Konya'da Gezilecek Yerler ve Tadacağınız Özel Lezzetler

Konya'da Gezilecek Yerler ve Tadacağınız Özel Lezzetler

26 Ocak 2021 Salı 14:09
Konya'da Gezilecek Yerler ve Tadacağınız Özel Lezzetler

Hoşgörü Şehri Konya’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler ve Tadacağınız Özel Lezzetler

Sevginin ve hoşgörünün merkezi, Mevlana’nı şehri Konya, ruhani tarafı ile yıl boyu yoğun ziyaret alan şehirlerimiz arasında yer almaktadır. Yurt içinden Mevlana ruhunu hissetmek isteyenlerin akın akın geldiği bu şehir, yurt dışından da azımsanmayacak kadar yoğun ziyaret almaktadır. Mevlana’ya has noktalarının ve gizemli atmosferinin yanı sıra Nasreddin Hoca’ya, Selçuklu Devleti’ne, birbirinden özel alimlere kucak açmış şehir Konya, sizi de unutamayacağınız bir şehir gezisine davet etmektedir.

Unutamayacağınız Bir Konya Tatili İçin Gezebileceğiniz Birbirinden Özel Yerler

“Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol” diyen Mevlana’nın, herkese kucak açan felsefesinin hissedildiği, tarihin en önemli dönemlerine tanıklık etmiş, pek çok hikayeye ev sahipliği yapmış şehir Konya, Türkiye’de kültür turu denince, kuşkusuz ilk tercih edilen noktalar arasında yer almaktadır. Şeb-i Arus Turları ile yılın en kalabalık dönemlerinin yaşandığı şehir, bu dönemin yanı sıra yıl boyu ziyaret edilmeye devam etmektedir. Siz de bu şehri tüm gizli kalmış noktaları ile keşfetmek isterseniz Konya gezip görebileceğiniz yerler listenizi önceden belirlemeniz ve her gününüzü eşsiz güzelliklerle geçirmeniz önerilmektedir.

Mevlana Müzesi Ve Türbesi kuşkusuz Konya’da ilk gezi durağı, hatta Konya’yı ziyaret amacıdır. Türk ve İslam kültüründeki yeri oldukça büyük olan Mevlana Celaleddin Rumi’yi ziyaret etmenin yanı sıra kusursuz bir müze gezisi de gerçekleştirebileceğiniz bu özel alan, 1926 yılından bu yana ziyarete açıktır. Günümüzde müze olan Mevlevi Dergahı ve Kubbe-i Harda yani Yeşil Kubbe şehrin en ilgi çeken noktaları arasında yer almaktadır. Haftanın her günü, ücretsiz bir şekilde gezilebilmektedir.

Karatay Medresesi – Çini Eserler Müzesi şehrin tarihi eserleri arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Anadolu Selçuklu Dönemi eserleri arasında yer alan Karatay Medresesi, devrinin en güzel çini ve taş işçiliği olarak tanımlanmaktadır. Emir Celaleddin Karatay tarafından 1251 senesinde yaptırılan medresenin özellikle giriş kapısı görkemli mimarisi ile hayranlık uyandırmaktadır. Selçuklu Devleti’nden sonra Osmanlı Devleti tarafından da kullanılmış olan medrese günümüzde Çini Eserler Müzesi olarak hizmet vermektedir. İçerisinde bu dönemlere ait özel çini eserler sergilenmektedir.

Kyoto Japon Parkı Konya’nın en dikkat çeken noktaları arasında yer almaktadır. Tarih gezinize keyifli bir mola olacak bu park, Türkiye’nin en büyük Japon Bahçesi olma özelliğine sahiptir. Konya ile Kyoto arasındaki kardeşlik ilişkisinin pekişmesi amacı ile yapılan park, 08.00-23.00 saatleri arasında gezilebilmektedir. 2010 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlayan parkın içerisinde zengin menüsü ile damaklarda iz bırakan bir restoran da bulunmaktadır.

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi şehrin en meşhur gezi duraklarından biridir. Kelebeklerin doğal yaşama alanlarında uçarken gözlemlenebildiği bu eşsiz bahçe, 3500 m2 gezi alanına sahiptir. Bahçe içerisinde doğa eğitimleri ve bahçe eğitimleri de verilmektedir. Böcek Müzesi’ne de ev sahipliği yapan Konya Tropikal Kelebek bahçesi, Avrupa’nın en büyük kelebek uçuş alanına sahiptir.

