Sosyal Medyanın Teklifi
Sosyal Medya aynı zamanda bir kimlik, kişilik, ahlak, din ve ideoloji teklifi barındırmaktadır.
Burada herkes teklifini yapıyor, neyi seçersen seç mantığıyla ortaya çıkan özgürlükçü bir ortam yok. Sosyal Medya'nın ideolojisi, kapitalizmin ruhunun insanlık ruhuna giydirilmesini de içeriyor. Ve en büyük teklif buradadır. Kitlelerin dirençli, şuurlu, barış, özgürlük içinde barınmasını değil oluşabilecek muhalif akımların- ruhun- akışın- damarın absorbe edilmesini de kapsamaktadır. Burada bulunurken aslında her imaj, renk, tarz, haber, imge insanlığın varoluşsal kaygısını barındıran tevhidi algı ve arayışa yönelmesini engelleyen bir hedef üzerinde olduğunun farkında olmalıdır aynı zamanda... Çünkü eşyayı üreten ona ruhunu da verir.
***
Sosyal Medyanın Kimi Kontrol Ediyor?
Yeni kuşaklarda internet demek bilginin aracısız- sansürsüz- kontrolsüz akışı olarak anlaşılıyor. Oysa ki internet sağlayıcıları belli merkezlerde bulunmaktadır. Bu merkezler emperyal düzenin ana yapısında bulunmaktadırlar. Bu merkezler internet üzerinden sosyal hareketleri izlemekte ve kendi çıkarlarına uygun olanları seçebilmekte, bilgi ve sermaye akışını, toplumsal değişimlerin yönünü okuyarak yönlendirmekte, internet üzerinde yeni sosyal pazar alanı oluşturarak nesillerin değişimini yönlendirmekte, kendisine tehlike addettiği paylaşımları takip etmekte, kitleleri ideolojik olarak yönlendirecek veriler sağlamaktadır.
***
Kim, Kimi Dinliyor?
Dinleme- İzleme her boyutta devam ediyor. Ses ve görüntüler daha net ve geniş bir şekilde elde ediliyor. Mahrem alan neredeyse kalmadı. Kapsam alanı giderek büyüyor. Herkes birbirine karşı bu belgelerle konuşuyor ve bunu her boyutta meşru görüyor. Bunun hiç bir ahlaki- insani- hukuki- vicdani boyutu düşünülmüyor. Kimin tarafımdan belli olan- olmayan dinlemeler bir anda kaşınıza çıkıveriyor. Devletler... Örgütler- Cemaatler... Şirketler... Babalar- Eşler... Bürokratlar... Bunun sınırları ile ilgili fıkhı- hukuku Müslümanlar olarak konuşmadık- konuşmuyoruz. Her müslüman dinleme- izlemeleri cemaat- devlet- tehdite göre farklı meşrulaştırıcı sebeplerini iddia ediyor. Kim tarafından ve nasıl yapılırsa yapılsın Dinleme- İzlemelerin insani- ahlaki- vicdani- dini- hukukİ zemini tekrar ve her daim savunmalıyız.
***
İletişim Dili Olarak Tweetler…
Büyük batının yarattığı bizimde her şeyde olduğu gibi yuttuğumuz son numara… Daha önce 140, şimdilerde 280 karakter ile kendimizi ifade etmeye çalışıyoruz. %90'ı bu tweetleri atarken yazdığını yanındaki ile konuşmaktan imtina ediyor. Okurken ve yazarken 140- 280 karakterli  hafızaya sahip oluyoruz. Yazarken bütün sorumsuzluğumuzla yazıyoruz.
Cephede sipere girmiş her an saldırabilecek düşmana karşı kelimelerimizle saldırmak için hazır bekliyoruz. Yalan söylemekte beis görmüyoruz çünkü savaşta herşey mübahtır, gözüyle bakıyoruz. Merhamet, sabır yerine öfke, kin, küfür ile hareket etmeyi yeğliyoruz. 140- 280 karakterle, karaktersizliğimizi her şeyiyle ortaya seriyoruz. Tefekkür, sohbet, dinleme, akletme melekelerini yitiriyoruz. Twitter aracının- eşyasının elinde oyuncaklara dönüşüyoruz.
***
İnsanların Facebook Türleri:
Facebook Mücahitleri... Facebook Gerillaları... Facebook Babaları... Facebook Çocukları... Facebook Anneleri... Facebook Milliyetçileri... Facebook Solcuları... Facebook Müslümanları...
***
Teknolojik Hastalıklardan Facebookmania'nın Belirtileri:
1- Arkadaşlarıyla bir araya gelip bir masa etrafında toplanıp herkesin cep telefonuna sarılıp mesaj trafiğine girmesi, 2- Facebook'ta konuşup, bir araya gelindiğinde susulması, 3- Arkadaşlarının sayısını artırmak için ilgili- ilgisiz, tanımadık bir çok kişiye arkadaşlık teklifi göndermek, 4- Yolda, sınıfta, işte her an facebooktaki mesaj ve paylaşım trafiğini kontrol etmek, 5- Paylaşımlarda yorumları artırmak için gereksiz atraksiyonlar yapmak, 6- Evde otururken aile bireylerinin ellerinde telefon veya bilgisayar başında yaşadıkları takılmalar, 7- Meşhur kişilerin paylaşımlarına yorum ve beğeni göndermede sıraya geçmek...
***
Teknoinsan…
Teknoloji; Türkiye'de sevilen, tapınılan, elde edilmek için her şeyin feda edildiği, olmayınca hayatın duracağına inanılan, her şeyi çözebilecek güce sahip olan "ilah" konumunda bulunmaktadır. İnternetin çocuk psikolojisini ve gelişimini nasıl etkilediğine dair güçlü araştırmalara rastlanmıyor.  Ama görünen o ki sosyal, psikolojik ve bedensel gelişimini olumsuz etkilemektedir. Oluşan "yara"nın büyüklüğü karşısında, tedavisi için geç kalınacaktır.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner187

banner186