Türkiye’de haber magazinle karışmış, iktidarı eleştirmeyen/eleştiremeyen, egemen ideolojiye kayırsız şartsız boyun eğmiş, bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde toplumsal rızayı yaratmaya çalışan, medyanın en önemli unsuru olarak karşınıza çıkmaktadır. Türkiye açısından kamuoyu oluşturulması, propaganda açısından kullanılmaya devam edilen haber bültenleri ve haber kanalları önemli ajanlar olarak görevini sürdürmektedir. (Çoban, 2013: 264-265).

                Bu durum sadece Türkiye’deki ulusal medya organları için değil yerel medyada da  aynı sonucu doğurmaktadır. Belirli bir ideolojiye sahip olan medya patronları haber üretiminin her aşamasında kendi ideolojilerinin de etkisini göstermektedirler. Hatta bu durum habere konu olan olay ya da olgu henüz araştırma aşamasındayken kendini gösterir. Televizyon haber programları televizyonun temel metinlerinden bir tanesidir. Haberin üretimi, toplum yaşamı üzerindeki tahmin edilen ve sık sık da korkulan etkisiyle stratejik bir öneme sahiptir. Postman Powers (1996:19), haberin tanımına en sade biçimi ile ve başka bir alanda gönderme ile yaparlar ve bir hakim olan Oliver Wendel’in ünlü hukuk tanımına değinirler. Wendel’e göre “hukuk mahkemeler ne derse odur” benzer bir biçimde “haber de haber müdürleri ve muhabirler ne derse odur.” Başka bir değişle bir kanalın haber programını izlemek için televizyonunuzu açtığınızda ne varsa, tanımı gereği haberdir. Televizyon haberleri bir yansıması değil, inşa edilmiş bir temsildir (Özer, 2012:225). Basın kuruluşlarında editoryal kararların alındığı, enformasyonun farklı tekniklerle yoğun işleme tabi tutulduğu yazı işlerinin, günümüz gazetelerince, birey ve topluma ilişkin çağın imaj ve modellerinin üretildiği bir haline dönüştürülmesi konusunda gazeteciler yoğun bir şekilde eleştirilmektedir haber de neyin nasıl verildiği ile ilgi değerlendirmelerin gazeteciler arasında öze ve biçime ilişkin bir takım teamüller haline gelmesi ve bu teamüllerin özellikle öznel tutumlar içerdikleri düşüncesi ile tartışılmasına neden olmaktadır. Genellikle bu uygulamaların mesleki, hukuki ve toplumsal ilkeleri merkez alarak değil de  gazetecilerin bireysel yetenekleri ve sezgilerince belirlendiği üzerinde durulmaktadır.Yapılan çalışmalar haber içerikleri üzerinde farklı nitelikte ve düzeydeki etmenleri olduğunu göstermektedir (Severin ve Tankard 1994:394-395).

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner195

banner194