Şems-i Tebrizi Türbesi ve Camisi şehrin manevi anlamda en özel noktalarından biridir. Şems Parkı içerisinde yer alan bu cami ve türbenin 13.yy’da yapıldığı düşünülmektedir. Cami ve türbenin bitişik durduğu bu yapı, Abdürrezakoğlu Emir İshak Bey tarafından 1510 senesinde onarılmış ve günümüzdeki halini almıştır. Mevlana yolunda büyük öneme sahip isimlerden biri olan Şems-i Tebrizi’nin türbesi de Mevlana Türbesi kadar sık ziyaret edilen noktalar arasında yer almaktadır.

Beyşehir Gölü Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olup, Konya’nın da en özel doğal güzelliklerinden biridir. Kalkerli bir arazi içerisinde yer alan göl, yeraltı suları ile beslenmektedir. Göl üzerinde başta Hacı Akif, İğdeli, Kızkulesi, Akburun, Mada, Yılanlı, Külbent başta olmak üzere 23 ada bulunmaktadır. Beyşehir Gölü Milli Parkı’nı ziyaret ettiğinizde yürüyüş yapabilir, göl kıyısında gün batımını izleyebilir, bisiklete binebilir ve hatta bolca balık olan gölde balık tutabilirsiniz. 3 km uzunluğa sahip olan Beyşehir Gölü Plajı ise su sporlarına ve kamp yapmaya olanak sunmaktadır.

Çatalhöyük Neolitik Antik Kenti insanlığın ilk yerleşim yerlerinden biridir. M.Ö 7400 yıllarına tarihlenen ve 1958 yılında arkeolog James Mellaart tarafından keşfedilen antik kent, doğu ve batı olmak üzere 2 höyükten oluşmaktadır. 2012 senesinde UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan antik kentte yerleşim 9 bin yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Yerleşik hayata geçiş dönemine ışık tutan pek çok arkeolojik esere tanık olacağınız bu antik kent, Konya’nın en güzel noktalarından biridir.

Zengin Mutfağı İle Damaklarda İz Bırakan Konya’da Mutlaka Uğramanız Önerilen Restoranlar

Kebapçı Dedeler 1929 şehrin en popüler restoranları arasında ilk sırada yer almaktadır. Yöresel lezzetleri ve kebap çeşitleri ile dikkat çeken işletmede iki kişi fiyatlar 120 TL – 175 TL arasındadır.

Adres: Ahi baba Sok. No:20 Şükran Mah., Konya 42050 Türkiye

Somatçı Fihi Ma Fih Restaurant ziyaretinizde Mevlevi Dergahı’nın sofra kültürünü ve lezzetlerini bulabilirsiniz. Mevlana Türbesi’ne karşı hizmet veren işletmenin Selçuklu Dönemi’ne ait yemeklerinin yanı sıra gül şerbeti de oldukça meşhurdur. Fiyat aralığı 90 TL – 280 TL şeklindedir.

Adres: Aziziye Mah. Celal Sokak. No: 39 Karatay, Mevlana Türbesi İstiklal Şehitliği Karşısı, Konya 42030 Türkiye

Kandil Etli Ekmek & Tirit Evi Konya’nın meşhur lezzetlerini en iyi şekilde konuklarına sunan işletmelerden biridir. Osmanlı şerbeti de oldukça beğenilen işletmenin menüsündeki fiyat aralığı 15 TL – 35 TL şeklindedir.

Aziziye Mah. Mengüç Cad. No: 41 Karatay, Konya 42030 Türkiye

VAV ET Kasap Steakhouse Konya’nın yöresel mutfağına alternatif arayanlar için el yapımı hamburgerleri ile mükemmel bir lezzet şöleni yaşatmaktadır. Sınırsız içecekle birlikte sunulan hamburgerlerde fiyat aralığı 20 TL – 40 TL şeklindedir.

Askan Mah. Meram Yaka Cad. No31, Konya Türkiye

Ali Baba Fırın Kebap, şehrin en meşhur işletmeleri arasında yer almaktadır. Salaş atmosferinde, eşsiz bir fırın kebabı tatmanıza olanak sunan işletmede kişi balı fiyatlar 30 TL – 40 TL arasındadır.

