Yaşam tüm insanlar için bir üstünlük yarışından ibarettir aslında… Bir değer yarışıdır.

Aynı şartlarda ve imkânlara sahip olmadığımızkişilerin hayatına bakarak onların bize olan üstünlüklerini yakalamaya ve hatta onları geçmek için değer üretmeye çalışırız. Manevi üstünlüklere gıpta etsek de daha çok maddi olanlara karşı yarışırız.Muhataplarımız, genellikle malı,malikânesi,lüks arabası, fabrikalarıya da makamı, mevkii ve şöhreti olanlardır. Öncelikli hedefimiz onların bu başarıyı nasıl yakaladıkları hikâyelerini öğrenmek ve onlar gibi olmak hatta onları geçmektir.

Yeşilçam filmlerinde köyden gelen bir garibanın gökdelenleri seyrederken ki şaşkınlığı ve “bu şehre geldiysem bir gün benimde böyle bir hayatım olacaktır” ümidi ve hırsı bunu en güzel resmeden sahnedir.Enteresan bir şekilde Kur’an-ı Kerim’de tam da bu sahneyi anlatan bir ayet vardır: “ (Dünya hayatında) bazılarınızı bazılarınıza nasıl üstün kıldığımıza bir bak!”(İsra,17/21)

Neden bakalım ki mutsuz olmazmıyız?

Allah  (C.C) neden elimizde olmayan şeylere dikkatimizi çekmek istiyor?

Bu üstünlüğü mademki Allah (C.C) kendi istediği kuluna lütfettiğini söylüyor o halde bir adaletsizlik değil midir?

Bu zamanda dünyanın en gelişmiş her hangi bir ülkesinde zengin bir ailenin çocuğu olarak doğma şansımız varken Afrika’nın sömürge ülkelerinden birinde suya bile ulaşma imkânı olmayan bir ailenin çocuğu olmamıza karar veren O değil mi dir? Ya da güç ve iktidar sahibi bir erkek olmak varken hor görülen bir toplumda kadın olmayı ister miydik? Nerede ve ne zaman, kimin çocuğu olacağımızın bile elimizde olmadığı bu hayatta başkalarına verilen üstünlüklere bakıp neyi anlayabiliriz ki?

İşte tüm bu soruların cevabını aynı ayetin devamında Rabbimiz açık açık beyan ediyor bize. “ Ahiret ise dereceler bakımından daha üstündür. Üstünlük bakımından daha büyüktür”

Yani bu üstün olduğunu düşündüğün o insanın imkânı, gücü, iktidarı seni ne kadar üzüyorsa, aradaki fark seni ne kadar rahatsız ediyorsa bilki; ahirette dereceleri yüksek olanların farkı seni bundan kat kat fazla rahatsız edecektir. Zira orada artık çalışıp onun gibi olma şansın yoktur.

Bu dünyanın fani olduğunu, O üstün gördüğün insanla aynı toprağın altına gireceğini bildiğin halde onun elindekilere gözünü bu kadar dikmişsen bil ki ahireti kazananların elde ettikleri bundan daha büyük olacaktır.Onların hayatı bundan daha üstün olacak ve o üstünlük ebediyete kadar devam edeceği için seni daha fazla üzecektir.

Gerçek şu ki; buradaki üstünlüklerini Allah onlara hak ettikleri için vermemişti. Onlar sadece imtihan ediliyordu ve o nimetler sınavın sorularıydı. Geçiciydi, zamanı gelince Rabbi tümünü geri alacakhesabını en ince ayrıntılarına kadar soracaktı.Oysa ahirete üstünlüğü kişi kendi amelleri ile götürüyor. İşte bu yüzden değerli ve büyüktür.Bu dünyada kendi seçiminde olmayan koşullarla yaşadığın hayatta,  iradeni kullanarak yaptığın tercihler ahirette sana mal, mülk, iktidar, şan, şeref ve izzet olarak geri dönecektir. “ Kendiniz için dünyada iken ne hazırladıysanız Allah katında onu bulursunuz. Hem de daha üstün ve mükâfatça daha büyük olmak üzere” (Müzemmil,73/20)

“O halde Allah’ın fazlının (size vereceği gerçek üstünlüğün) peşine düşün ” (Cuma 62/10)

Ey yaratılmışların en şereflisi insan!Aklını çok iyi kullan. Birilerinin üstünlüğüne göz dikeceksen; bu dünyada iken senin selam bile vermediğin komşunun hoşlanmadığın akrabanın cömertliğiyle ahiret de elde ettiği mülküne, üstüne başına bakıp değer vermediğin bir fakirin cennetteki itibarına, tüm samimiyetiyle ve hiçbir ücret istemeden Allah’ın dinini yayan âlimin derecesine, hayâsıyla ahlakıyla cenneti kazanan bir mümine verilecek türlü türlü nimetlere, Allah yolunda malıyla canıyla mücadele eden şehidin yüksek makamına, Müslüman kardeşini kendisine tercih eden isar sahibi mümin kardeşinin mevkiine, ana babasına itaat edip onlara ihsanda bulunduğu için cenneti kazanan evladın refahına, çok oruç tuttuğu için Reyyan kapısından, çok namaz kıldığı için salat kapısından, çok sadaka verdiği için sadaka kapısından hatta bütün kapılardan da girecek üstünlüğe sahip cennete girecek müminlerin yaşamına göz dik.Zira gerçek üstün hayat ancak bundan ibarettir.

Rabbim bizleri bu mübarek günlerde ahirette ki üstünlükleri kazanmak için hayırlarda yarışanlardan eylesin

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199