2017 Malatya İçin Böyle Geçti

Koskoca bir yıl sona erdi. Ömürden bir yıl daha su gibi akıp gitti… 2017 yılı; ülkemizde ve dünyada, referandum süreci, Reina saldırısı, Büyükşehir Belediye başkanlarının istifası, CHP’nin Adalet yürüyüşü, Reza Zerrab’ın yargılanması, ABD Başkanı Donald Trump’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması, Teşerona kadro verilmesi gibi olaylarla geçti... Peki, Malatya’da 2017 yılı nasıl geçti? Yıl boyu ajandama kaydettiğim, yıla damgasını vuran gelişmeleri sizler için derledim.

2017 Malatya İçin Böyle Geçti

Koskoca bir yıl sona erdi. Ömürden bir yıl daha su gibi akıp gitti… 2017 yılı; ülkemizde ve dünyada, referandum süreci, Reina saldırısı, Büyükşehir Belediye başkanlarının istifası, CHP’nin Adalet yürüyüşü, Reza Zerrab’ın yargılanması, ABD Başkanı Donald Trump’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması, Teşerona kadro verilmesi gibi olaylarla geçti... Peki, Malatya’da 2017 yılı nasıl geçti? Yıl boyu ajandama kaydettiğim, yıla damgasını vuran gelişmeleri sizler için derledim.

31 Aralık 2017 Pazar 14:17
2017 Malatya İçin Böyle Geçti

OCAK
2017 yılına İstanbul’da bir eğlence mekanına düzenlenen terör saldırısı ile başladık. Malatya’da yılın ilk gününde gündemi il protokolünün terör saldırısını lanetleyen mesajları oluşturdu.
Malatya Valiliğinin öncülüğünde kentteki tüm sivil toplum kuruluşları ve derneklerin katılımı ile teröre karşı ortak miting düzenlendi. Millet Meydanında gerçekleştirilen ‘Malatya teröre karşı el ele’ mitingine on binlerce vatandaş katıldı. Malatyalılar, ellerinde Türk bayrakları ile hep birlikte terörü lanetledi.
15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklanan 2. Ordu eski Komutanı Orgeneral Adem Huduti ile bazı generaller, subay, astsubay ve erlerin de aralarında bulunduğu 76 şüpheli hakkında Malatya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame kabul edildi. Duruşmalar yıl boyu sürdü.
Malatya Devlet Hastanesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi statüsüne kavuştu. Yılın ilk günlerinde gelen bu haber kamuoyunda olumlu tepki aldı. Sağlık turizmi alanında ülkede söz sahibi olmak isteyen Malatya için önemli bir adımdı.
Malatya İl Müftülüğü, ‘Okuyan Şehir Malatya’da, ‘Hediyem Kur’an Olsun’ kampanyasının startını o günün Valisi Mustafa Toprak’ın katıldığı toplantıyla verdi. Kampanya kapsamında kaç adet hediye bağışı olduğunu ve bu Kur’an’ı Kerim’lerin kimlere hediye edildiğini merak etmiyor değiliz.
Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti (MGTC) tarafından düzenlenen gecede yılın basın mensupları ödüllerini aldı. Gecede ‘Darbeler, Medya ve Malatya' konulu sempozyum da düzenlendi. Ödüllerin ne denli gerçek sahiplerine gittiği elbette günlerce konuşuldu.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin 84 yaşındaki annesi Ayşe Tüfenkci, uzun süredir tedavi gördüğü Malatya Devlet Hastanesinde vefat etti. Ayşe Tüfenkci Malatya’da toprağa verildi. Günlerce süren taziye ziyaretlerinde Tüfenkci ailesi birçok önemli ismi de ağırladı.
2017’nin Ocak ayı sona ererken Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) adrese dayalı nüfus kayıt sistemi verilerini açıkladı. 31 Aralık 2016 itibari ile Malatya’nın yeni nüfusunun 781 bin 305 olduğu duyuruldu.