Adres: Şems – i Tebrizi Mahallesi, Şeref Şirin Sk. 5-A, Karatay, Konya

Köfteci Sofu şehrin en meşhur köftecisidir. Salaş bir mekanda konuklarını ağırlayan işletmede, köftenin yanı sıra tatlı olarak sütlaç da beğenilmektedir İki kişi ortalama fiyatlar 85 TL – 100 TL arasındadır.

Adres: Hizarcı Sokak No 133 Horozluhan Mahallesi, Konya 42060 Türkiye

Taka Restaurant Konya’nın deniz ürünlerinde alternatifsiz işletmesidir. Hamsi menü ve kuymak en beğenilen lezzetleridir. İki kişi fiyat ortalaması 80 TL – 130 TL şeklindedir.

Adres: Feritpaşa Mahallesi, Ankara Cd. No:31, 42060 Selçuklu/Konya

Mevlana’nın güzel şehri Konya, gönül telinizi titretecek gezi duraklarının yanı sıra, tarihi ve doğasıyla da her gününüzü farklı noktalardan sonlandırabileceğiniz zengin olanaklara sahip bir şehirdir. Yöresel lezzetlerinde de Selçuklu’dan günümüze izler taşıyan şehir, hem damaklarda hem de hafızalarda iz bırakmaktadır. Konya Gezi Rehberi şehrin tüm saklı kalmış cennetlerini ve en özel mekanlarını sizler için sunmaktadır.

Konya’da Güne Özel Lezzetlerle Başlamak İsteyenler İçin En Güzel Kahvaltı Mekanları

Lokmahane Konya’nın kahvaltı için en çok tercih edilen mekanları arasında yer almaktadır. Kavurmalı yumurtası ve haşhaş ezmesi ile ön plana çıkan işletmede sunulan serpme kahvaltının fiyat ortalaması iki kişi için 70 TL – 80 TL civarındadır.

Adres: Aziziye Mah. Menguc Cad. No 49 Karatay / Konya, Konya 42050 Türkiye

Sille Konak hem atmosferi hem de manzarası ile özellikle hafta sonu kahvaltılarının en çok tercih edilen adreslerinden biridir. Serpme kahvaltı ve yan ürünlerin bulunduğu işletmede kişi başı fiyatlar 30 TL – 45 TL arasındadır.

Adres: Çay Mah. Sille Mevki No:50 Sille, Selçuklu, Konya Türkiye

Konya Japon Park Restaurant açık büfe sabah kahvaltısı ile Konya’nın en meşhur parklarından birinde konuklarını ağırlamaktadır. Kişi başı fiyatlar 25 TL – 40 TL arasındadır.

Adres: Kosova, Veysel Karani Cd. No:131/A, 42250 Selçuklu/Konya

Kozana Cafe hem manzarası hem de otantik dekorasyonu ile dikkat çeken bir işletmedir. Serpme kahvaltı ile güne başlayabileceğiniz restoranda kişi başı fiyatlar 35 TL – 45 TL arasındadır.

Adres: Sille Subaşı Mah. Özgüven Sok. No: 6 Selçuklu, Konya 42132 Türkiye

Lezzan, Konya’da hafta sonu açık büfe kahvaltı için tercih edebileceğiniz mekanlardan biridir. Kişi başı fiyatlar 40 TL – 50 TL arasındadır.

Adres: Necip Fazıl Mahallesi, Necip Fazıl Mahallesi Yeni Meram Caddesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal Tesis No 132 F, D:1, 42090 Meram

Yörük Obası seçkin atmosferi ve lezzetli ürünleri ile kahvaltıda tercih edilen işletmelerden biridir. Serpme kahvaltıda ortalama fiyatlar 50 TL – 70 TL şeklindedir.

Adres: Yorgancı, 42090 Meram/Konya

MutfakS Restaurant açık ve kapalı bölümleri ile yılın dört mevsimi misafirlerini sabah kahvaltılarında da kusursuz hizmet anlayışı ile ağırlamaktadır. Serpme kahvaltıda kişi başı fiyatlar 30 TL – 40 TL arasındadır.

Adres: Yazır, Azra Tatil Köyü No:22, 42130 Selçuklu/Konya

Son Güncelleme: 26.01.2021 14:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214