Somali yüzyıldır üzerinde gezinen karabulutları dağıtıp 1960 yılında bağımsızlığını ilan etmiş ve o günden bu güne büyük ataklar yapıp ekonomik bağımsızlığını kazanmak üzere olduğu bir dönemde iç savaşın eşiğine sürüklenmiş.

Ekonomide, sosyal hayatta, şehircilikte büyük bir özveri ile çalışan yönetim 2006 yılından beri iç savaş ile burun buruna gelmiş. Yapılan tüm yenilikler, tüm ekonomik adımlar ve şehirciliğe ait ne varsa maalesef yerini silahlı çatışmalara ve bombalı saldırılara bırakmış. Federal geçiş hükümetini ortadan kaldırmak üzere organize olmuş Şebab adlı bir örgütle hükümet güçleri sürekli bir savaş halinde.

Ülkenin farklı bölgelerinde sansasyonel olaylara imza atan bu örgüt iç huzura balta vurmuş durumda. Ülkenin güneyinin hemen hemen hepsi şebab kontrolünde. Devlet sadece şehir merkezlerini kontrol altında tutabiliyor. Şebabın geniş bir istihbarat ağının olduğu söylenmekte halk tarafından. Halk hem örgüt hem devlet tarafından sindirilmiş kendi haline terkedilmiş durumda.

Şebab elinde tuttuğu bölgelerde kendi kanunlarını katı şekilde uyguladığından rüşvet, adaletsizlik, adam kayırma gibi olayların yoğun olduğu devlete karşı halkın biraz da olsa sempatisini kazanmış ve taban bulmuş durumda. Şehir merkezinde binalardan yoğun yaşanan çatışmaların izini görmeniz mümkün.

Ülkede yaşanan bu çatışmalar, bombalı saldırılar halk üzerinde derin yaralar açmış durumdadır.

Türkiye Somali devletinin subaylarının eğitimini üstlenmiş bundan dolayı bölgede Türk askeri ile karşılaşmanız mümkün. Ülkede Maarif Vakfının ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite kampüsü mevcut.

Bu okullarda devletin atadığı öğretmenler büyük bir özveriyle Somalili çocukları geleceğe hazırlanıyorlar. Ayrıca bölgede TİKA’da faaliyetler göstermekte. Yıkılan tarihi eserleri tekrar ayağa kaldırarak ülkeye kültür ve turizm alanında yeni bir vizyon hazırlamakta.

Türkiye’den Sivil Toplum kuruluşları Somali’de Yetimhaneler, camiler, okullar hastaneler, tarım okulları inşa etmiş halkın sorunlarına çare olmaya çalışmaktadırlar.

Ülkenin başkentinde otuzun üzerinde ilkokul ve ortaokul olmasına rağmen doluluk oranı çok az. Şehir merkezinde olan ve maddi durumu biraz iyi olan insanlar çocuklarını okullara gönderebiliyor.

Ülkede Eğitim seferberliği başlatılsa da şehir merkezi dışında ki kırsal bölgenin zor şartları ve ulaşım sıkıntısı nedeni ile çocukların okula gitmesi çok mümkün olmuyor.

Ülke şehirlerinde çok fazla hastane bulmanız mümkün değil. Başkentte bile toplamda dört hastanenin olduğu maalesef bunlarında çok kötü durumda olduğu söyleniyor.

Mogadişu’nun en büyük, modern ve teşekküllü hastanesi Türkiye’nin inşa ettiği Recep Tayyip Erdoğan hastanesidir. Bu vesile ile şunu da belirtmek gerekiyor; Somali’deki halkın çoğu Cumhurbaşkanımızı tanımakta ve onun şahsında halkımıza saygı duymaktadır.

Halk Türkiye Müslümanlarına dua etmekte ve Türkiyelilere karşı bir sempati beslemektedir. Somali halkının Türkiye’ye bakış açısı çok farklı. Türkiye’yi Osmanlı devleti olarak gören Somali halkı bir gün Türkiye’nin daha da güçlenip tekrar bu topraklara gelerek adaleti sağlayacağı kanaatini taşımaktadırlar.

Türkiye Somali devleti işbirliği ile oradaki varlığını sürdürmekte ve Somali’nin yeniden kalkınması için büyük çaba sarf etmektedir.

Bu güzel ülkeye veda ederken o saf, temiz iyi düşünceli, yüreği güzel insanların insanca yaşayabilecekleri, güzel ve refah bir ülkeye kavuşmalarını ümit ediyor ve bu güzel insanların uyanışı için dua ediyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199