Diyanet İşleri Başkanlığının Türkiye’nin her yerinde çocuklar, gençler ve yetişkinlerin din eğitimini karşılamak için camilerde ve Kuran kurslarına açtığı Yaz Kuran kursları 17 Haziran Pazartesi günü başlıyor.

 Bütün bir kış döneminde zaten okullarda yorulmuş olduğunu düşündükleri çocukları için bu eğitimin çok da gerekli olmadığına kanaat getiren ya da evde kalmasın bir yerlere gitsin de neresi olursa olsun diye içinden geçiren kardeşlerimiz kulak versinler bu bilgiler onlar içindir.

Yoksa Allah’ın adının geçtiği her mekânın ve Allah’ın dininden konuşan her kişinin çocuklarına yapacağı katkının önemini bildiği için her sene bunu yapan diğer kardeşlerimize bizim vereceğimiz bir nasihatimiz yoktur. Çünkü ebeveynlerin sırf bu güzel düşüncelerinden dolayı Allah zaten o çocuklara doğru yolu gösterecektir.

Kıymetli anne babalar; bu eğitimin en güzel tarafı mabedimiz olan camilerde yapılmasıdır. Her gün öğlen namazından üç saat önce başlayan program planlı bir şekilde işlenir. Mescidin o manevi atmosferinde mihraba, minbere dokunarak cami adabı, ibadet adabı öğrenen çocuk, öğlen ezanından önce hocasının nezaretinde abdestini alır ve sonrasında namazını kılarak o günkü eğitimini tamamlar. İşte bir çocuğa efendimizin ifadesiyle dünyalar dolusu maldan daha kıymetli olarak verilecek tek şey budur. Şu gerçeği her Müslüman için tekrar hatırlatalım ki bu eğitim; çocuğunuza aldıracağınız İngilizce, matematik, fizik derslerinden paha biçilemez derecede yüksektir ve kıymetlidir. Zira Rabbini tanımayan Ona boyun eğmeyen bir çocuk karanlıklar içerisindedir ve ilk isyan edeceği yada bu karanlıkta namluyu çevireceği ilk kişiler anne babası olacaktır.

Bu dünyada kazançlı yaşamanın formülünü Kuran bize vermemiş mi? Ne diyor ayet-i kerime “Siz Allah’ın dinine yardım edin. Allah da size yardım etsin” (Muhammed, 47/7) Resulullah bu ayeti açıklarken buyuruyor ki: Siz Allah’ın dinine yardım ettiğiniz sürece Allah da sizin dünyalık işlerinizi üstlenecektir.( Beyhaki Şuabul İman) Çocuğun dindar olması için gayret göstermek Allah’ın dinine yardım etmektir. Onun dünyalığını da Allah üstlenirse ne gam! Anne babalar olarak daha az yorulmaz mıyız? Bir Müminin gayesinin bu dünya olmaması asıl maksadın ahiret hayatını güzelleştirmek olması gerçeğini de hatırlarsak kazancımızı varın tahmin edin.

Yine bu eğitimin bir özelliği de Kuran ve sünnet merkezli sahih din anlayışının hakim olmasıdır. Dinin istismarı, din kisvesi altında vatandaşımıza kurulan tuzakları milletçe acı bir şekilde tecrübe ettiğimiz bu dönemde çocuklarımızı emin ellerde olası çok önem arz ediyor. Kurum içinde çalışan biri olarak şunu ifade edeyim ki; İlahiyat bilgilerinin yanında pedagojik anlamda gelişmeleri için her sene seminere alınan din görevlisi ve kuran kursu öğreticileri aynı zamanda ellerindeki ayrıntılı program ve materyalle desteklenmekte ve donatılmaktadır.

Onlar,on yaşındaki Enes bin Malik’i elinden tutarak Hz. Peygambere getiren Ümmü Süleym’in“Ya resulallah bu çocuğu sana emanet getirdim. İstediğin gibi terbiye et sana hediye ediyorum” dediği ve Hz. Peygamberimizin ona emanet olarak alıp eğittiği bilinçle çocuklara davranırlar. Zira bilirler ki hocalar peygamberlerin varisleridir.

Kuran kurslarında hazırlanan eğitim programında ilk olarak Allah inancı verilir; Her yaş grubuna farklı verilen bu eğitim çocuğun manevi dünyasının temelini oluşturur. Zira kendisini yaratan, yaşatan, doğruyu gösteren merhamet eden bir yaratıcının varlığına olan inanç çocukta güven duygusu oluşturur ve hayatın anlamını kavrama kabiliyeti kazandırır. Bu eğitim aynı zamanda günümüz çocuklarının sıkça dile getirdikleri özgürlüğün kaynağını ve gerçeğini öğretir. Allaha kul olmak, Onun emirlerine boyun eğmenin; nefsine, paraya, mala kişilere ve sistemlere kul olmaktan kurtulmak olduğunu anlayan çocuk hakiki hürriyetin tadına varacaktır.

İkinci olarak da anne ve babaya itaatin önemi kavratılır. Zira Kur’an’ı Kerimin ayetleri ve Hz. Peygamberin öğretilerinden anladığımıza göre bir çocuğun yaşamı için gerekli olan sınırı çizebileceği yegâne kişiler anne ve babasıdır. Onlara nefsinin ve çevrenin değil de Allah’ın emrettiği şekilde davranan çocuk Allaha itaatten sonra anne babasına tabi olacak ve hayatı kolaylaşacaktır.

             Son olarak da çocukta vicdan duygusu oluşturulmaya çalışılır. Lokman suresinde de geçtiği gibi  yaptığı iyiliğin bir hardal tanesi bile olsa önüne geleceğini bilen bir çocuk üzerinde hakkı olan her şeye bir bilinç oluşturur.Yaptığı iyiliğin ve kötülüğün mutlaka karşısına çıkacağını bilen kişinin vicdani olgunluğu oluşmuş, manevi dünyası tesis edilmiş demektir. Artık ibadetleri de ahlakı da almaya müsait hale gelir. İnsan hakkı, kamu hakkı, yetim hakkı, komşu hakkı gibi her türlü hukuka  karşı duyarlı olur.

Kur’anı Kerimin yüzünden güzel okunmasına da azami derecede önem verilen bu  kurslar da  uygulamalar teknolojik imkanlarla yapılmakta  ve ders materyalleri ücretsiz olarak tüm kursiyerlere verilmektedir.

Hasılı, anayasadan aldığı yetkiyle  ile toplumu din konusunda bilgilendirme görevini üstlenen  Diyanet İşleri Başkanlığımız  bu işi çok ciddiye alıyor tüm ebeveynlere duyurulur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199