Rabbimiz buyurur ki;

“Ey İman edenler Allah’tan hakkıyla ittika edin (korkun, O’na karşı gereği gibi saygılı olun)”(Ali İmran,3/ 1o2)

Takva; Müslümanlar olarak hepimizin kıyısından köşesinden haberdar olduğu bir kavramdır. Ahlâklı bir insana rastladığımız zaman; “takva ehli kişi” deriz mesela…Ya da bir işin en doğru olduğunu ifade etmek için “takvaya uygun olan budur” cümlesini kurarız.

            Rabbimizin çeşitli ayetlerde ifade ettiği bu kavramın bence en can alıcı noktası “Allah’ın, muttakilerin (takva ehlinin)  dostu olması” hakikatidir.(Casiye,45/19)Öyleya, dostunuz ne kadar güçlü, merhametli, lutüf sahibi ve iyiyse hayatınız o kadar kolaylaşacak ya da güzelleşecek demektir. Yüce Mevlam bizleri muttakilerden eylesin.

İnsanlara erdemlilik duygusunu kazandıran bir iç kontroldür takva…

Hayatın akışı içerisinde insanı, hayvani zevklerinden uzak tutar. Hayvani zevkler demek de belki yanlış olabilir çünkü hayvanların davranışları yaratılışın sınırları dâhilindedir.

İnsan öyle mi azizim?  Onda sonsuz bir özgürlük duygusu hakimdir.Nefsi aklına gelen her şey yapmak ister.Oysa yaratılışın sabit bir sınırı vardır. Bundan habersiz yaşarsa hem kendi dünyası hem de evreni felakete sürükleyebilir.

Akif’in dediği gibi yaratanın en büyük kanunu budur. Yani yarattığı her şeye bir sınır çizmesi

Budur hilkatte cari en büyük kanunu Hallak’ın :/ O yüzden başlar izmihlali milletlerde ahlakın.

Fakat ahlakın izmihlali en müthiş bir izmihlal;/ Ne millet kurtulur zira ne milliyet ne istiklal.

Şairimizin de hatırlattığı gibi Allah korkusundan, ahlaktan uzaklaşırsa bir toplum; tükenmiştir, iflas etmiştir.

Oysa biz mükemmel bir dinin mensubu olmakla yetinip ahlaka pek itibar etmeyiz. Değil mi ki Müslümanız bu bize yeter. Dünyanın en üstün insanı sayarız kendimizi. Bizim düşündüğümüz gibi düşünmeyen, bizim gibi giyinmeyen, yemeyen içmeyen insanlara karşı aynı sorumluluğu hissetmeyiz nedense. Öteki gördüğümüz bu kişilerin hata olarak kabul ettiğimiz davranışlarını eleştire eleştire kendimizin yüceldiğini zannederiz.

Linç kültürü deniyor buna. Son zamanda ülkemin insanlarının yazarı, çizeri ve halkıyla içine düştüğü patolojik bir durum. Linç; bir topluluğun kendisine göre suçlu gördüğü bir kişiyi sözleri ve davranışlarıyla öldürmesidir.

 Normal bir hukuk devletinde suçu isbat edilene kadar suçsuz sayılan kişilere dokunulmazken, hukuksuz vicdandan yoksun kişilerin oluşturduğu topluluklarda suçunisbatına bakılmadan suçlu kabul edilen kişi cezalandırılmaktadır.İslam demek Medeniyet demek, hukuk demektir. Müslüman hukuk ve ahlak dışı davranışlar sergileyemez.

Bu davranışlar teknolojinin hayatımıza girmesiyle yeni bir ivme kazandı. İnsanların önce sosyal medya araçları sonra da gerçek dünyada linç edilmesine evrildi.

Herhangi bir haber kanalından aldığımız ve doğruluğundan emin olmadığımız bir haberi kolayca yayıponun hakkında acımasız yorumlar yapabiliyor; kişiler ya da kurumların saygınlığı, şerefi, haysiyetini hiç düşünmeden haksız hukuksuz ithamlarla zedeleyebiliyoruz.

Bize sunulan bu haberler hele de milli ve manevi değerlerimize saldırı görüntüsü veriyorsa dakikalar içerisinde organize bir linç girişiminde bulunmak artık olağan bir davranış haline geldi. Maalesef ki buislam ahlakından uzak bedevi davranışı,gazeticilik (!) anlayışıyla mahallemizin hatırı sayılır çoklukta yazarı çizeri önderliğinde yapılıyor.

Kameralar önünde konuşan insanların önü ve arkası kesilerek servis edilen sözlerini, dünyanın şifresini çözmüş edası ve heyecanıyla paylaşıyor, onlara en süfli kelimelerle yorumlar yapıyor, mukaddesatı koruyoruz zannıyla Allah’ın istemediği davranışları sergiliyor dahası bununla cihat yaptığımızı zannediyoruz.

Bizim partiye oy vermiyorsa, başörtüsü takmıyorsa, bizim kelimelerimizle konuşmuyorsa, bizim dilimizi kullanmıyorsa o kişinin Müslümanlığını bile sorgulayabiliyor Allahtan korkmadan O’nun koyduğu sınırları aşabiliyoruz.

Gelin, Rabbimize dönelim. Ona saygısızlık etmekten sakınalım. O’nun yarattığı kulları O’ndan ötürü sevelim ve onları incitmekten çekinelim. Başkalarına olan davranışlarımızda sınırları aşmayalım.Zira Allah sınırları aşanları sevmez.


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.