ŞUBAT
Şubat ayının ilk günlerinde ‘Lojistik Merkezi Çalıştayı’ düzenlendi. Malatya’nın üretim ve ihracat potansiyelini artırmak amacıyla kurulması planlanan merkezin şuan ne aşamada olduğunu merak ediyoruz.
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Cazibe Merkezleri Programını anlatmak üzere Malatya’ya geldi… Bakan Elvan, iş adamlarına hitaben yaptığı konuşmada Malatya sanayisinin şahlandırma döneminin geldiğini söyledi. Geride kalan bir yıla baktığımız zaman bizler şahlanan bir sanayi göremedik.
Malatya’nın önemli projelerinden olan Kuzey Çevreyolu’nun yapım ihalesini alan Ankara merkezli ‘Eksen Proje’ isimli şirket, Şubat ayında şantiyesini kurdu ve ilk kazma vuruldu. Toplam proje bedeli 227 milyon TL olan çevre yolunun 2021’de bitirilmesi planlanıyor. 
Şubat ayının en önemli gelişmesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya’ya gelişiydi. 18 Şubat’ta Büyükşehir Belediyesinin yanındaki miting alanında halka hitap eden Erdoğan, Başkanlık Sisteminin 8. Cumhurbaşkanı Rahmetli Turgut Özal’ın da hayali olduğunu belirterek, Malatyalılardan destek istemişti.
Ak Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Şubat ayının son gününde yaptığı açıklamada Malatya’ya kurulması planlanan ikinci devlet üniversitesinin adını belirlediklerini söylemişti. Doğuda bir üniversitemiz var, bir de batıda olmasını öngördüklerini ifade eden Kahtalı, üniversitenin adını da “Malatya Turgut Özal Üniversitesi” olarak açıklamıştı. Ancak geride kalan aylara baktığımız zaman, adı belli olan üniversiteyle ilgili yeni bir adım göremiyoruz. 
Bizim için Şubat ayındaki bir başka önemli gelişmede gazetemizin yayın hayatına başlaması oldu. Gazetemiz “Anadolu’da Vuslat” 28 Şubat 2017 tarihinde ilk sayısını çıkardı. İlk günkü heyecanla sizlere daha kaliteli habercilik yapmak için çalışmaya devam ediyoruz.


MART
Mart ayının ilk günlerinde Malatya’da önemli bir sempozyum düzenlendi. Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 'Gençlerin gözüyle yeni cumhurbaşkanlığı sistemi ve anayasadaki değişiklikler' sempozyumuna Türkiye’nin farklı illerinden 500 genç katıldı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, sempozyumun açılışında konuşma yaptı.
15 Temmuz darbe girişiminin Malatya ayağında tutuklanan ve aralarında kalkışmanın en rütbeli ismi olan 2. Ordu eski Komutanı Orgeneral Adem Huduti’nin de yer aldığı 28’i tutuklu 76 sanık ilk kez hakim karşısına çıktı. Duruşma, dava salonuna çevrilen Yeşilyurt ilçesi Yakınca Mahallesi’ndeki spor salonunda görüldü.
MHP Genel Merkezi tarafından Malatya İl yönetimi görevden alındı. İl Başkanı Mehmet Erdem, görevi vekâleten Yeşilyurt İlçe Başkanı Mehmet Ali Kaya'ya devretti. MHP Genel Merkezi tarafından Malatya İl Başkanlığına Dr. Ömer Faruk Kalı atandı.
O günün Başbakan Yardımcısı olan Numan Kurtulmuş, Malatya Büyükşehir Belediyesi ile İnönü Üniversitesi tarafından organize edilen 'Muhtarlık Akademisi'nde ilk dersi vermek için Malatya'ya geldi.
Kanalboyu’nda bulunan bir kafede işletmecilerle bir grup arasında silahlı kavga çıktı. Olayda 3 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı. 15 kişi tutuklandı.


NİSAN
Nisan ayının en önemli gelişmesi kuşkusuz 16 Nisan Referandumuydu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin yer aldığı Yeni Anayasa değişikliğini öngören halk oylaması yapıldı. Malatya’da sandıktan yüzde 70 oranında EVET çıktı. Sandıktan EVET çıkması ile Malatya şenlik yerine döndü. Hükümet Meydanında toplanan binlerce vatandaş referandum sonucunu kutladı.
O günün CHP Battalgazi İlçe Başkanı Selahattin Sarıoğlu, seçim akşamı görevinden istifa etti. Sarıoğlu, CHP’de siyasetin doğru bir zeminde yapılmadığını gerekçe göstererek istifa ettiğini duyurdu.
Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve DBP Eş Başkanı Sebahat Tuncel ilk kez Malatya’da hakim karşısına çıktı. Güvenlik gerekçesi ile Malatya'da görülen davada tutuklu bulundukları cezaevlerinden görüntülü sistem ile bağlanan Kışanak ve Tuncel, FETÖ davası için hazırlanan salonda yargılandılar. 


