(Şehit Miraç Gürhan nezdinde tüm şehitlerimize ithaf)
Asırlardır kahramanlar yetiştiren bu toprakların evlatları atalarının izinden düğüne gider gibi şehadete koşuyor.İşte Asımın Nesli! Nesilmiş gerçek! Çiğnetmedi vatanını çiğnetmeyecek!
 Çocukluğundan beri şehadet duygularıyla yoğruldu. 

Çanakkale’de, Boğaz harbinde düşmana hezimet yaşatan atalarının destanlarıyla büyüdü.
 Her gün bayrağını ve sancağını söndürmeyecek iradeyi  “korkma” dizeleriyle kalbine nakış nakış işledi. 
Cesaretini gayretini dininden aldı, hakiki Müslümanlığın en büyük kahramanlık olduğunu biliyordu. 
Korkaklıktan pısırıklıktan  miskinliktenAllahın kitabını şahit tutarak uzaklaştı.Akif’in 
“Görürsün hissedersin varsa vicdanınla imanın;

Ne müthiş bir hamaset çarpıyor göğsünde Kur’an’ın.”
 (Eğer vicdanın ve imanın varsa kuranın göğsünde müthiş bir cesaretin çarptığını anca görürsün) Dizelerindeki gerçeği, yerlere ve göklere sığmayan vicdanı ve imanıyla ispatladı.
Zulmün kalesini yıkmak için peygamberinin  kuşandığı kabzaya altın harflerle “ölürsek cennet kalırsak vatan bizim” cümlesini yazdırdı.
Henüz hayatının  baharında canını  fidan gibi toprağa verirken annesinin babasının feryadına göklerden gelen sözle cevap verdi “ bana öldü demeyin ben yaşıyorum ama sizin idrak edemeyeceğiniz bir şekilde.”
Ve Asımın neslinden bir şehidin annesinin dudaklarından yürekleri yakan bir  feryad yükseldi “ Ne olur bana oğlumdan, Miracımdan  haber verin!!!” 

Ah be anacım ben biçareyim senin gönlündeki yangını ferahlatacak sözüm yokki . Senin kalbin gibi dilim yok ki benim. Ama seninle ağlaşırım. Gel;ruhundaki  acıyı gözyaşlarımızla paylaşalım. Yavruna olan sevgini özlemini dile getirelim, güzelliklerini sayıp dökelim. Adını Miraç  (yükselen) koyarken Allah’a bu kadar hızlı yükseleceğinden habersiz olduğunu itiraf edelim. Karanlıklar içinde gölgeler içinde kalsak da şimşek gibi çakan şehitlerimizin  nurundan nasiplenelim. Vatanımın üzerine çöken bu kara gecede kayıp giden yıldızları sayalım. O yıldızların sonsuza kadar sönmeyecek aydınlıklarını bizden sonrakilere miras bırakacağımıza  Rabbimize söz verelim.  Genişliği yerler ve gökler den daha büyük cennetlerin en yükseğinde Firdevs cennetinde ağırlanan şehitlerimize sevinelim. Susuzluğumuzu rabbimin ayetlerini okuyarak giderelim. İlayıkelimetullah (Allahın sözlerinin yüceltmek) için zulme karşı duran bu güzel yüreklere göklerden gelen müjdeleri sıralayalım. “Allah yolunda öldürülüp tekrar dirilmeyi tekrar öldürülüp tekrar dirilmeyi ne kadar isterdim” diye şehitlik makamını en güzel şekilde ifade eden peygamberin (sas),  oğlu şehit olan bir kadının yanına gelip “oğlumdan haber ver cennette ise üzülmeyeceğim” sorması üzerine   “elbette oğlun cennette hem de en yüksek cennet de”  sözleriyle kalbimizi ferahlatalım.
Ey bizleri hatıralarıyla bırakıp giden isimleri güzel kendileri güzel şehitlerimiz! Size sıkılan kurşun yüreğimizi dağlarken biliyoruz ki sizinle aramızda dünyalar kadar mesafe var. Siz gökte Allah’ın cemalini seyrederken biz yerde bıktırıcı bir azap içindeyiz. Rabbim şehadetinizi kabul etsin. Sizleri yetiştirenlerden razı olsun”

 Ve Ey Rabbim! Çocuklarını bu vatana kurban eden ve her türlü mazluma yardım eden bu ensarmillete artık nuru nazar eyle. Göklerimizde gezen bu uzun gecelerden bu karanlıklardan, bu zindanlardan kurtar bizi. Dökülen kanlarımızı boşa çıkarma. Vadettiğin seheri göster. Göster ki Müslümanlara güç gelsin kuvvet gelsin.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner187

banner186