Anneler Kudüs’ü anlatmalı, babalar öğretmenler… Yazarlar, çizerler, tv programları...

Nuri Pakdil’in Anneler ve Kudüsler şiirinde

gel anne ol

Çünkü anne bir çocuktan bir Kudüs yapar.

Adam baba olunca içinde bir Kudüs canlanır.

Yürü kardeşim ayaklarına bir Kudüs gücü gelsin.

...

Üstad bu şuuru annesinden aldığını beyan etmişti gerçekleştirdiğimiz canlı bağlantılı bir görüşmede.

Kudüs iman vatan vicdan muhasebesiydi bizim için. Annelerin olduğu yerlerde çocuklar vardı muhakkak. Çocuklar şefkatle vicdanla sevgiyle büyüdükçe vatan uğrunda fedakarlığı fazlasıyla öğreneceklerdi.

Bir Kudüs resmi çizilirdi gözlerimize, özgürlüğün tanımı başka yazılırdı yüreklerimizde. Biz kolları taşla ezilen çocukları izledik televizyonlarda. Suçsuz yere, bahaneler bile! bulunmadan hapse atılan babaları. İzledikçe bildik, öğrendik,biriktirdik,biledik bıçağımızı çocuk ruhuyla. Ve bildik ki çocuklardan çoğalacak Kudüsler ve özgürlükler.

Mayıs ayında gerçekleştirdiğim ziyarette mahzun şehrin sokaklarını dolaşırken vatanında garipleştirilen dağıtılan fakirleştirilen Filistin halkının mücadelesini birebir görmek başka sızlattı yüreğimi. Yürek sızlar da vatan sızlamaz mı?

Sahip çıkmasını istediği bedenleri üstünde görmek istemez mi?

Bastıkça düşman ayakları! sızlamaz mı? Sızlar işte. Vatansız bırakıldıkça masum yavrular vatan sızlar. Her karış toprağına akan kanla sızlar. Yetimi öksüzü gelinlik kızı delikanlıyı aldıkça bağrına sızlar. Ama en çok üzerinde düşman ayağı dolaştıkça s ı z l a r...

Minarelerinden ezanlar yükselmeyince bayrağı dalgalanamayınca sızlar. Bunu ne bilsin vatansızlar!!!

Vatansız kalmamak için verilmez ise mücadele! ruhsuz gölgelerin varlığıyla vatan sızlar.

Biz vatanı için canını feda eden bir toplum olarak bilindik hep çok şükür. Bu bilinci taşıyan bireylerle on beş temmuzun acı sahnesini yaşadık. Ne geçmişte ne de bugün vatan bizden yana sızı taşımayacak. Şehitlerini basarken bağrına gururu taşıyacak.

Kudüs te bizdendi işte, biz de Kudüs’ten. Tarihimizden mirasımızdan dinimizden. Hz. Muhammed (A.S)dan.Vatanına toz kondurmayan bir ceddin torunlarıysak oraya da sahip çıkacak biz idik. Türkiye dediğimizde gözlerinin içi gülen bir Filistin halkı vardı. Mescidi aksa da yanyana durduğumuzda bizden çok şey beklediklerini gördük. Mücadelelerini iman gücü ile sürdürseler de imkanları ellerinden alınan insanlardı onlar. Elektrikleri kesiliyor hayatın pahalılığı ve her yerde suratlarına çarparcasına yapılan kontroller mahkumiyet ve ölümler…

El Halil deki hal ise içler acısıydı. Ölü bir kent görünümünde tüm kepenkler kapalı, İsrail askerlerinin uyuşturucu hap verdiği sokaktaki çocuklardan başka boşluk ve sessizlik…

Adı El Halil olan bir kentin yalnızlığını esaretini iliklerimde hissettim. Dertleriyle dertlenmiş olmak sadece üzülmekle olmuyordu elbet. Dua silahı ile kuşansak da annelerden çocuklar, çocuklardan Kudüsler inşa edilmeliydi. Çocuklar o şuurla Kudüs’e özgürlük kazandıracak bilinçte yetiştirilmeliydi.

Anneler Kudüs’ü bildikçe, çocuklar başka taşıyacaktı göğsünde vatan sevgisini. Çocuklarımızın bu şuura sahip olmasıyla mirasımıza sahip çıkacaktık. Bu kutsal dava onun ruhunda nice güzelliğin çıkmasına vesile olacaktı.

Toprak uğrunda ölen varsa vatandı elbet şairin dediği gibi. Filistinli çocukların kucağında bir sapan taşında aralanırken özgürlük! tel örgülerini kesmeye muktedir olmaktı kardeşlik.

Ben Kudüs’ü gördüm. Kadim bir şehrin gül kokan ellerini yüreğime sürdüm. Açamayan goncalarını yüreğime dürdüm. Kutlu bir adım beklerken bizden Kudüs, tüm çabalar şahit yazılsın duasıyla yürüdüm. Rahmet nice sıkıntılarda gizlidir elbet biliriz ki yüreğimiz özgürlüğüne hep duacı olacak ve senin için hep çırpınacaktır Kudüs.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214