İç İnsanlık Düşmanı- Dış İnsanlık Düşmanı yoktur.

İç'tekiler ile Dış'takiler aynıdır. Hem İç İnsanlık Düşman'ına, hem de Dış İnsanlık Düşman’ına karşı; tevhid, adalet, eminlik, güvenlik, güvenirlik, gayret, strateji, özgürlük ile mücadele edilmelidir, savaşılmalıdır, geriletilmelidir, etkisizleştirilmelidir.

***

Hz. Muhammed'in hayatını eksiksiz şekilde tanımak için yegane kitap: Kur'an-ı Kerim.

Kur'an-ı Kerim; baştan sona peygamberin mücadelesinin özetidir.

Peygamberin hayatını Kur'an'dan değil, temelde rüyalardan, menkıbelerden, senetsiz rivayetlerden öğrenenler Hakikat Peygamberini tanıyamazlar.

***

Yeni Bir Din Dili...

İnsan aklı artık görsellik merkezli olarak inşa ediliyor. Konuşma dilinden din diline kadar her alanda bu dil hâkim olacaktır. Sinema- Resim- Fotoğraf- Dizi Film- Televizyon- İnternet- Reklamlar- Cep Telefonları- Animasyonlar- Klipler... Bu alanı kim doldurursa kitleleri o yönlendirecektir. Müslüman akıl- kalp medeniyeti Hakikat dilini görsellikle ifadesini ortaya koymalıdır. Aksi takdirde sürekli tüketmekten ve piyasanın nesnesi olmaktan öteye gidemeyecektir.

***

Güç Kaynağı…

Başkası tarafından kahramanlaştırılan- beslenen- güçlendirilen kişiler- kurumlar, yine başkaları tarafından aynı şekilde alaşağı edilirler... O zaman dönüp tekrar tekrar bakmak gerekiyor. Güç aldığım kaynak nedir? Mustazaflar mı? Mahrumlar mı? Ezilenler mi? Halk mı? Basiret ve ferasetimiz mi? Adaletli bilginler mi? Allah mı? Yoksa gücümüzün kaynağı; Oligarşiler mi? Güçlüler mi? Zalimler mi? Sermayedarlar mı? Tapınak din adamları mı? Şeytan mı? Sahip olmaktan her daim övündüğümüz güçlerin kaynağına bakalım... Ne kadar güçlü olduğunuzu o zaman anlarsınız...

***

İslam; Tez, Anti Tez ve Sentez'dir.

İslam Tez'dir. Her daim yeni kalan, yenilenen, merkez, ilk olan ve daimi olandır.

İslam Anti Tez'dir. Şirkin, zulmün, fitnenin, kaosun, hilenin, köleliğin Anti Tez'dir.

İslam Sentez'dir. İnsana ait olan ve ruhuna- aklına- kalbine uygun olan herşeyi alır ve sahiplenerek korur- devam ettirir.

***

Kardeş Kavgası…

Bu toprakların değişmeyen kaderi; Habil- Kabil'den bu yana Kardeş Kavgaları... Tarih boyunca iktidarı- mülkü yönetmek- sahip olmak için kardeş kavgaları yaşandı. Bu toprakların kültürü de bu kavgalara çok müsait haldedir. Devlet denilen ilahı ele geçirmek için kardeşlerin fetvalarla boğdurulduğu bir gelenekten gelmekteyiz. Devlet içinde güç elde edenin bu hegemonyaya dönüştürmek için fırsat kolladığı bir geçmişiz var. Daha dün Adnan Menderes'i asanların bugün ellerinde idam ipi geçirilecek boğaz aradığı zamanlardayız.

Kardeş Kavgası dün vardı, bugün var, yarın da olacak... Ama mesele Allah'tan, Adalet'ten, Habil'den, Hüseyin'den yana olmak meselesi...

***

Kutsal Zamanlar…

Günün beş vakti üzerinden tüm günler...
Gecelerin içinden Kadir gecesi üzerinden tüm geceler...
Haftanın günlerinden olan Cuma üzerinden tüm haftalar...
Yılın aylarından olan Ramazan üzerinden tüm aylar...

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.