Kudüs… İslam’ın ilk kıblesi, Peygamberlerin ayak bastığı mukaddes şehir.

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinden Kudüs’e uzanan yolculuktan bahsetmek istiyorum yazımda. Kudüs yüzyıllardır olduğu gibi yine dünyanın bir numaralı gündem maddesi. Üzerinde her dinin, her medeniyetin ayak izlerini taşıyan Kudüs niçin bu kadar değerli? Bunu anlamak için Kudüs tarihindeki belirgin izleri bilmek gerekiyor.

Peki, neler oldu Kudüs’te? 400 yıl parlayan huzur güneşi, kin bulutlarıyla görünmez oldu. Kendisinden başkalarını köle gören, bebek katili, insaf katili, barış katili devletçiğin bayrağı haince sırıtıyor. İsrail, halkını yok saydığı Filistin’de bir medeniyetin mirasını yok etmek için planlarını bir bir uygulamaya başladı. Anneleri ağlatmada sınır tanımayan Siyonistler bölgenin sınırlarını genişletme bahanesiyle Megaribe Mahallesi’ni yok ettiler. Yıl 1968,  radikal Siyonistlerden bir kişi Mescid-i Aksa’yı ateşe verdi ve Aksa’nın üçte biri kül oldu. Kanuni Sultan Süleyman’ın Kudüs’ü korumak için yaptırdığı kaleyi önce polis merkezi ardından Davut Müzesi (!) yaptılar. Tevrat’ı tahrip edenlerin torunları şimdi İslam’ın mukaddes saydığı binaları tahrip ediyor. Siyonist devlet evleri yakıp sakinlerini yerinden yurdundan ediyor. Katliamlarla yürekleri delik deşik edenler, mübarek mescidin altında tüneller açtı, bu tüneller Aksa’nın yıkımına zemin hazırlamaktan başka bir şey değildi. İsrail eski meclis başkanı Avraham Burg’un “Bir ateş gökten inip Aksa’yı yakacak ve tapınak inşa etmek için bir bakan tayin edilecek.” sözleri Siyonist işgalcinin niyetini ortaya koyuyor. 2012 yılından bu yana turistleri, Aksa’nın iç alanlarının kamu alanı olduğu yalanına inandırmak için Aksa’nın haremine soktular. Ve İsrail parlamentosu Allah’ın emri ile Müslümanlara ait olan mukaddes Mescid-i Aksa’yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında taksim etmek için yasalar çıkarıyor. Kanuni’nin mescit yaparak işaretlediği Davut Aleyhisselamın makamı şimdi tapınak ve müze olmuş durumda. 40 yaş ve altındaki Müslümanların Aksa’ya girmeleri kısmen yasaklanmış durumda, buda oyunun bir parçası. 1948 yılında İsrail Devleti’nin kurulmasıyla başlayan bu oyun, yine Müslümanlar tarafından bozulacak inşallah.

Kudüs’ün tarihini bilen ve geldiği noktayı topluma anlatmak ve farkındalık oluşturmak isteyen Yeşilyurt Belediyesi, ilkini 2016 yılında yaptığı bir yarışma ile vatandaşları Kudüs’e götürüyor.  “Yeşilyurt’tan Kudüs’e Yolculuk” ve “Siyer-i Nebi” yarışmalarında dereceye giren öğrenciler o günün Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ile birlikte Kudüs’e giderek Mescid-i Aksa başta olmak üzere dini ve tarihi mekanları ziyaret ettiler. Kudüs seyahati ödüllü yarışmalar bu yılda düzenlenecek. Yeşilyurt Belediyesi, Malatya İnönü Üniversitesi, Yeşilyurt Kaymakamlığı ve Yeşilyurt Milli Eğitim Müdürlüğünün işbirliğiyle “Peygamberler Şehri Kudüsü Anlamak” konulu bilgi, kültür ve sanat yarışması düzenlenecek. Yarışma ile İslam tarihinde dini, sosyal, kültürel ve medeniyetler açısından büyük bir yeri olan Kudüs’ün geçmişteki ve bugünkü konumuna dikkat çekmek amaçlanıyor.

Peki, Yeşilyurt Belediyesi’nin düzenleyeceği bu yarışmalara nasıl başvuru yapılacak? Yarışma lise öğrencileri ve öğretmenler arasında düzenlenecek. Öğrenciler şiir, mektup, resim ve karikatür alanlarında yarışacak. Öğretmenler ise bilgi, şiir, mektup, resim ve karikatür alanlarında yarışacak. İsrail Devleti’nin gençlere vize vermemesi göz önünde bulundurularak bu yıl öğrencilere para ödülü konulmuş. Sadece dereceye giren öğretmenler Kudüs’e götürülecek. Her dalda derece yapan öğrencilerden birinciye 1500 TL, ikinciye 1000 TL, üçüncüye de 500 TL para ödülü verilecek. Farklı dallarda derece yapan toplam 12 öğretmen ise Kudüs ziyareti ile ödüllendirilecek. Öğretmen ve öğrencilerin katılacağı bu yarışmalara başvurular 2 Ocak 2017 tarihinde başladı, 8 Mart 2017 tarihine kadar devam edecek. Bilgi yarışması 13 Mart 2017 tarihinde düzenlenecek. Başvurular www.yesilyurt44.meb.gov.tr adresinden yapılacak.

Aynı yarışma bu yıl ek olarak üniversite öğrencileri arasında da yapılacak. Bu kategoride sadece İnönü Üniversitesi öğrencileri değil, başvuru yaptıkları takdirde yurt genelindeki bütün üniversite öğrencileri yarışabilecek. Üniversite öğrencileri bilgi, şiir, mektup, resim ve karikatür alanlarında yarışacak. Derece yapan 12 öğrenci Kudüs ziyareti ile ödüllendirilecek. Başvuruları 23 Aralık 2016 tarihinde başladı, 10 Mart 2017 tarihinde kadar devam edecek. Başvurular www.inonu.edu.tr/tr/cms/ilahiyat adresinden yapılacak.

Birçok alanda olduğu gibi bu çalışmada da farkını ortaya koyan Yeşilyurt Belediyesi, yarışmalar sonucunda vereceği para ödüllerinin yanı sıra Kudüs ziyaretleri ile o mukaddes topraklarda oynanan oyunun bozulmasına katkı sunacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Merve 2017-02-09 16:58:23

Neden lise öğrencilerini Kudüse götürmüyorlarki. Çok üzüldüm.

banner156

banner155