyor, korkuyor. Bunlar sorumluluk almaktan korkarlar. Bunlar mertçe meydana çıkmaktan korkarlar" dedi.

STAR

Son Güncelleme: 24.10.2015 14:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.