Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü tablosudur Mona Lisa. Ünlü İtalyan Ressam Leonarda Da Vinci’nin yaptığı gülümseyen bu kadın resmi bir o kadar da tartışılan üzerinde en çok söz söylenen, spekülasyonlar yapılan  baş yapıt dır.Belki de tabloyu bu kadar tartışmalı yapan ressamın çok yönlü kişiliğidir. Filozof,, mucit, mimar, mühendis, matematikçi, anatomist, botanist,  jeolog olan ressamımızın yaptığı bu resim üzerinde yıllardır  sırlar ve gizemler aranmıştır. Öyle ya, böyle yetenekli bir dâhinin eserinde kim bilir ne şifreler gizliydi.

Naçizane benim fikrim tablonun bu kadar tartışılmasının sebebi  resimde bir kadının olmasıdır. Hangi yönden bakılırsa bakılsın insana gülümseyen ve  huzur veren bir kadın. Yaklaşık  beş yüz yıldır insanların rağbetine mazhar olmuş bu tabloda resmedilen kadının kim olduğu, soylu mu köle mi olduğu, hamile mi yeni doğum mu  yapmış olduğundan tutun ; eli, yüzü gözü,kaşı, saçı, yüzündeki ifade, arka plandaki manzara didik didik edilip her gün yeni bir iddia ortaya  atılıyor. Öyleki iddialar sonunda bunun bir kadın resmi değil de ressamın kendi yüzü yani onun bir erkek olduğuna  kadar gitti. Hatta son iddia ressamın genç ve erkek bir çırağının resmi olduğu ressamın da bununla biseksüel hayat yaşadığı saçmalığına ulaştı.

Anlaşılan o ki tıpkı bu tablo gibi “KADIN” da tarihsel süreç içerinde devamlı tartışılmış ve hala da tartışılmaya devam etmektedir.Enteresan olan da  bu tartışmalar devam ederse Mona Lisa tablosunun akıbetine uğramaktan kurtulamayacağız. Maalesef ki geleneksel islam dünyası da bundan nasibini almakta, kadının kim olduğu, yemesi- içmesi, oturması- kalkması, giyinmesi -kuşanması, çalışması, eğitimi, düşünmesinin ; evde , sokakta, çarşıda pazardaki davranışlarının  nasıl olması gerektiği ve daha bir çok konuda asli kaynaklardan uzak görüşlerle bıkmadan usanmadan konuşmaktadır. Belki de bu tartışmaların sonucu tıpkı tablomuzda ki  gibi kadının varlığını inkara kadar gidecektir, kim bilir? Oysa Rabbimiz “Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan rabbinize karşı gelmekten sakının” (Nisa 1) buyururken bu tartışmaları yapmayın mesajını vermiyor mu?

Gel Mona Lisa!bu gün seninle hemhal olalım. Onuru zedelenen, doğudan batıya nesneleştirilen, savaşların hedefi, mülteci kampların sakini haline gelen; ezilen,horlanan  kadına Kur’an ve sünnet çerçevesinden bakalım. Kadının aslında kim olduğunu öğrenelim.

Kadın HAVVA’dır.Meveddet (sevgi) ve merhamet üzerine kurulan  insanlık ailesinin ilk nüvesi. Adem’le birlikte var kılınandır. Adem’le  oluşturduğu bir bütünün diğer yarısıdır.Tıpkı Adem gibi Allah’ın halifesi, emanetin taşıyıcısı ve Rahmanın ilahi nefhasıdır (üflemesidir). Havva; hayat veren demektir. Yeryüzünü toprağın yeşertmesi gibi yeşertendir.O, Yaratılan ilk kadındır.Adem’in arkadaşı can yoldaşıdır.

Kadın HACER dir. Siyahtır, köledir Hacer. İnsanlık tarihinde derin izler bırakan, kucağında bebeğiyle çölün yalnızlığında teslimiyet ve tevekkülü ile asırlardır hatırası yad edilen ve hak katında yücelere erişen kuş uçmaz kervan geçmez çöldesahipsizlerin sahibine sığınan Hacer. “ Allah bize yeter” diyerek gök kubbede sadası yükselen, çöle ruh olan, çölü emin bir beldeye; Mekke’ye dönüştüren kadındır.

Kadın MERYEM’ dir. İffetin, arınmışlığın ve adanmışlığın sembolü. Henüz anne karnında iken Mabede adanan, mihrabda bir çiçek gibi yetiştirilen, rabbine olan teslimiyeti en güzel rızıklarla mükafatlandırılan, tertemiz rahmi ruhu-l eminin nefhasıyla (cebrailin üflemesiyle) İsa’ya mekan olan cennet kadınlarının önderidir.

Kadın HATİCE’dir.En sevgilinin sevgilisi, yüce nebinin gözbebeği, çocuklarının annesi, sadakatin güvenin ve sevginin zirvesi, Allah’ın selamı ve peygamberin övgüsüne mazhar olan kutlu kadın. Hira’dan titreyerek dönen eşini şevkatiyle sarıp sarmalayan ve son nebiye ilk iman eden. Sırdaş, yoldaş dayanak olan Hatice. Vefatıyla geride hüzünlü yılllar bırakan kadın.

Kadın AİŞE’dir.Muallimdir (öğretmen),müçtehiddir (din alimi),muhaddisdir (hadis alimi)ve fakihtir (fetva makamıdır).Kadın HAVLE dir. Hakkını arayan mücadele edendir. Kadın ASİYE’dir.Firavun saraylarında Musalar yetiştiren annedir. Kadın BELKIS’dır. Müreffeh bir ülkenin melikesidir.Kadın; erkekle birlikte oku emrinin ilk muhatabıdır.Yüce nebinin sohbetinde bulunan mescidi nebevi de saf tutandır.

 Peygamberimizin dilinde kadın el üstünde tutulması gereken emanet, hayırla mualemele edilmesi gereken bir eş, ayakları altına cennet serilen bir anne ve ona sevdirilen üç güzelden biri.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.