MAYIS
6. Malatya Anadolu Kitap Fuarı’nın açılışı yapıldı. 15 Temmuz şehitleri anısına açılan fuara 360 yayın evi ile 300’den fazla yazar katıldı. 10 gün süren fuar oldukça verimli geçti.
Malatya Gazeteciler Cemiyeti'nin olağan genel kurulu yapıldı. Haydar Karaduman yeniden başkanlığına seçildi. 2017 yılında Haydar başkanı sağlık sebeplerinden dolayı pek göremedik. Görülen o ki bir sonraki kongrede başkanlık yeni bir isme geçecek.
Mayıs ayının sonuna doğru 2017 yılı Ramazan ayı başladı. Her yıl olduğu gibi bu yılda Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ. tarafından “Malatya’da Ramazan Geceleri” düzenlendi. Her akşam teravih namazından sonra başlayan etkinliklere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Mayıs ayının belki de en önemli gelişmesi Kuzey Çevreyolu’nun temelinin atılması oldu. Yıllardır konuşulan 54 kilometrelik Kuzey Çevreyolunun temeli Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katılımları ile atıldı. Güzergah üzerinde 14 adet farklı seviyeli kavşak, 28 adet altgeçit, 3 adet DDY geçit ve 4 adet hidrolik köprü bulunacak olan çevreyolunun tamamlanması ile özellikle sürücülerin transit geçişleri ile daha konforlu bir ulaşım sağlamış olacak.


HAZİRAN
Haziran ayının ilk günlerinde, kayısı rekoltesi tahmini açıklandı. Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Malatya Kayısı Araştırma İstasyon Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Kayısı Araştırma ve Geliştirme Vakfı ile Ziraat Odası temsilcilerinden oluşan bir heyetin belirlediği tahmin, 672 bin 670 ton olarak açıklandı. Ancak gerçek rekolte tahminin altında gerçekleşti.
9 Haziran’da 2016-2017 eğitim dönemi sona erdi. Malatya’da 169 bin 670 öğrenci karne aldı.
Süper Lig'e yükselen Yeni Malatyaspor, Ertuğrul Sağlam ile 2 yıllık sözleşme imzaladı. 
Valiler Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. 41 ilin valisi değişti. Malatya Valisi Mustafa Toprak, merkeze çekildi. Malatya Valiliğine ise Zonguldak Valisi Ali Kaban atandı.
Haziran’ın 25’inde Ramazan Bayramı’nı idrak ettik.


TEMMUZ
Temmuz ayının başında Dünya kayısı başkenti olarak bilinen Malatya’da kayısı hasadı başladı. Rekolte 672 bin 670 ton olarak tahmin edildi ancak özellikle dolu yağışından dolayı zarar gören kayısıda tüm olumsuzluklara rağmen çiftçiler hasat yapmaya başladı.
"Malatya kayısısı" Avrupa Birliği’nde coğrafi işaret olarak tescil edildi. “Malatya kayısısı” coğrafi işaret olarak “Gaziantep baklavası” ve “Aydın inciri”nden sonra AB’de tescil edilen üçüncü ürün oldu. Bu durum Malatya’da memnuniyetle karşılandı.
23’ncüsü Yeşilyurt Kültür, Kiraz ve Spor Festivali düzenlendi. Festival, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katılımı ile başladı. Festival kapsamında "En İyi Kiraz" ve "En Bakımlı Kiraz Bahçesi" yarışması düzenlendi. ‘En İyi Kiraz’ kategorisinde Yunus Tatlıcı, "En Bakımlı Kiraz Bahçesi" kategorisinde ise Mehmet Ali Küçükkuş birinci oldu.
İçişleri Bakanlığı’nın 21 Haziran’da Resmi Gazete’de yayınlanan Valiler Kararnamesi ile Zonguldak’tan Malatya’ya atanan Vali Ali Kaban, göreve başladı. Vali Kaban, ilk açıklamasında “inşallah kayısı konusunda da daha önce fındıkta yaptığımız gibi yahut Zonguldak’ta kömür konusunda yaptırdığımız gibi çalışmalarla ne katkıda bulunabilirsek; bu güzel memlekete, bu sıcak insanlara nasıl bir katkıda bulunarak oluşmakta olan bu binaya nasıl bir tuğla, taş koyabilirsek, bu bizim en büyük karımız olacak” demişti. Ancak valilik kanadından kayısı adına şuana kadar yapılmış bir çalışma göremedik.
15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde Malatya’da anma programı düzenlendi. 2 gün süren etkinliklerde Sanatçı Uğur Işılak, Şair İbrahim Sadri, Muzaffer Gürler ve Grup Dergah Malatyalılarla bir araya geldi.


AĞUSTOS
Ağustos ayının başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya'ya geldi. Erdoğan, toplam 375 milyon TL'lik kamu yatırımı ve yerel yönetimler hizmetlerinin açılışını yaptı. Aynı günün akşamında da Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın oğlunun nikah şahidi oldu.
Yazıhan’da kayısı işçilerini taşıyan traktörün devrilmesi sonucu yaşanan kazada 3 kişi yaşamını yitirirken 3’ü ağır 10 kişi de yaralandı.


