Toplumun olmazsa olmazı, dördüncü güç olarak nitelendirilen Medya...

            Medya bir toplumun haber alma, bilgilendirilme, eğlendirme, eğitme gibi önemli görevlerini üstlenmiş bir yapı ve bu yapı ne kadar rahat bir işleyişe sahip olursa o kadar verimli olacaktır.

            Toplumda son zamanlarda en büyük güce ve etkiye sahip olan medya organlarının yapı ve işleyiş bakımından her türlü teknik, kalifiye eleman, ekonomik rahatlığa sahip olmaları görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeleri açısından oldukça önemlidir. Nitekim medyanın önemi ve yeri hiç yadsınamayacak kadar büyüktür. Toplumun şekillenmesinde, doğru ve tarafsız bilgi ve haber edinmede görev medyanındır. Medya bu görevi itibariyle medya etik ve ilkelerine uygun hareket etmekle yükümlüdür. Toplumun ve ülkenin refahı için sağlıklı düşünen, üreten, ahlaki sorumluluk ve bilince sahip medya mensupları oldukça medya işlevini en güvenilir şekilde yerine getirecektir.

            Medya ulusal, bölgesel ve yerel olmak üzere üç grupta toplanmaktadır. Toplumun bütünlüğü ve tümevarım yöntemiyle düşünüldüğünde esasta önem teşkil eden yerel medyadır. Ve yerel medya aslında ulusal medyanın çekirdeğidir. Çekirdek ne kadar sağlamsa ortaya çıkacak ürün de o kadar kaliteli olacaktır. Yerel basının da ulusal basınla paralel bir seyir takip ettiği göz önünde bulundurulursa günümüzde oldukça zor günler geçiren yerel medya kuruluşlarının sorunlarının belirlenmesi ve bu sorunlara bir an önce uygun çözümler getirilmesi gerekmektedir. 

            Yerel medyanın en büyük sorunu ekonomik sorunlarıdır. Bir çok zorluk ve güçlükle yayın hayatına başlayan yerel medya organları ayakta kalabilmek için ve yayın hayatını devam ettirebilmek için ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Yaşanan sıkıntılar yerel medyada çalışan gazetecilerin verimliliğini de etkilemektedir. Sorunların aşılması ve çözüm bulunması gazetecilerin ve medya çalışanlarının çalışma imkanlarını daha da genişletip mesleği en verimli şekilde icra etmelerini sağlayacaktır. Burada biraz görev medya patronlarına düşüyor. Yerel medya patronları sorun ve sıkıntılarla alakalı sürekli birilerini rahatsız etmeli ve çözüm yolları arayışında birlik olmalı. Ses ne kadar gür çıkarsa sorun da o kadar kolay ve hızlı çözüm bulacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.