Medya ulusal, bölgesel ve yerel olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Bunlar;

Ulusal Medya: Tek bir basın-yayın kuruluşu tarafından aynı isimle basılan ya da yayınlanan ve ülkeni en az %70’ inde dağıtılan ya da izlenilen gazete, dergi bülten, radyo ve televizyon yayınlarını ve bunları yapan kuruluşları kapsar.

Bölgesel Medya: Tek bir basın-yayın kuruluşu tarafından aynı isimle basılan ya da yayınlanan ve üç komşu ilde veya ez az bir coğrafi bölgede dağıtılan ya da izlenen gazete, dergi, bülten, radyo ve televizyon yayınlarını ve bunları yapan kuruluşları kapsar.

Yerel Medya: Tek bir basın yayın kuruluşu tarafından aynı isimle tek bir yerleşim biriminde basılan ya da yayınlanan ve yalnızca o yerleşim biriminde dağıtılan ya da izlenen gazete, dergi, bülten, radyo ve televizyon yayınlarını ve bunları yapan kuruluşları kapsar. (Altun, 2005: 79). Yerel basın ülkenin çeşitli yörelerinde özellikle büyük kentler dışındaki yerleşim birimlerinde, il, ilçe ve belgelerde, günlük, haftalık ya da daha fazla haberlerini veren, sorunlarını dile getiren, halkın isteklerini ilgililere aktarmayı hedefleyen basın organlarıdır.

Türkiye'de yerel basın üzerinde yapılan tanımlamalara baktığımızda çeşitli görüşlerin oluştuğunu söyleyebiliriz. Yapılan bu tanımlamalarda genel olarak ortak noktayı, yalnızca belli bir yayımlanması ve okunması, ulusal haberlerden farklı olarak yerel haberlerin ve konuların gazetelere hakim olması, bir kasaba ya da kentte yaşanan insanların ilgilendiren haberlerin yer alması ve yalnızca o kentte yayımlanan gazete olması gibi özellikler oluşturmaktadır. Ancak bu konuda Vural, daha kapsamlı bir nitelemeyle yerel basını şöyle tanınmaktadır: "Yerel basını; sınırları dar ve tanımlanmış bir yörede-ki bu yöre yazıları yalnızca bir şehir yada bir kaç komşu şehirden oluşan bir bölge olabilir. Yöre halkını bilgilendirmeye (haberdar etmeye), eğitmeye, eğlendirmeye ve yöre kamuoyunun serbest oluşumunu sağlamaya yönelik yayıncılık faaliyeti içinde bulunan araçlar bütünü olarak tanımlamak mümkündür. Yerel basın yine bir diğer biçimiyle; İstanbul dışındaki şehir ve bölgelerde, bulundukları yöre ile sınırlı etkinlik gösteren, hedef kitlesini yalnızca yörede yaşayanların oluşturduğu basın kuruluşları olarak da tanımlanabilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.