İran'ın, Sünni dünyayı kuşatacak emperyalist bir "Şia hilali" hayali olduğunu bilmeden Ortadoğu'da yaşanan gelişmeleri anlamak zor. Bu hilalin güney ayağı, Hürmüz'den başlayıp Yemen'i içine alan ve buradan da Kızıldeniz'den Afrika'ya kadar uzanan bir koridor. Ki bunun en önemli ayağı şuan Yemen'de, Sünnilere karşı Husileri destekleyerek yürüttüğü iç savaştır. Bu Hilalin Kuzey ayağı ise Irak Kürdistan'ının güneyinden geçerek Pkk ile işbirliği içinde Kuzey Irak ve Kuzey Suriye'deki Pkk/Pyd bölgelerinden geçip, Akdeniz'e ulaşacak ve böylece Türkiye'nin Sünni dünyayla ilişiğini kesecek bir koridor.

Bu Kuzey koridorunun en önemli giriş kapısı ise Sincar. Yani İran'dan Suriye'ye gelen askeri ve lojistik destek ile Haşdi Şabi militanlarının Suriye'ye geçiş için kullandığı en önemli giriş kapısı Sincar'dır. Aslında bu koridor Amerika'nın desteğiyle Pkk/Pyd eliyle batıya doğru ilerlerken, İran'da kendi hesabına bu ilerlemenin tam destekçisiydi.

İşte tam da bu hengamede koridor Türkiye duvarına çarptı ve El-Bab'da durdu. Şimdiki manevraları ise bu koridorun rotasını biraz güneye yöneltip Rakka'yı almak ve böylece Esed'le bütünleşerek koridoru tamamlamaktır. Esasen Türkiye'nin Rakka operasyonuna katılmaması için, Amerikan'ın ısrarla Pkk/Pyd ile hareket edeceğini söylemesi, Türkiye'nin bu operasyona katılmasını önleyecek bir opsiyon içindir. Zaten İran'ın tezi de bu yöndedir.

Bölgedeki hareketlenmeleri analiz ettiğimizde şunu görüyoruz:

Türkiye, tüm bu olup bitenlerden haberdar ve asıl amacın ne olduğunu çok iyi biliyor. Türkiye, İran'ın gizli ajandasındaki "Sünni dünyayı kuşatıp, Şia hilafetini kurup, bununla Farisi faşizmi ideasını" gerçekleştirmek peşinde olduğunu görüyor ve buna kayıtsız kalmasının da aslında kendi ölümü olduğunu çok iyi biliyor. Bunun için Irak'ın, Kuzey koridoru için tehdit gördüğü Başika kampına yönelik baskı ve tacizlerine rağmen Türkiye'nin kararlılıkla durması, tehdidin ne denli büyük olduğunun farkında olmasından dolayıydı. Türkiye, bu süreçte Başika'dan ayrı Sincar'ın kuzeyinde iki askeri üs daha kurdu. Ayrıca Silopi'ye Türkiye'nin en seçkin birliklerinin intikali tamamlandı. Zırhlı birlikler stratejik noktalara konumlandırıldı. Bölgede 11 tane ikmal merkezi oluşturuldu. Anlayacağımız Sincar'a yapılacak askeri operasyon hazırlığı artık tamamdır. Operasyon için referandum sonuçlarının beklenildiği bilinmekteydi. Artık hükümetin eli güçlüdür. Böylece Nisan sonunda veya Mayıs başlarında yapılacağı planlanan harekâtın ilk ayağı, salı günü icra edilen hava harekâtıyla başlamış oldu. Güney koridoru Yemen'de yere çakılan İran, kuzey koridorunda ise önce El-Bab'da duvara tosladı, şimdi de Sincar'ın Pkk'dan temizlenmesiyle bu koridorun da çökmesi hedeflenmektedir.

Şimdi burada Rusya ve Amerika faktörünün İran için ne anlam ifade ettiğiyle ilgili sorulur sorulursa şöyle deriz;

Rusya ve Amerika'nın bölgede olması tamamen kendi emperyal hedefleri içindir. İran'ın ise Rusya ve Amerika ile hareket etmesi kendi hedeflerine aykırı bir durum değildir. Buna en bariz örnek olarak Irak yönetiminin tamamen İran yanlısı şiaların elinde olmasına rağmen, ülkenin Amerikan menfaatlerine aykırılık göstermemesini gösterebiliriz. Yani İran, Irak'ta Amerika ile Suriye'de ise Rusya ile "muta nikahı" ilişkisi içinde hareket eden aşağılık ve hayâsız kadın rolündedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.