Dünya üzerindeki misafirliğimizde hepimizin hayali namerde muhtaç olmayacak bir iş, başımızı sokabileceğimiz bir ev, çocuklarımıza daha yaşanır bir dünya bırakmak için toplumsal vazifelerimizi yerine getirip Allah’ın rızasını kazanabilecek bir ömür geçirmek. Bu kısa yolculuğumuzda birçok badirelerden geçerek sınayıcının sınamaları ile karşı karşıya kalıyoruz.

Bazen imtihanlarımızın hakkını verirken bazen nefsimize yenik düşerek kendimize zulmedebiliyoruz. Bu gün faize bulaşmadan ev edinmek isteyen Toplu konut idarelerinin uyguladığı projelerden bahsetmek istiyorum. Toplu konut projeleri; belediyelerin kentsel dönüşümü ile veya farklı kurumlar tarafından ev sahibi olamayan ya da başka bir deyişle kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen insanlar için çıkarılmış projeler.

Görünüşte gerçekten insanın faydasına olan, kurada çıkan herkesin ev sahibi olabileceği bu projelerin maalesef temelde vatandaşa ciddi sıkıntıları var. Bu yazıda Toplu konut idarelerinde yaşayan vatandaşlarımızın temel sıkıntılarını dile getirmeye çalışacağım.

Kira derdinden kurtulup kira öder gibi ev sahibi olma hayali ile bu konutlara yerleşen vatandaşların ilk karşılaştığı sıkıntılar kullanılan malzeme, yüklenici hataları ve denetimsizliklerden doğan mağduriyetlerdir.

Teslimat yapılırken yükleniciler tarafından anahtar teslimi bahanesi ile imzalatılan eksiksiz aldığınıza dair formlar maalesef işler çığırından çıktıktan sonra ortaya çıkıyor. Üst yönetimler tarafından atanan site yöneticilerinin görüşleri, raporları ve vatandaşın şikâyetleri göz önüne alınmadan masa başında teslim alınan konutların sıkı denetimler ile daha sağlıklı ve kullanılabilir alanlar olabileceği kanaatindeyim. Altı ayda bir memur maaşına endeksli taksit artışları maalesef vatandaşı bezdirmiş durumdadır.

Site aidatları 110-150 Türk Lirası olan bu alanlar vatandaşın kira öder gibi ev alma hayalini baltalamaktadır. Birçok eksik ile teslim edilen konutlar bu aidat ile bile düzeltilememekte daha fazla bütçeye ihtiyaç duymaktadır. Öncelikle site yönetimlerinin üzerine bırakılan ortak mahal eksikliklerinin idarece yapılması ve bu artışların ve aidatların belli bir düzene oturtulması gerekmektedir. Site yönetimleri asli vazifesinden çıkmış yüklenici firmaların eksiklerini tamamlayan kuruşlar haline gelmiştir.

Toplu konutların en temel sıkıntılarından birisi de bu alanlarda sosyal yaşam alanlarının oluşturulmamış olması. Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan bu projelerde ulaşımı sağlayan yollar tam bir mimarlık ve mühendislik hatası. Kör noktaları ile kazalara davetiye çıkaran yollar aşırı eğimlerinden dolayı kışın araç kullanımına müsaade etmiyor.

Yaz aylarında bile iyi bir tırmanışçı değilseniz yaya çıkamayacağınız yokuşlara sahip. Yaşlı insanların ve Engelli vatandaşların bu tarz alanlarda bir eve sahip olması ulaşım noktasında bakarsanız mümkün değil.

Cami, mescit, market, alış veriş merkezleri, çocukların, gençlerin zaman geçirebilecekleri spor tesisleri, yürüyüş, bisiklet yolları kısacası sosyal yaşam alanları oluşturulmamış durumda. Çoğu projede Market yok aradığınızı bulabilirseniz köşe başlarına sonradan kurulmuş baraka büfelerden alış veriş yapabilirsiniz ancak. Fırın bulmanız mümkün değil. 

Çocuklar ve ebeveynleri için zaman geçirebilecekleri alanlar yok denecek kadar az. Bu tarz konutların her sokağında yüzün üzerinde daire, totalde ise her toplu konut projesinde beş bin kişiye yakın insanın yaşadığı bu alanlarda taziye evi, mescit bulmanız mümkün değil. Kısacası sosyal alanları kısıtlanmış sadece evleri güvenli sığınaklar haline getirip bırakmış durumdalar.

İnsanımızın Toplu konut idarelerinden beklentileri insanca yaşanabilir alanların oluşturulması, ulaşım sıkıntılarının giderilmesi, yüzlerce çocuğun bulunduğu sokaklarda ciddi park alanlarının, bisiklet, yürüyüş yollarının oluşturulması, her sokakta boş bırakılan apartman altlarındaki alanların taziye evlerine, mescitlere ve sosyalleşilebilecek alanlara döndürülmesidir.

Yatırım insan için olmalıdır ve unutulmalıdır ki binlerce kişinin oturduğu bu alanlar robotların yaşadığı alanlar değildir. Duyguları, manevi hazları, sosyal istekleri, kültürel ihtiyaçları olan insanların yaşadığı alanlardır. Bu tarz projelerin insan eksenli yapılması projeleri de bu projeleri uygulayanları da yücelteceği gibi kullanıcılarının rahat, huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşamalarına katkı sağlayacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
seni seven bir kızın... 2019-12-25 14:11:31

çok iyi harika muhteşem