EYLÜL
Eylül ayının ilk günü Kurban Bayramını idrak ettik.
Bilgi Yolu Eğitim, Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (BİLSAM)’nin, 7. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Başkan Prof. Dr. İbrahim Gezer, güven tazeledi.
Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, AK Parti Yerel Yönetimler Proje Yarışması’nda sosyal proje alanında ‘Keşke Bütün Çocuklar Mutlu Olsa’ projesi ile ödüle layık görüldü. Başkan Polat, ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.
Battalgazi Belediyesi tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Kervansaray Buluşmaları yoğun ilgi gördü.
Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından sadece kadınların kullanması için alınan 2 adet pembe trambüs ilk seferini yaptı. Pembe tarmbüsler, yerelde ve ulusal medyada geniş yer buldu. Malum odaklar tarafından eleştirilerin merkezine çekildi.


EKİM
Bazı üreticiler, zarar ettikleri gerekçesiyle kayısı ağaçlarını kesti. Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Kılıç, 2017 yılı içerisinde 1 milyon kayısı ağacı kesilerek odun olarak satıldığını, kalan 10 milyon ağacında dallarının yarısının kurumuş kesilmeyi beklediğini öne sürdü. Ekim ve Kasım ayı Malatya’da kayısı ağaçlarının kesilme gündemiyle geçti.
İnönü Üniversitesi 2017-2018 akademik yılı açılışı törenle gerçekleşti. 42’inci akademik yıl açılış törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da katıldı.
Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde “4. Malatya Tanıtım Günleri” düzenlendi. 5 gün süren tanırım günlerinde Malatya, her yönüyle tanıtıldı.
Memur-Sen Genişletilmiş İl Divan Kurulu Toplantısı Malatya’da gerçekleştirildi. Toplantıya Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da katıldı.


KASIM
Malatya Dernekler Federasyonu (MADEF) tarafından İstanbul Yenikapı’da Malatya Tanıtım günleri düzenlendi. Tanıtım günleri 1-5 Kasım tarihleri arasında yoğun ilgi gördü.
Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) Malatya 12. Olağan İl Kongresi yapıldı. Kongre de başkanlığa Bülent Avşar seçildi. Seçildiği günden bu yana durmak sızın çalışma yürüten Avşar, MHP’lilerin takdirini topluyor.
Bu yıl 7’ncisi düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali “Kırmızı Halı” geçişi ile başladı. Birçok ünlü ismin katıldığı açılış gecesinde Türk sinemasına büyük emekler veren isimlere onur ödülü verildi. 1 hafta süren festivalin ödül gecesinde Uluslararası Yarışmada, Ilgar Najaf’ın yönettiği “Nar Bağı”, Ulusal Yarışmada ise, Onur Saylak’ın yönettiği “Daha” “En İyi Film” ödülünü aldı. “İşe Yarar Bir Şey” filminde oynayan Başak Köklükaya Ulusal Yarışmada “En İyi Kadın Oyuncu” seçilirken, “En İyi Erkek Oyuncu Kristal Kayısı Ödülü”nün sahibi ise “Daha” filmindeki performansıyla Ahmet Mümtaz Taylan oldu.
Cemal Gürsel Mahallesi’nde alevi vatandaşların yaşadığı bazı evlerin kapılarına çarpı işareti konuldu. Malatya’nın iç huzurunu bozmak isteyen odakların ekmeğine yağ sürülmedi. Zira olayın yaşandığı Cemal Gürsel Mahallesini ziyaret eden Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, mahalle sakinleriyle çay içerek birlik beraberlik mesajı verdi.


ARALIK
Aralık ayının ilk günleri şehrimizde yoğun sisli geçti. Güne yoğun sisle uyandık. Zaman zaman görüş mesafesi 10 metreye kadar düştü. 2016 yılının aralık ayında yılın ilk karı yağmıştı, ancak 2017’nin aralık ayında kar yağışı olmadı.
ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma planı Yeni Cami önünde protesto edildi. Birçok STK’nın destek verdiği kitlesel basın açıklamasına katılım yoğun oldu. Malatyalılar bir çok konuda olduğu gibi Kudüs konusunda da farklılığını ortaya koydu.
CHP'de 13 ilçe başkanı yaptıkları ortak açıklama ile il kongresinde aday olmayacağını açıklayan mevcut Başkan Enver Kiraz'ın yeniden aday olmasını isteyerek Kiraz’ı desteklediklerini açıkladı. Bu durum kamuoyunda “Bunun Neresi Demokrasi?” şeklinde eleştirildi.
CHP Malatya İl Teşkilatı 36. Olağan Genel Kurulunu yaptı. Kongrede mevcut başkan Enver Kiraz, yeniden il başkanı seçildi.
Malatya Büyükşehir Belediyesi ve İnönü Üniversitesi tarafından açılan Muhtarlar Akademisi’ni bitiren muhtarlar, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin de katıldığı törenle sertifikalarını aldı. 504 mahalle muhtarına 4 haftalık eğitim sonunda sertifikaları verildi.

Ökkeş Cerit

VUSLAT GAZETESİ

Son Güncelleme: 01.01.2018 15:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214